Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Palamut 3 lira!

Konu, 'Genel Konular' kısmında Hasan79 tarafından paylaşıldı.

1. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

Sezonun ilk 3 gününde ağlara dolmayan palamut herkesin yüzünü güldürdü. 1 Eylül’de tanesi 20 liradan satılan palamudun fiyatı tezgâhta 3-4 liraya indi.

Balık sezonunun ilk 3 gününde kuzey rüzgârları etkili olunca balıkçılar için sezon kötü başlamıştı. Ancak 4 Eylül’den itibaren havanın düzelmesiyle birlikte palamut akını başladı. Fırtınanın gücünü yitirmesiyle Marmara’dan Karadeniz’e yönelen balıkçılar adeta bayram yaptı.

Ağlara dolan 4 boyda ve ağırlıktaki palamut, balıkçılar kadar vatandaşları da sevindirdi. İstanbul’da palamut fiyatları 3-4 TL’ye kadar düşerken, balıkçılar da tezgâha bol bol gelen balığı kolayca sattı.
    Bir günde yaklaşık 100 kasa palamut satmayı amaçladıklarını söyleyen Maltepe Vitamin Balık’tan Yaşar Yıldız, 3 gün önce tanesi 20 TL’den satılan palamudun ucuzladığını gören vatandaşların oldukça sevinçli olduğunu söyledi. Yıldız, “Sezonunun ilk akınını, beklediğimizin bir gün öncesinde yaşadık ve çok sevindik. Fiyatların daha da düşeceğini biliyoruz çünkü palamut akını devam edecek” dedi.

kaynak: Palamut 3 lira! - Milliyet.com.tr

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Bizim suya iade ettiğimiz vonozlar 3-5 lira evet. Katliam başladı yine. Adam gibi 400-500 grlık boylar 10-12 Lira.

metin34 ve lufermania bunu beğendi.
  4. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Tutun tutun 1 ay sonra göreceğiz sizi bakalım tutacak bir şey bulabilecekmişiz.
    Az tutun pahalı satın.

alisami, bulent45, lufermania ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

aynen katılıyorum,
    şimdi kıtlıktan çıkmışcasına herkes balığa saldırıyor, arz - talep' den dolayı da katliama göz yumuluyor.
    karışan yok, kontrol eden yok... yok kere yok..

Rapalacı bunu beğendi.
  6. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Bu salı hem pazarda hem balıkça tezgahında 20 cm civarı vonozlar gördüm palamut diye satılan. Sanırım bunlarda onların kardeşleri. :(

7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Halk düşmanı:D

Tasalanma bir süre sonra pahalı satarlar. Fiyatı düşürmemek için için buzhanelere konmaya başlar. Buzhaneler bunlar küçük olduğundan ve lüfer bekledikleri için fazla doldurulmuyor.
    Geçen seneki katliamdan sonra bu sene lüfer az olacak. Palamutun bolluğu bu nedenle. Lüfer Karadeniz'de az. Biz de boşuna beklemeyelim.

Bizim gırgırcıların yaptığı avlanmak değil, soykırım, katliam.
    Yarını ve doğayı düşünememe cehaleti yanında fazla para kazanma hırsı.

Onlara soracak olursanız bu kadar yatırım yaptık, tekne, ağlar, sonarlar bunların parasını nasıl çıkaracağız derler. Harcadıklarını bir sezonda çıkarma düşüncesi, rakiplerine balığı kaptırmama yarışı doğanın sonunu getiriyor.

Tekne sayısındaki sınırlamada çok geç kalınınca dünyadaki gırgır teknesi sayısında birinciyiz. Üç tarafı denizle çevrili dediğimiz ülkemizin sahil uzunluğu Yunanistan'ın yarısı kadar. Bir de buna denizleri kirletme ve HES projeleri eklenince yavru balıkların besinleri olan bir hücrelisinden planktona bir çok canlı türü üreyemiyor.
    Bu gelen balıklar bizim sularımızda üreyip büyüyenler değil.

Eskiyip hurdaya ayrılan tekne sahiplerine yeni tekne için ruhsat verilmemesi gerekir. Zaten bu iş katliamlar sonrası verimsiz duruma geldi.

alisami, bulent45, lufermania ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  8. lufermania

lufermania Daimi Üye

Ne acı ya, her sezon başında bu konuya bir kere değiniyoruz malesef.

Kimsenin(İlgili makamlar için söylüyorum) umrunda değil ki balık kalmayacakmış, önlem alınmadığı taktirde çok kısa bir süre içerinde bitecekmiş. Varsa yoksa gırgırlardan aldıkları vergilere baksınlar anca. Bir gün biri çıkıpta bu şekilde avlanmaya devam edersek 10 sene içinde balık ithal etmek zorunda kalacağız denilse bir devlet büyüğüne emin olun "Ne var bunda, bu gayet normal bir süreç" diye cevap verir, hiç de müdahale etmezler.
    Bazen yabancı belgesel kanallarında balık avı ve yapılan denetlemeleri izliyorum da acaba diyorum, belgesel çekmek için bu kadar kurgu yapabilirler mi. Sonra da yok be diyorum Gevur bunlar yapmaz diyip imrenmekten başka bişey yapamıyorum. Sonra da daha fazla sinirim bozulmasın diye kanal değiştiriyorum

9. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Geçen bir belgesel kanalında somon avını izliyorum. Adamlar gün ve saat limiti ile avlanıyorlar. Süre dolduğunda suda ağları olmaması gerekiyor. Adamların tepesinde bir helikopter adamlar bir stres bir stres su da ağları var balık olduğu içinde pat diyede çekemiyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam cezasının 1000 dolar olduğunu söylüyorlardı. Zar zor topladılar ağı süre dolmadan. Saniyeler ile çalışıyor adamlar.

10. lufermania

lufermania Daimi Üye

Tamam işte benim söylediğim belgesel buydu, piştiii....:)
    O yüzden demiştim sırf belgesel çekmek için kurgu mu acaba diye düşünüyorum. (+) bunlar yetmezmiş gibi belli bir alanları var, ağları onun biraz dışına çıksın helikopter yukarıdan uyarıyor ya da çat diye yazıveriyor cezayı. Bizde de sahil güvenliği çağırdığı halde bırakın gelmeyi telefonda azarlandıklarını söyleyenler bile vardı forumda...

11. cogito74

cogito74 Aktif Üye

Formu sık ziyaret edip az mesaj yaziyorum ama boyle bir bilincsizlik yada iki yuzluluge duyarsiz kalmak istemedim.. belki piyasa sartlari duser carsi pazar canlanir diye su mevsim sikayet etsenizde kimsenin kilini kipirdatacagini sanmam. Artik daha bilincli tuketici yada surdurulebilir avcilik yada toplum bilincine de umutsuzum. Sanirim 1-2kusak duzgun egitim sonrasi bilincleniriz yani kabaca hesapla hala batidan 50 yil geriyiz

popeye1907 bunu beğendi.