Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Parcalan palamut

Konu, 'Balık Avı Videoları' kısmında emre2626 tarafından paylaşıldı.

1. emre2626

emre2626 Üye

Arkadaslar palamut aldim alirken gotuntusu guzeldi temizlerken bildigin parcalaniyor cocuk falan yig ek bu bayatmi donmus oyuzdenmi biyle bilgisi olan biri aciklarsa sevinirim

<a href="İndir IMG 1324 MOV" target=_blank>IMG_1324.MOV - 43.5 MB</a>

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Benimde geçen tuttuğum palamut tutulduğu gün akşam kesilirken böyle paramparça olmuş eti bende merak ettim nedenşni

must222afa bunu beğendi.
  4. must222afa

must222afa Yeni Üye

Merhaba palamut balığının eti çok hassastır devamlı soğuk ortamda muhafaza edilmelidir.tutarken bile bazı balıkçılar buz bulundurur yanında.siz eğer balığı fazla sıcak bir ortamda beklettiyseniz veya balıkçıda bekletiyse parçalanması normaldir.

Red Snapper bunu beğendi.
  5. emre2626

emre2626 Üye

cevaplar ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler haklısınız bende araştırdım eti yumuşakmış torpil gibi bir balıktan beklenmeyen yumuşaklık sonuç yedik balıkları ve 3 saa oldu neredeyse bişi olmadı :) o değilde tutması okadar zevkli birk balık gerçi bana nasip olmadı okadar yakışıklı balık ama tadı bildiğin saman allahın nimeti yanlış anlaşılma olmasın ama gerçekten çok lezzetsiz balık fazla yağlanmadığı için kızgın ybol yagda kızarttım ama beğenmedim açıkcası iyide kızarttım cips gibi ama ıııı neyse teşekkürler

6. Red Snapper

Red Snapper Aktif Üye

Yemek işinden birazcık anlarım. Acizane fikrim, hatayı sizin deyiminizle cips gibi kizartmakla yapmışsınız. Fazla pişirince balık kurur, o yüzden pişirme işini abartmamak lazım. Ayriyeten palamutu kesinlikle fırında tavsiye ederim. Yağlı kağıt ya da folyo ile sarıp kurumasını engellerseniz 10 numara olur. Arzu ederseniz daha detaylı tarif yazarım.

7. eylmz

eylmz Daimi Üye

Bende tarifi merak ettim doğrusu

8. Red Snapper

Red Snapper Aktif Üye

Şöyle bir tarif vereyim öyleyse;

Öncelikle palamutları şu linkteki şekilde temizliyoruz;

Temizlerken dikkat edilecek hususlar; yaprak gibi ayırırken kılçığın üst kısmından kesik atın. İçini temizledikten sonra karnının altında kan damarları bulunan bir bölge var. Orayı alırsanız balığın lezzetini bozmamış olur.

Sırt kısmından içini açtığımız balığı bir miktar zeytinyağı ve tuz ile ovuyoruz. İçerisine küp kesilmiş domates, soğan ve sivri biber dolduruyoruz. Bir miktar tuz, tane karabiber ve pul biber ekliyoruz. Varsa defne yaprağı ve birkaç damla zeytinyağı ekleyip tekrar balık formunda kapatıyoruz. Ardından yağlı kağıt ile sıkıca sardığımız balığı (bahsettiğim malzeme ile doldurma kısmını kağıt üzerinde yaparsanız daha kolay olur) önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 35 dk kadar pişiriyoruz. (isterseniz 1 defa çevirebilirsiniz) Bu benim yaptığım şekli. Arzu eden malzeme çıkartıp ekleyebilir.

Ha derseniz ki kim uğraşacak bunlarla, o zaman zeytinyağı, tuz ve karabiber ile ovduğunuz balığı yağlı kağıt ya da folyoya sarın. Ya da en azından fırın tepsisinin üzerini folyoyla kaplayın. (Folyoya birkaç delik açın) Aynı şekilde 35 dk kadar pişirin. Bu şekilde balık kurumayacak ve lezzeti çok daha iyi olacaktır.

9. exxper

exxper Daimi Üye

Geçen tuttuğum palamutlari hem yağda kızarttim çok güzel oldu buzluğa attım 2 gün sonra mangal yaptım kızartmadan daha güzel tadı vardı azda olsa mangalda yağ akıyordu baliktan

shadowpane bunu beğendi.
  10. lufermania

lufermania Daimi Üye

Tuttunuz balıkları sıra sıra, şimdi de " Bugün'de şöyle mi pişirsem acaba " havasını atarsınız tabi :D

exxper bunu beğendi.
  11. shadowpane

shadowpane Daimi Üye

balık ne kadar yağ topladı bilmiyorum ama 30 ağustosda yediğim palamut ile 18 eylülde yediğim palamut arasında lezzet olarak çok fark vardı.

exxper bunu beğendi.