Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

özel bir mera için özel takım denemesi

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında ozgurarslan tarafından paylaşıldı.

1. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

arkadaşlar...

bizim yazlıkta 5-8 mt derinliği olan çok kayalık bir mera var. buradan ispari, hani vb balıklar avlıyorum. arada melanur kikla mercan da sürpriz yapabiliyor. burada geçen yaz ve önceki yazlarda kullandığım takım şu idi: allta 30 gr kurşun (daha ağır olursa takılıyor, 30 cm hoplaya zıplaya geliyor, bazen o da takılıyor tabii, bazen 20 gr da yapıyorum kurşunu) 3 köstekli takım köstekler 10 ar cm köstek araları 20 cm gibi standart bildiğimiz, çocukluğumuzdan beri kullandığımız takım. bu takım ile balık alıyorum ancak bir sorunu var. sandalda bu takımı sarkıtmalı kullanmıyorum, 210 cm kamış ile ileriye atıyorum epey. sonra midyelerin kayaların arasında 3 dk bekle, biraz çek yerini değiştir, gibi bir yöntemle çapa attığım yeri 30 mt çapında bir daire alanı tarıyorum. denk geldiğim yere arka arkaya atıyorum. karışık anlatmamışımdır umarım buraya kadar :)

bu takımı uzağa atıp kullandığımda olan sorun şu. iğneler kayaya takılabiliyor. aşağıya sarkıtsam bu sorun elbet olmazdı, ama 30 mt kadar savurunca takım yataylaşıyor ve dipteki kaya harekletleri ile illa bir iğne, - genelde en alttaki- takıyor. hatta takımı hayal edince eminim ki yemlerden en alttaki zeminde sürünüyor. hoş, takmadığı sürece bu iyi bir şey aslında ancak takımı Autocad adında biz mimarların sıklıkla kullandığı bir çizim programında modifiye ettim. bazı kriterler belirledim. bunlar: derinliği 8 mt kabul ettim, attığım mesafeyi 30 mt kabul ettim. iğnelerin dipten ideal yüksekliğini 15 cm olarak arzu ettim, hiçbir köstek diğerine erişemesin istedim.

bu kriterler ile çizim yapınca standart kullandığım oltaa göre ölçüleri epey değişik bir takım ortaya çıktı. çizime göre en alttaki iğne kurşunda epey uzakta olmak zorunda, 62 cm :) oysa ben 20 cm bırakıyordum.

çok söze gerek yok, çizim herşeyi anlatıyor. (bazıları yemli köstek aşağıya sarkmaz akıntı ile sağa sola gider diyebilir, yem azıcık yükselse bu da dert değil, bu balıklar dipten 30 cm yüksekliği tarıyor dolaşırken)

benzer avlanma tekniği kullanan arkadaşlara yararlı olması dileği ile paylaştım. bir yandan da fikirlerinizi istiyorum. takımı bu avlanma tekniğinde böyle oluşturmak bana mantıklı geliyor, size de öyle geliyor mu ustalar?

takım henüz denenmemiştir. ilk fırsatta o bölgeye gidince deneyip sonuçları bildireceğim. başka arkadaşlar derinlik bilgisine sahip ise (ben balık bulucudan biliyorum) ve attığı mesafeyi kestirebiliyorsa takım o meraya göre modifiye edilebilir. ancak matematiksel olarak köstek boyları ve mesafelerinin oranları benzer derinliklerde pek değişmez. aynı takım pek rahatlıkla kıyıdan da standart takıma göre daha verimli olacaktır diye düşünüyorum. spin kamışla 30 gramın atılabileceği mesafe belli ben 30 mt gibi düşündüm (6 kayık boyu, 40 mt de olsa çok değişmez durum). burada takımı değiştirecek şey derinlik. daha derin bir yerde kullanıyorsanız açı arttığından 2. ve 3. köstekler biraz havada kalır, ne kadar? 20 cm-belki 25 o kadar. ancak bu takımın iğnelerinin takılma olasılığı daha az olduğu gibi, eriştelik yosunluk gibi yerlerde görünürlüğü de fazla olacaktır.

takdirinize sunarım. rastgele...

Ekli Dosyalar:

Ümit., Dündar ve Oktay34 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. frenist

frenist Aktif Üye

Mantıklı abi :) Takılma şikayetiyle ilgili de aklıma kinder yumurta kutusu geçirilmiş kurşun geldi. Hafif taşlıksa alan takılma olmuyormuş. ufak ufak dipten oynatarak ve sürterek kullanılabilir

4. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Bizim orada bu takıma fleto istavrit takıyorlar, tekneyi akışa bırakıyorlar eğer rüzgar yönü uygunsa, eğer değilse rolantide gidiliyor. Kırlangıç ve köpek balığı başlıca gelen balıklar.

5. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

özgür kardeşim yine döktürmüşsün vallahi :) bayılıyorum senin şu anlatımlarına eline ağzına sağlık güzel kardeşim

6. Theseus

Theseus Aktif Üye

Peki bütün yemleri yerden aynı yükseklikte tutmanın ne faydası olacaktır?

Ayrıca taban mermer yüzey gibi dümdüz değil,ilişkenler olduğunu belirtmişsiniz.Bu da yükseklik farkını doğurur,siz tabana yemlerin mesafesi aynı olduğunu düşünseniz bile taşlar kayalar buna engel olacaktır.

Ayrıca farklı yüksekliklerde yem tutmak verimi artırır.En alttaki yemlere dip balıkları,yukardakilere ortası balıkları gelme ihtimali daha fazladır.

Gene de çalışmanız,alternatifleri düşünmeniz çok güzel.Tebrikler.

7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Beni yaşlandırdın Özgür, bir yaşıma daha girdim.

Ben olsam 30 metrelik kamış alırdım. Uzattığımda ucuna koyduğum şamandıra kamışın suya paralele durmasını sağlardı.

Neyse dene bakalım.

Balık avı için her birimiz neler yapmıyoruz, bu işin tedavisi de yok.

8. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

bu yazılan yorum genel olarak doğru, ayrıca benim de düşünmüş olduğum bir şey idi. zeminin engebeleri yüzünden 15 cm bazı yerlerde kaya parçalarına değecek bazı yerlerde de 30 cm'e çıkacak. (çukur varsa) yaklaşım doğru olmakla beraber, takımda, standart takıma göre en önemli fark kurşundan 62 cm ileride ilk kösteğin başlamasını öngörmek. bunu çizime yatırmadan görmezdik, kimse takımı bu kadar yukarıdan başlamazdı.

benim bulunduğum mera için konuşursak (ki o mera için tertiplendi) yemlerin farklı yüksekliklerde durmasının faydası yok. yukarıdaki yemlere atlayan cinste balık yok. çanakkale'de askoz sargoz çupra karagöz gibi balıklar orta suda da atlar, buradaki hayvanlar bir kayadan çıkıyor diğerine giriyor. aynı yere gözlükle de baktığım için biliyorum. ayrıca dibin mermer gibi olmaması biraz olsun yemlerin değişik yüksekliklerde kalmasını (az da olsa) sağlayacaktır.

ancak konuştuğumuz merada yerden 80 cm yukarıda bir yeme atlayacak balık pek yok. (ya da vardır da o da denenmemişler arasındadır.) aynı merada pirçol ile de deneme yaptım. süzülürken hiç atlayan balık olmadı. ne zaman ki dibe vuruyor, zıplatıyorum, o zaman balık alınıyor. bunlar kayasından uzaklaşmayan yaratıklar. dip tarayıcıları, göğe bakmıyorlar...

denenmemiş bir takımdır, bir öneridir sadece. bence getirdiği en önemli fark en alt kösteğin eğey uzaktan başlamasının avantajlı olduğunu bize göstermesi. aynı zamanda 30 mt ye atılmış 8 mt sudan bahsediyoruz. avlanma tekniği olarak da azıcık bekle azıcık yer değiştir diye bahsetmiştim. bu durumda açı değişecek ve sandala yaklaştıkça açı arttığından yemler saten yükselecek. ben 3 -4 kez yer değiştiriyorum 20 mt ye geldi mi kurşun vuruş yoksa toplayıp, başka bir açıya atıyorum.

ancak bu yorum değerli, kısmen doğru da... benim teorim de deniz ile buluştuğunda anlaşılacak ne kadar mantıklı olduğu. savurarak yemli avcılığı tekneden ya da kıyıdan yapan arkadaşlar, tıpatıp takımın aynısını yapmasalar da köstekleri kurşundan 60 cm yukarıdan başlasalar da daha verimli bir takım elde edecekleri kanaatindeyim...

rastgele...

9. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

ben bu dediğini ve bir başkasını denedim. bu takımla sığ suda kumlukta akışa bırakarak mırmır alınabiliyor. mırmır meraklı ve kurşunun dibe (kuma) sürtünmesi ile çıkan karışıklığa yelteniyor. ben mırımırı beklemeli denemiyorum zaten, azar azar sara sara olta elimde deniyorum onun bu özelliğinden ötürü.

ancak kayalı üzerinde akışa bırakılırsa tekne kurşun illa takıyor. ayrıca açı da giderek uzuyor. oltayı sabitlersen takılmada olta istiyor, kayalık üstü verimli değil bence...

bu takım hafifi bir takım 150- 200 gr balık için.

daha ağır bir takımı akışta ya da akış az ise motor üstü rölantide benzer bir takımı kullandım. şimdi çizemeyeceğim ama çok ağır kurşun ile...
    şöyle tarif etmek daha kolay boğazda kullandığımız rapala var ya. rapalanın iki kulacını çapari gibi dşün 10 iğne var iğneler 1/0. hepsi yemli. takım 0.50.

bu takımla kırlangıç aldım. ama daha iyisi gelmedi...

(şimdi dizi izlerken arada yazıyorum, meraklısına o takımı da çizerim)

yukarıda tarif ettiğim ancak denenmemiş takıma da inancım büyük. ancak halep oradaysa arşın burada derler ya. takımın imtihanı gerçek deniz...

rastgele...