Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Otomobil Renkleri Hakkında

Konu, 'Sohbet' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bugün ruhsatında rengi leylak mavisi yazan otomobilimi TÜVTURK'e muayeneye götürdüm ve ağır kusur yiyerek muayeneyi yaptıramadım.:(

Sorun renk. Tüv renk scalasında leylak mavisi rengi olmadığından yeniden ruhsat alıp aracın rengini mavi olarak yazdırmalıymışım.:krktm:

Ben önce muayene memurunun renklerden anlamadığını veya renk körü olduğunu sandım. Tüv'ü arayarak öğrendim bu bilgiyi. Çünkü araç leylak mavisi.

Trafik şubesine gittiğimde ise Tüv'ün doldurduğu ek1 belgesinde yazan mavi renge aracı boyattığıma dair boya faturası istediler.
    Çünkü araç leylak mavisi renginde. Bunu ruhsatta ve kayıtta maviye dönüştürdüğüm zaman trafik kontrollerinde polis memuru farkına varırsa ceza yiyeceğimden ruhsatı değiştirmek için aracımı maviye boyatmam gerekiyormuş.

Diğer aracımın ruhsatında ise renk gece mavisi yazıyor. Sizin renkler içinde gece mavisi var mı dedim. Bir bakayım deyip sonra yok onu da boyatın dediler.

Araç alırken üreticinin verdiği renk isimlerine bakın. Bu renk isimleri Tuv'de geçerli değilse o renk araç almaktan vaz geçin.:krktm:

Birkaç sene önce farklı bir olay daha yaşadım. Aracın şasi numarası ruhsata ve kayıtlara yanlış yazılmış. Bilgisayarda B ve N harfleri yanyana. Memur B harfine basacağına N harfine basmış.
    Neyse, bunu düzeltmekiçin yine TÜV'e gidiyorsunuz. Tüvde çalışan biri tükenmez kalemle EK1 kağıdındaki harfi düzetip size veriyor. Sonra ruhsatın alındığı Trafik bölgeye gittim. Kalabalıktan işlem yapmam mümkün değil. Sıradakilerin her birinin elinde tomarla evrak.
    Biri abi ne uğraşıyorsun ver bir işlemciye yapsın, kendin 200TL ye yaparsın biz 250 ye yapıyoruz deyince adamın söylediğini yaptım. Ertesi gün evime düzeltilmiş yeni ruhsatı ve harcama yaptıkları makbuzları getiriler. Hizmet müthiş ancak ruhsatı dolduran memur yine yanlış yapmış.
    Yine N harfi duruyor üstelik 78 yerine 87 yazmış. Tekrar aynı adamlara götürdüm. Bu sefer bizim eski ek1 de bir hata gözükürken hata sayısı üçe çıktı. Yeniden TUV den randevu alıp ek1 belgesi çıkartmam gerekiyor. Muameleci denilen bro bunda bizim de hatamız var, alırken arkadaşın kontrol etmesi gerekiyordu, bu işlemler için senden para istemiyoruz. Aracı bize ver veya gelip evden alalımTUV vs tüm işleri yapıp ne harcadıysak sana makbuzlarını veririz onu ödersin dediler.
    Üsküdarda bir yerdi. Ve söylediklerini yaptılar. Bir memurun dikkatsizliğı için epey para ve zman harcamıştım.

Şimdi ne b.k yiyeceğim bilmiyorum. Aracı boyatsam satarken boyalı araç muamelesi görecek.

Balık tutamayan arkadaşlar üzülmeyin. Balık yakalayamamak önemli sorun değil.
    Yeter ki maaşını bizim ödediğimiz vergilerden alan biri sizinle ilgili bir hata yapmasın, yetkili bir kuruluşun kendi kafasına göre renk skalası çıkartıp gerçek dışı kararlar alması gibi sorunla karşılaşmayın.

Mesut1903, dr.zeki, Babali07 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. yekadam

yekadam Aktif Üye

aşaga tukersen sakal yukarı tukursen bıyık arkadas nasıl bır sıstemdeyız ya daha aracların rengını tutturup ruhsat veremıyoruz vıze yapamıyoruz bıde araba yapmaktan bahsedıyoruz :S

Horozbina bunu beğendi.
  4. γavuz

γavuz Daimi Üye

hadi cnmm.. vay arkadaş lanet olsun bu yönetime vede göz yumanlara

Horozbina bunu beğendi.
  5. Stolz

Stolz Aktif Üye

Böyle saçmalık mı olur yahu? çok ilgimi çekti Bülent abi çok üzüldüm geçmiş olsun diyelim ancak TÜV Türkün işgüzarlığı var gibi bu işte.
    E-Devletten plaka sorgulama yaptığınızda araç rengi nasıl çıkıyor kontrol ettiniz mi? Bu ne saçma yönetmelikmiş böyle. Bu ülkede yönetmelik çıkarken geçerli duruma bakanda yok kanunada.
    Saçmalık araştıracağım.

6. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Bülent abi desene adamlara bu ruhsatı ben mi yaptım. Madem bu renk katalogta yok niye bu renklerle araç satıp ruhsat çıkartıyorsunuz. Bu arada bu arabaların fabrika çıkış renkleri değil mi?

7. Stolz

Stolz Aktif Üye

Aracın rengi yönetmeliğe uygun değilmiş...
    Bülent abi Başına gelenin hemen hemen aynısı yukarıda linkte dedikodu takma isimli arkadaşın başına gelmiş, arkadaşın aracı bordo renkte iken kırmızı olması gerektiği söylenmiş.
    Tüm yazıları okudum denildiği gibi MARTOY yönetmeliğinin Ek-9'unda ana renk belirlenmesi çıkarılmış, Ana renk yazdıktan sonra belirleyici rengi parantez içinde geçiyorlarmış. TüvTÜRK'ün dayandığı tek husus bu ancak bu yapıldığında binlerce aracın rengi değişmeli, saçmalık.
    dedikodu isimli arkadaş işin altından girip üstünden çıkmış ve sonunda muaneden geçmiş. Linki takip ederek bi irdele abi inşallah bir faydası dokunur.

Horozbina bunu beğendi.
  8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

KONU YUKARIDA YAZDIKLARIMDAN DA ÖNEMLİYMİŞ. ARAÇ SAHİBİ HERKESİ İLGİLENDİRİYOR.

Şimdi yine TUV ile konuştum. Benim çocuk okul yaşına geldi, okula kaydetmek için gittiğimde nüfus cüzdanında erkek yazdığı için erkekleri kayıt etmiyoruz dediler.
    Nüfus cüzdanında yazan cinsiyeti mi değiştireceğim. "Aynen evet" dedi telefondaki beyefendi..

Bunun bizimle ilgisi yok Trafik yeni renkler belirledi bu renklerden biri yazılacak.
    Trafiğin kabul ettiği renk skalasındaki isimler olmalıymış. Mavi, yeşil kırmızı vs temel renkler.
    Büyük çoğunluk ayvayı yedi, bir tek beyaz ve siyah kurtardı o zaman deyince, "hayır beyaz ve siyah da sistemde yok, ak ve kara var" dedi.
    Şakamı yaptı anlayamadım.

Neyse ruhsat değişikliği için TÜV'den randevu alıyorsunuz. Özel otomobil için 181.75 TL ödeyip, trafikte geçerli yakın rengi yazıyorlar.
    Şimdi tükenmez kalemle değil bilgisayarda AĞIR KUSUR ARAÇ RENGİ yazan kağıdı alıyorsunuz.
    Sonra Trafikten randevu alıp 210 TL ye yeni ruhsat alıp tekrar TÜV randevusu. Sonrasını bilmiyorum oraya ne ödeyeceğiz kaç saat bekleyeceğiz vs.

Cinsiyetler de nüfus cüzdanlarında değişirse ne olur bilemem, kerim, kerime, ibn-e, ibn-i mi olacak acaba. Ne güzel alışmıştık travesti, lezbiyen vs.

9. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Vallah zor iş

10. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

hocam merak etmeyin tüv her türlü kusur buluyorlar..1 sene önce aldığım aracımın ilk muayenesine götürdüğümde hiçbir kusur olmaması gerekir..çünkü araba yeni..muayene eden arkadaş arabanın şase numarası okunmuyor diye not düşüp hafif kusurlu olarak geçti.. :) TÜRKİYE'DE YAŞADIĞIMIZI UNUTMAYALIM..HERAN HERŞEY OLABİLİYOR..

11. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Bülent abi beyaz ve siyahtada sıkıntı var ozmn..onlarda opak beyaz ve sedefi siyah olayları var :)