Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Palamut Çaparisi - Cihan Kalafat

Konu, 'Çapariler' kısmında frenist tarafından paylaşıldı.

1. frenist

frenist Aktif Üye

Merhaba Dostlar,

Boğazdan gelen palamut haberleri üzerine boş durmayalım hazırlık yapalım dedim, sabahtan bu yana ara ara çalışıyorum. Klasik martı boyun tüyü çapari ve deneme amaçlı farklı bir çalışma daha yaptım.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen:D

[​IMG] Uploaded with ImageShack.us

Pastanelerde kutu sarmak için kullanılan ambalaj ipi, altın rengi sim, 4 numara iğne ve para bantı ;) Yurt dışında bu tip çaparilerle harika uskumru, palamut vs. yakalanıyor. Eğer burada da yerse şahane olur düşüncesindeyim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

İlginç olmuş :) elinize sağlık.

Genelde kıyı oltacılarında gördüğüm palamut çaparileri korku filimi gibi kısacık bir bedende 10 ad köstek. Bu takım , binlerce palamut önünde olacak ki anca o zaman çalışsın
    Ben yedi köstek bağlıyorum 4.5 mt bedene kamış boyumda 4.5 mt 10 tanede gözüm yok 3 olsun 5 olsun ama boş çıkmasın herhalde anlatabilmişimdir maximum uzun beden maximum az köstek maximum küçük iğne. 25x28 misina 5 no iğne, portakal, morbeyaz, yeşil kombinasyonlu 7 köstekli bu şekilde.

Kolay gelsin.

4. frenist

frenist Aktif Üye

Eyvallah, bende köstek boylarını uzun bağlayıp, 6 veya 7 köstekli yapıyorum takımı.

Geçen sezon tükenmez kalemden sahte yapmıştım ve harika iş çıkarmıştı. Denemeden sonuç alınmıyor. İş yaparsa ne ala, yapmazsa aklımda kalmamış olacak. :)

5. emilyana

emilyana Yeni Üye

ben teknede çıkıyorum beş altı senedir beyaz tüy herzaman faorim yolunuz düşerse beklerim

6. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

çok güzel gözüküyor kısmeti açık olsun cihan rast gelsin

7. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

pek güzel, para bandı nedir, nereden bulunur, kendinden mi yapışır?

8. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Cihan eline sağlık.
    Bir iki yorum yapmak isterim. Kullandığın hav tüyleri bana martıdan ziyade kaz tüyü izlenimi veriyor. Teller arasında kanca mevcut olduğu için saçaklanma biraz daha düşük seviyede olur kaz tüyünde. Ayrıca tüy şaftının en altında yer alan çok yumuşak teller, kullandığın sime büyük ihtimalle dolanacaktır. Ben genelde horoz tüyünü tercih ediyorum.
    Simin telleri açıldığında burgulu olacağından tüye dolanıp yalpalanmasını olumsuz etkileyebilir.
    Halkalı iğne, düz iğne arasında bir fark olur mu bilmiyorum ama kurdele ile bağladığın kösteklerde, iğneyi iki kurdele parçası arasına alıp gizlersen daha iyi olur. Yurtdışındaki bu tür uygulamalara dikkat et, hepsinde iğne iki şeridin arasındadır.
    Şimdiden rastgele.
    Ben de bayramdan sonra her gün Kireçburnu'nun bir yoklayayım bakalım neler çıkıyor

9. frenist

frenist Aktif Üye

Abi bildiğin şeffaf bant, kırmızıya boyayıp kullandım. Aslında kırmızı izolobant kullanılsa daha iyi olur ama elimde yoktu, ben de bu şekilde boyayarak kullandım.

Abi esin kaynağımız Paul Adams :)

Videolarını izlemeni öneririm.

http://www.youtube.com/watch?v=Yh7JfAOuPZM

10. frenist

frenist Aktif Üye

Merhaba Murat abi,

Tüy konusunda çok iddiam yok, kaz tüyü de olabilir. İlk defa palamut çaparisi bağladım. Önerilerini dikkate alacağım.

İğneyi kurdela arasına alma konusunda haklısın, buna daha da dikkat edeceğim.

teşekkürler.

11. cogito74

cogito74 Aktif Üye

Konuyu hortlatmış olacagım ama..
    El emegi göz nuru güzel takımlar ama kendime göre bazı seyleri ben böyle yapmazdım diye düşünüyorum
    - mesela çaparıda düz ve uzun pala ve güzel dügüm yüzme hidro dinamiği açısından öenmlidir diye düşünüyorum. Tasmalayıp cektiginizde o iğne güzel baglanmış floşu ve tüyü ile bir kano yarışında kürege topluca asınıldıgında ok gibi düz ileri dogru gitmesine sebeb olur.
    -İlk kaz tüylüdeki o sarı paket bagı bence o kadar kalın birşey iğnenin üzerinde salınım yapmayacagınıda aynı suda süzülmeye çalışna bir kano üzerinde su icinde unutulmuş kürek gibi salınmaya hidrodinamiği bozacaktır. İstavrit çaparisinde floş boyu , mikartı( kısa kalırsa gereginden uzun olursa yada cok flos konursa) yanlış oldugunda köstekler suda spinler atarak yüzüyor ve bedene dolanıyor. Tamam kösteek kalınlıgı ve köstek beden uyumu önemli ama.
    Benim. Tahminim renkte etkii ama en az onun kadar yada belki daha önemlisi çaparini sudaki aksiyonu öenmşi aynı rapalaların sudaki aksiyonu gibi. Ne kadar kıvrak ve balıktaklidi bir yüzüsü olursa o kadar avcı olur diye düşünüyorum