Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Parsun Motor sorunum

Konu, 'Botlar ve Bot Motorları' kısmında kaygisiz tarafından paylaşıldı.

1. kaygisiz

kaygisiz Üye

4 zamanlı 5 hp parsun motorumu gaz kolu üstüne Yatık bir vaziyette koydum 1 ay kadar böyle deposunda benzin ve yağ deposunda yağ kalmış olarak durdu hiç çalışmadan. Dün baktım motordan benzin akmiş (Bu benim tahminim tabi)( Benzin akmış dediysem çok az çay bardağınin dibini örnek verirsek 1-2 parmak kadar).

Ayrıntılı bir şekilde incelediğimde gördüm ki fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim motorun lastiğinden kaçırma oluyordu. Hatta ilk kullanımdan sonra motoru gaz kolu üstüne yan yatırıp hiç hareketsiz bir şekilde arkadaşımın kamyonetinin arkasında eve getirmiştim. Tam eve girmek için asansörün kapısına geldigimde dik konuma getirince yere bir baktım açık mavi (yeşilimsi) birşey akmış karbüratörde kalan benzin akmıştır diye düşündüm aldırmadım motoru bir daha hiç kullanmadım yatık vaziyette durdu gaz kolu üstünde.

Baktım motordan benzin akmış. Motorun hava alan kapagida kapalı ama benzin kokuyordu
    Motoru gaz kolunun üstüne yan yatırıp kullanmadığımız zaman öyle muhafaza edemiycekmiyiz? Neden motordan benzin akar ve benzin kokusu gelir?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. night fisher

night fisher Aktif Üye

Benzin,aktığı yerde yarım saatte uçar,izde bırakmaz.Bir ay sonra hala görünür halde ise yağdır.Yağını kontrol edin.

4. kaygisiz

kaygisiz Üye

Öneriniz için sağolun peki motoru kolu üstüne yan yatırınca (motorun bu tarafa yatrın dediği yere) neden yağ akar? yağ fazla dolduğu için mi yoksa yağı nereden kaçırabilir?

5. night fisher

night fisher Aktif Üye

Yağı fazla olabilir,yan yatırırken ters bi açı almış ,o arada kaçırmış olabilir.Yağını kontrol et,tamamsa çek ipi çalıştır gitsin.Yağ çubuğu ve tapa düzgünse,yağın akma ihtimali yok.ters bir pozisyonda,sadece karbüratöre yağ gelebilir.

6. gelibolulu

gelibolulu Yeni Üye

BU PARSUNU 2 AY ÖNCE ALMADINMI NEÇABUK SORUNLARIN BAŞLADI,
    YAĞ DAMLATMASI ALTTAN GELİYORSA YAĞ CONTASINDA KAÇAK VARDIR,SERVİSE MUHAKKAK GÖTÜR.

7. umooth

umooth Aktif Üye

Benim bildiğim motor ya dik saklanır ya da gaz kolu yukarı bakacak şekilde yan yatırılır(taşıma esnasında)

8. kaygisiz

kaygisiz Üye

Teşekkür ederim. Ters bir pozisyonda karbiratöre yağ gelirse ne olur?

Teşekkür ederim mutlaka servise götürüceğim.

9. karabalikci

karabalikci Yeni Üye

VALLA BEN FUJİ 4 ZAMANLI MOTOR KULLANIYORUM,ARABADA TERS DÜZ YATIRIYORUM,DİK KOYUYORUM, YATIK KOYUYORUM,,, EN UFAK BİR YAĞ DAMLATMASI HİÇ BUGÜNE KADAR OLMADI.

10. fevzi

fevzi Yeni Üye

motoru çalıştırmayı denediniz mi? eğer çalıştırmayı denediğinizde ipi çekemediyseniz yani ip bir yerlere sıkışmış gibi gelmiyorsa motoru yanlış pozisyonda taşıdınız veya muhafaza ettiniz demektir, bu durumda pistonların ve karbüratörün içi yağ dolmuş ve dışarı taşmış demektir, servise gitmesi gerekir...

11. kaygisiz

kaygisiz Üye

Sagolasin zaten bugun baktim motoru ters yairmislar. Hemde motor tek ipte calismiyordu. O nedenle ince bir ayar yapilmasi lazimmis servise goturucegim. Tasirken 100% eminim ters yone yatirmadigima