Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Palamut nasıl pişirilir? Nasıl kesilir?

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında yealpsar tarafından paylaşıldı.

1. yealpsar

yealpsar Yeni Üye

Merhaba üstadlar.. Dün ilk kez palamut avladım ama nasıl kesileceğini yasıl pişirileceğini bilmiyorum.. Yardımcı olursanız çok sevinirim.. Şimdiden teşekkürler :)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Ekmek dilimler gibi kesip ister yağlı kağıtla fırında ister tavada kızartabilirsin.

4. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye

palamut ufaksa çingene palamutu diye tabir ettiğimiz tarzda ise ortadan ikiye bölüp tavada yağda kızartabilirsiniz 750- 1 kg arası ise ekmek dilimleri şeklinde keserek tavada,fırında buğlama ya da ızgara şeklinde olur.Şu ara ızgarası pek olmaz balık yağlı değil

Lüferman bunu beğendi.
  5. night fisher

night fisher Aktif Üye

Adanada tuttuysan büyük ihtimal tuttuğun balık palamut değil.Dolayısıyla gerçek palamut gibi pişirilmeye kalkıldığında sonuç pek güzel olmayacaktır.
    Siz Akdenizli dostlar,şu tuttuğunuz balıklara PALAMUT demekten vazgeçip,o balıkların gerçek adlarını ve pişirilme usülünü öğrenip,bizlerle paylaşsanız çok hora geçecek aslında:)
    Ciddi olarak o balıkların nasıl pişirileceğini merak etmekteyim,zaman zaman bizim balıkçılardada koca koca balıklar tanesi 5-10 liraya satılmakta,bir türlü cesaret edip almadım,kıpkırmızı kan içinde bir eti var,bir yöntemi varsa bu balığı tüketmenin öğrenmek isterim.
    herkese rast gelsin:)

6. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Abi ben defalarca denedim köfte den baska hic bir sekilde biseye benzemiyor.
    Köfteyi de Once baligin kilciklarini, derisini ve ortadaki simsiyah etini bicakla
    kaziyip ayiriyoruz yoksa aci-eksi bir tat veriyor sonra 2 yumurta,
    bol maydanoz, bol karabiber, bol sogan ve kus uzumu, kimyon, bulunursa 2-3
    yaprak taze kisnis, ile zenginlestirmek gerekiyor zaten
    balik olmaktan cikti farkindaysan :D

Tarif temiz kullanilmamis yagda pisirmek icin. Pisirdikten sonra uzerine
    ince kiyilmis frenk sogani ilavesi ile afiyet olsun;)

7. night fisher

night fisher Aktif Üye

Benide böyle malzemeyle karıştırsan ,yenecek kıvama gelirim herhalde:)

Aslında birkaç şey biliyorum bu konuda ben ama,o balıklardan fethiyede bir kaç tane tutsamda pişirme denemesi yapamadım.
    Önce balığı tutunca palamut tutmadığını bilmekle başlıyor işin başı.Hemen kuyruktan bıçağı vurup,kanını akıtmak falan lazım.Ardından marinasyon falan derken,bişeye benzetiliyor balık da,ağustos ayı da bu balığın en lezzetsiz ve kuru ayıymış diyor bir kaç kaynak,yani ağzınla kuş tutsan bişeye benzemez,malzemeye emeğe yazık durumu söz konusu.
    Akdenizde olup,bu balıkları sık avlasam işi çözüme kavuşturur,bir reçete sunardım belki:)
    Benim üzüldüğüm,bu balıkları senelerdir tutanın ,ne ismini ne cismini merak edip öğrenmeden,palamut niyetine tüketip,üstüne canım palamudu lezzetsiz balıklar sınıfına sokması:)
    Mesela değer verdiğin bir Antalyalı yada Mersinli dostunu Mudanyada balık restoranında ağırlıyorsun,mevsim sonbahar,illede palamut yedirmeye çalışıyorsun,dostun içinden sana darılıyor,yahu ne biçim tavsiye bu diyor:)
    ha,yese mesele hallolacak ama,bide yemem diye tuttururda başka balık yerse,yemekten sonra benim miafirperverliğimi sorgulayabilir yani:D:D:D

agartan bunu beğendi.
  8. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Dogru soyluyorsun valla Fatih abi. :)

Bide susi falan seviliyorsa eger. Denemedim ama cig olarak karpacio tarzi
    kesip soya sosu ve sweet-chilli sos la yenebilir.

Av bolgelerim arasinda Adana-Yumurtalik civari
    denk gelirse bir rapor yazarim.
    Saygilar

9. alisahin11

alisahin11 Yeni Üye

ateşte pişirilir

10. Yavuz_Aksoy07

Yavuz_Aksoy07 Üye

arkadaşın tuttuğu balığın fotoğrafı bile yok, görmediğin balık hakkında Akdenizde yaşayan bizlere haksızlık yapıyorsun üstad.Torik'ten tutta, çizgili orkinosa, tombike kadar her türlü balık akdeniz sularında çıkıyor, bilmeyen insan illaki vardır ama genelleme yapmadan aydınlatmak gerekiyor değilmi ?

pişirme konusuna gelince : balık güzelce temizlenir, ikiye ayrılır, zeytinyağı, sarımsak, defne yaprağı ile terbiye edilerek 1 gün dolabın alt kısmında bekletilir daha sonra temiz yağda kızartılır...

Yusuf007 bunu beğendi.
  11. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Tombik/Çingene Palamudu/Yazılı Orkinos tarzı kanlı türleri öncelikle kendimiz tuttuysak ilk yapılması gereken hayvan canlıyken kafasını kesip iç organlarını çıkarmak olacaktır. Bu şekildeyken kuyruğundan bir yere asıp kanının aktılması ve ardından fileto şekline getirilip buzlu suda bekletilmesi gerekiyor. Kafa ve Kılçık bölümleri çıkartıldığında (ben derisini de yüzerim) ve bu şekilde yaklaşık 3-5 saat buzlu suda bekletildiğinde daha güzel bir tad veriyor. Filetoları mangalda 2 dk içerisinde pişecek incelikte kesip, tuz-limon-zeytinyağı ile marine edilebilir. Marinasyondan sonra fazla yağı süzülüp küllenmiş mangalda orta karar pişirilip aşırı sıcak servis edilebilir. Yazın yağsız dönemlerde mangal yerine mısır unu ile bol yağda kızartılabilir. Bu sayede Kiloüstü Tombikler yıllardır pek sevmeyen kişilerce bile "ooo güzel olmuş, nasıl yaptın" diyerek yenilmiştir.

bulent45 bunu beğendi.