Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Palamutlar Nerede ?

Konu, 'Genel Konular' kısmında Hamdi tarafından paylaşıldı.

 1. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.589
  Beğeniler:
  9.531
  Şehir:
  İstanbul
  [​IMG]
  Üyelerimizden Hakdan (Mustafa) Arkadaşımızın eline geçen bir broşürden görerek bana bildirdiği konuyu sizler ile paylaşmak istedim. Balıklarımızın geleceği için güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. Denk gelirde avladığınız Palamutlar da etiketlenmiş çıkarsa buradan bildiriniz. Bildirene çeşitli hediyelerde veriliyormuş.

  Akdeniz ve Karadeniz ülkeleri arasında göç ederken İstanbul Boğazı’nı kullanmasına rağmen stokları konusunda yeterli bilgi olmayan palamut için TÜDAV(Türkiye Denizcilik Araştırmaları Vakfı) ve Metro Toptancı Marketleri harekete geçti. “Palamutlar Nerede” kampanyasıyla üç yıl içinde işaretlenmiş 4 bin 500 palamudun denize bırakılması planlanırken göç yolları, çevre kirliliğinden nasıl etkilendikleri, iklim değişikliğinin zararları ve üremeleri hakkında bilgi sahibi olunacak.

  İstanbul Boğazı’nın yerel türleri arasında yer alan ve balıkçıların ağlarına son yıllarda daha az görülen palamut balığı için ilk kez bilimsel bir çalışma yapılıyor. Boğazın başka bir yerel türü olan lüferdeki tükenişe dikkat çekerek kamuoyu oluşturan TÜDAV bu kez palamudu bekleyen tehlikeleri önceden belirlemeye çalışıyor. Metro Toptancı Marketleri ile işbirliği yapan TÜDAV palamutları markalayarak denize bırakacak. Benzeri çalışmanın en son 1955’te yapıldığı öğrenilirken ''Palamutlar Nerede?'' projesiyle balığın göç yolları öğrenilecek. Aynı zamanda üreme şekilleri, çevre kirliliğinden etkilenmeleri, iklim değişikliğinin zararları, dolaştıkları ülkeler, avlanma ve beslenme alışkanlıkları da belirlenmesi planlanırken markalanmış balıklar konusunda tüm balıkçıların bilgilenmesi sağlanacak. Markalanmış balıklarla karşılayan balıkçıların TÜDAV’a bilgi vermeleri istenirken sembolik hediyelerle ödüllendirileceği belirtildi.
  Markalanan ilk palamutların Karadeniz’e doğru bırakılması Beykoz Dalyanı’nda gerçekleşti. Eski devlet bakanı Kürşat Tüzmen’in de katıldığı markalama sırasında bilim adamları da balığın korunması için gerekli önlemler hakkında bilgi verdi. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk, “ En önemlisi su balığın göç yollarını bilmemizdir. İskenderun, Çanakkale, Gökçeada ve Samsun’dan da markalanmış palamutları denize bırakacağız. 55 yıl sonra palamut için bilimsel bir çalışma yaparak neslinin devamı için koruma önerileri getireceğiz” dedi.
  Tarih ve yer bilgilerinin yanı sıra boylarının da ölçülerek denize bırakıldığı kampanya sonunda bir de kitap yazılması düşünülürken, kampanya http://www.palamutlarnerede.org/TR/ sitesinden takip edilebilecek.
  [​IMG]
   
  çamlıbahçedenahmet, serinci ve fthdmr bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. scorpion26

  scorpion26 Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.535
  Beğeniler:
  800
  Şehir:
  İstanbul
  Hamdi bunu beğendi.
 4. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.589
  Beğeniler:
  9.531
  Şehir:
  İstanbul
 5. fthdmr

  fthdmr Aktif Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  5 Haziran 2013
  Mesajlar:
  627
  Beğeniler:
  204
  Şehir:
  İstanbul\ tuzla
  Hamdi bunu beğendi.
 6. çamlıbahçedenahmet

  çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

  Yaş:
  52
  Kayıt:
  19 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.950
  Beğeniler:
  1.975
  Şehir:
  istanbul - bebek çamlıbahçe
  muhteşem bir düşünce harika bir paylaşım tşk
   
 7. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.218
  Beğeniler:
  3.459
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  Markalanmış palamuta denk gelmek zor. Proje başlatılmış fakat sadece 2 palamut yakalayabilmiş, ölçüp biçip bilgilerini kayıt ettikten sonra markalamış ve salmışlar.

  Dünya küçük ve avcı çok, bakalım kime denk gelecek bu iki fişlenmiş palamut.

  Marka 4500 tane taşıyan ise sadece 2 palamut.
   
 8. scorpion26

  scorpion26 Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.535
  Beğeniler:
  800
  Şehir:
  İstanbul
  Yakalanan birçok palamut mevcut. Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  http://www.palamutlarnerede.org/TR/images/2012_Palamutlar_Nerede_degerlendirme_raporu.pdf

  Palamutlar Nerede