Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Orkinos...Sinarit...Orkinos...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında müthişaman tarafından paylaşıldı.

1. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Selamlar...
    Sonbaharın başı...
    Eylülün ikinci haftası...
    Hava mükemmel, deniz havuz gibi olacak.
    Duramıyorum, gitmem lazım. Böyle deniz, böyle hava...?
    Elim dolaba gidiveriyor. İki çanta, birinde makine ve misinalar, diğerinde kandırıcı ve diğer ekipmanlar. Üst başa birkaç bez valize atılıyor. Valiz de hazır.
    İstanbul'dan akşam yedide çıkış. İki saatte İkitelli'ye varıyorum. Ulan İstanbul, şimdi Malkara'daydım. Saat onda Malkara;on yirmide Keşan. Ecaabat'ta on ikide vapurun önündeyim. Resimsiz...
    Bir gün resimi de yapacağım.
    Fotoğraf makinemle sorunlarım var.
    Pazartesiden cumaya tekne suda olacak ben balıkta. Tekneyi traktörle at suya. Tonoza ipi bağla. Motoru aşağıya taşı. Malzemeyi, benzini ,kamışı vesaireyi aşağıya indir. Oldu pazar günü akşam.
    Lodos sordu:Abi akşam suyuna çıkmıyor musun?Yok be Lodos,Lodos bizim sitenin bahçıvanı balıkçı Hasandır,yoruldum.Yarın sabah vira Bismillah.Lodos,önceleri çiftçilik yapıyor.Paraya çok sıkışık.Borç boğazda.Lodos çıkmazda.Deniz ana elinden tutuyor.Bir tekne ahşabından,birkaç da ağ çıkmasından.Lodos,ekmeği çıkarıyor denizden. Annesi ona cömert davranıyor.Borcunu boğazdan indiriyor topuğa.Hatta cebinde para da kalıyor.Böyle birkaç sene balık bol.Hasan hep lodosta,kimselerin cesaret edemediği havalarda ağları atıyor denize.Ağlar bembeyaz çıkıyor çok seferinde.Bizim Hasan'ın adı kalıyor Lodos.
    Lodos böyle.
    Pazartesi sabah tekneyi suya atıyorum.Salı günü tam gün denizde olacağım.Deniz ütülenmiş gibi olacakmış.Öyle de oldu.Dönelim pazartesiye. Raglou’nun on iki cm sırtı koyu gri,altı beyaz silikonuyla Levreğe turluyorum.Birkaç saat böyle geçiyor.Levrek gelmedi.Gelmesin.Sinarite MaxRap’in Fayu’sunu takıyorum.Misinam 0,40 Youzuri.Makinemin tamamına doldurdum.Orkinoslar orkinos suyunda kuduz köpek gibi terör estiriyor.Orkinos takımım da var.Salı günü tam gün bakacağım orkinosa.Tüm taşları dolaştıktan sonra dönüşte altı yedi metrelerdeki bir moloz yığınından geliyor sinarit.Bu,MaxRap’in büyüsü.Görmeleri yetiyor MaxRap’i.
    Pazartesi akşam evde orkinos takımı yapıyorum.Telefon çalıyor.Alo?Biletini aldık canım sana yol güründü.Ne?Yol mu?Nereye?Şöyle,şöyle.İsyanlardayım,bağırıp çağırmak da kurtarmıyor.Uçağa binilecek işler bitirilecek.Kader.Salı sabah çıkmam o zaman.Tekneyi de sekinin üstüne bırakır giderim.Fikrim değişiyor.Salı sabah orkinosa bakayım,diyorum öğlene kadar.
    Salı sabahı.Kaytanı çekiyor,ipekle zarganaya bakıyorum.Hemen bir tane kalem kadar geliyor.Sonraki iki saatte ipeği çekiştiriyorlar;ancak gelen giden yok.İyi,diyorum.6 beygirlik dört zamanlı Tohatsu'nun gazını köküne kadar çeviriyorum.Fındık kadar 4.05 teknemi uçuruyor.Rodajı yeni bitmişti makinenin. Ege, bugün muhteşem.Etrafımda gırgırlar dolaşıyor.Biri teknenin kıçına girecek neredeyse.
    Tek yemle orkinos suyuna çıkıyorum.
    0,90 Berkley Fc misinama zarganayı iki iğne ile monte ediyorum.Önce sidiklik altından,sonra gagasından.On kulaç uzatıyorum kurşundan sonra.Zargana suya iniyor.Yarı baygın.Livarda az daha kalsa rahmetli olacak.Diriliyor.Uzatıyorum teknenin arkasından.0,45 örgü bedene uzun oltamı monte ediyorum.Derinlik 15-25 metre arasında.Kurşunum 60 gr. Dün Orkinosların kahvaltı yaptığı sulardayım.Elli kilodan büyük değiller.Bazıları 30 kg.Sürütmeye başlıyorum zarganamı.Sağımda,arkamda,önümde orkinoslar kahvaltıda.Iskarmozlar uçuyor suyun üstünde.Doyanlar şımarıyor,atlamaya,zıplamaya başlıyorlar.Tica’dan ses geliyor.Takıldı mı?Kamışı elime alıyorum.Yol alıyor.Teknenin burnunu çeviriyor.Balığın üstüne çıkıyorum.Yola devam.Fakat çok sert balık.Durmuyor.Elim makinenin kolunda.Bir tur bile çevirmeden boşluğu hissediyorum .
    Gitti.Patladı.İlk fırdöndüden misinayı patlatmış.İlk orkinos denememde ilk balık.
    Rövanşı kurbana…

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 15 Eylül 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oktay16

oktay16 Moderatör

Sezonu açmışsın abi, geçen seneki sinarit avlarına bu sene orkinoslarıda ekliyeceksin anlaşılan, :) başarılı olacağına gözüm kapalı inanıyorum. Rastgelsin.

4. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

tebrik ederim Emre harika bir günce okudum sayende. Bu kadar güzel bir serüveni daha çok fotoğraf ile süsleseydin gözlerimiz de bayram ederdi. Gıpta ile okudum.Her daim rasgelsin.

5. LevrekPeşinde77

LevrekPeşinde77 Aktif Üye

vay be :) nasip değilmiş misanın patlamasına gıcık oluyorum

6. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Orkinosuda göreceğiz anlaşılan.
    Tebrik ederim...RASTGELSİN

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Rastgelsin Emre, tekneyle uğraşması zor ama avdayken her şeyi unutturuyor :)

8. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Tebrikler... Kaçan balık büyük olur. :)

9. Levreka

Levreka Aktif Üye

Balık kaçmasaymış keyfin doruk noktası olacakmış. Ne heyecan olmuştur imrendim valla...

10. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ben seni tanıyorsam o orkinosun resmini yakında görürüz abi :D Umarım fazla geçmeden gönlündeki avı yaparsın her daim rastgelsin :) Avını da ayrıca tebrik ediyorum güzel bir sinariti kandırmayı başarmışsın :)

11. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Teşekkür ediyorum Oktay.
    Sinarit bu sezon da vardı.Ben rapolama konusunda özensiz davrandım.
    Foto makinem de sıkıntılı olunca böyle oldu.
    Bu sinaritin resmini üç saatte çıkardım makinenin içinden.
    Selam ve sevgilerimle.:)