Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Parsun 5 HP - 4 Zamanlı

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında umooth tarafından paylaşıldı.

1. umooth

umooth Aktif Üye

Merhabalar,
    Fuardan bu ürünü almayı düşünüyorum. Kullanan varsa öneri ve görüşlerini yazabilir mi?
    Ürünü ucuz olması nedeniyle tercih edeceğim. Kısıtlı bütçem var. Hali hazırda Honda 9.9 HP sahibiyim dolayısıyla yeni alacağım Parsun motoru yazlık için düşünüyorum. Çok fazla çalışmayacağından ucuz bir motor işimi görür beni idare eder diye düşünüyorum.
    Tekne ya da bot hangisini alacağım henüz bilmiyorum. Önemli olan motor, nasıl olsa bir şey ayarlayıp bağlarım kıçına :)
    Saygılar, Sevgiler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ümit

Ümit Aktif Üye

Merhaba,

Tekne olarak fuarda YERLİYURT marka teknelerinide mutlaka incele derim, 4,35 Balıkçı veya 4,30 Summer lx modelini çok beğendim, 9,9 motor ile de iyi bir kombinasyon olacağını düşünüyorum, yerliyurt marin sitesinde 4,30 Summer lx modelinin 2 zamanlı 9,9 motor ile olan video görüntülerinde performansı hiçte yabana atılır değil, mutlaka incele derim, bütçeni az daha zorlar isen bence 9,9 motor daha iyi olur.

4. umooth

umooth Aktif Üye

Benim zaten Özkaya 4.80 teknem ve 9.9 HP Honda motorum var. Ben getir götür olmasın diye yazlık için ufak bir takım yapacağım. Yorumunuz için teşekkür ederim.

5. murat48

murat48 Aktif Üye

Bende parsun sahibiyim.
    Kaç metrelik teknede kullanacaksın ?

6. umooth

umooth Aktif Üye

4m düşünüyorum.

7. murat48

murat48 Aktif Üye

3,50 tekne ile 6 hp 4 zamanlı motorum 2 kişi ile 10-12 km kadar hız yapabiliyordu.
    15 hp iki zamanlı parsun aldım. 35km hıza çıkıyorum. Motordan çok memnunum.

Takdir sizin.

8. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Merhabalar.
    İki senedir Parsun 5 Hp iki zamanlı uzun şaft kullanıyorum.
    Teknem dört metre fiber.Genelde kıyıdan ve orta sudan sürütme yapıyorum.
    Sırtı yapıyorum kısaca.Motorumda iki sezondur herhangi bir sorun yaşamadım.
    Sürekli rölantide dolaştığım için bujilerim kurum yaptı ve değiştirdim.Düşük devir,ister iki zamanlı ister dört zamanlı olsun aynı sorunu doğuruyor.Yani motorda yanma sonucu oluşan gazların verimli bir şekilde atılamaması sonucu doğan hararet.Bunu da arada motora hafif gaz vererek aşıyorum.Dört saat rölanti devrinde yük altında çalışmanın sonucu bu hararet ister istemez oluşuyor.Tam gazda hiçbir sorun yok.24 saat gezebilirsiniz.Sürekli rölantide kullanacaksanız dört zamanlı da olsa aynı sorun yaşanıyor.

Fuara ben de uğradım.Tohatsu 6 Hp dört zamanlı için nakit pazarlıkta iyi fiyat aldım.Fakat birkaç hafta kullanacağım bir makineye değer mi muhasebesi yapınca Parsun'u elimde tutmaya karar verdim.Dört zamanlıyı sessizlik ve yakıt ekonomisi açısından ileride düşünüyorum.

9. umooth

umooth Aktif Üye

Merhaba benim bir sorunum var. 5hp parsun 4 zamanlı motor aldım. Geçen hafta deneme amaçlı yazlıkta kullandım. Sıkıntı şu ilk seferde çok zor çalışıyor. Daha sonralarında çalışmasında sorun yok. Bir diğer sıkıntıda motoru ne zaman trimden eğsem(kıyıya yanaşırken trimden eğip küreğe geçiyorum mecbur) tekrar düzelttiğimde yine çok zor çalışıyor. İç deposunu kullanıyorum harici depom yok. Bir de çalışması çok vuruntulu özellikle rolantide bu normal mi?

10. murat48

murat48 Aktif Üye

Bence motorda problem yok.
    Usta ayarlarını yapmışsa ustada,
    şayet geldiği şekli ile kullanıyorsan fabrika ayarlarında.

Şöyle ki ;
    15 hp Parsun motorumu ilk aldığımda aynı problemleri ben de yaşadım. Kaldı ki ilk kurulumu servis yaptı. Servisin de en usta kişisi. 12-13 yaşlarında profesyonel ustası.:mad:
    Patronuna sordum, o yapar dedi, elindeki çay bardağını bile bırakmadı.
    Kaldı ki ilk 10 dk rolanti de çalışacak diye biz yırtınırken, genç ver Allahım gazı diye kökledi durdu.:mad:

Motorum adet edindi illa 3 kerede çalışıyor.
    Servise götürdüm birşey yok normal dedi.

Bir motorsiklet tamircisi arkadaşım vardı. Bir de ben bakayım demişti.:)
    Su dolu büyücek bir bidonun içinde motoru çalıştırdık. Motoru satın aldığım ustadan da telefonda tiyolar alarak, hava-benzin yakış civatalarının ayarlarını yaptı.

Peki motorum şimdi nasıl çalışıyor = Yarım ip çekişte. :)

Olay budur, konu ustalıktır.:D

11. umooth

umooth Aktif Üye

Teşekkür ederim. Benim motoru da hiç ayarlamadılar. İyi bir usta bulupo göstereyim o halde.. Teşekkür ederim. Çınarcık civarında bildiğiniz motorcu var mı?