Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Paşa Aranıyor

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında göcen tarafından paylaşıldı.

1. göcen

göcen Aktif Üye

Arkadaşlar, Abiler, Ustalarım, Romalılar,

Yakın zamanda başladığım, varı yoğu dökeceğim az buçuk belli spin tekniğine epey gönül bağladım. Mera vermekten çekinmeden paşayı nerede aramam gerektiğini sizlere sormak istiyorum. Merayı neden gizlemediğimi, hatta neden apaçık yazdığımı birazdan yazacağım. Aşağıda paylaştığım foto Enez limanının 3 aşağı 5 yukarı krokisi. Kroki üzerinde A B C D E F ve X Y Z AÇIK olarak noktalar belirttim. Takribi Derinlik dağılımı da mevcut. İlk avımda aldığım ispendekleri de resimde balık şekli ile belirttim. Genelde sabah suyunda spinciler balık resimlerinin olduğu bölgede avlanıyor. Canlı şahidi olmazam da 3 kg civarı levreklerin çıktığını söylüyorlar. Limanın iç kısmından da çok seyrek kofana çıktığını gördüm. Limanın iç ve dış kısımlarında zemin Enezin muhteşem altın kumu ve eriştelik. Şimdi sizlerin yardımını rica edeceğim husus paşayı nerede aramam gerektiği. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Olmadık yerde akşama kadar atçek yapmayalım bu soğukta. :)

Merayı neden saklmadığımı da belirteyim. İlk sebep oranın en bilindik yerlerinden biri olması. Zaten enezde atçek yapılacak pek alternatif de yok. İkinci ve en önemli sebep ise buranın geceleri çarpmacılar tarafından katliam yerine çevirilmesi. Limanıniçinden gece boyunca küçük büyük demeden 15 20 kişi çarpma yapıyor. İnanın orada hala nasıl balık kaldığına şaşırıyorum. Az vicdan sahibi olmasam bi çarpma da ben alıp bütün çapmacılara yapıştırmam içten bile değil.Bu durumu ne kadar yayarsam kardır. belki bir ikisinin burayı okuyup çarpmayı bırakmasına vesile de olurum. İnanın görülen manzara insanın içini acıtıyor.

Saygılar, kararında avlar... 20150116_002638.jpg

coner bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Şimdi daha iyi olmadı ki... ne kadar yamyam varsa oraya doluşur. Küçük büyük demeden kovasına atar. Nerede araman gerektiğini söyleyemeyeceğim lakin sahteyi saat yönlerinde atabilirsin. Mesela önce 3 e at sonra 2 ye böyle böyle 9 a kadar at çek.
    ,

sedatsabotic, Önder Kanığ ve göcen bunu beğendi.
  4. göcen

göcen Aktif Üye

Oranın tüm yamyamları orada zaten. Biraz daha artarsa birbirlerini yerler :D
    Dediğinizi yapıyorum, mümkün oldukça çok alanı tarıyorum. Teşekkürler.

norsmen bunu beğendi.
  5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Yok derdim oranın yerli yamyamları değil, göç yamyamları :D Bazı arkadaşlar mera öğrenmesinler aman aman otobüs bile kaldırırlar valla...

norsmen bunu beğendi.
  6. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Şu anda tarif ettiğin yerler, tüm bölge ve aşağıda bizim taraflar her boy levrekle dolu.
    Canlı olsun sahte olsun her türlü yeme nadir saldırıyorlar. Levrek henüz yumurta dökmedi.
    Ispendekler dahi havyarlı. Tekirdağdan saroza giden tanıdığım zıpkıncılardan boş dönen yok.
    Örene geleli iki hafta oldu bir kez Levrek için olta atıp bıraktım. Fakat kalamara devam.
    Bir de lüfer için birkaç kez ava çıktım. Bizim liman içi papatya tarlası gibi bırakma doluydu.
    Her gün 50 kum balığı bir o kadar canlı ilarya bırakan biri vardı o da genelde tutmadığından
    Vaz geçti ama yine de her gün yüzden fazla bırakma şamandırası görüyorum.

Havyarlı hayvanları aç gözlü zıpkıncılar ve çarpmacılar avlanmaya devam ediyor.

norsmen, coner, göcen ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. senihcan

senihcan Daimi Üye

Bülent abi ne zaman döker bu hayvanlar yumurtayı :)

8. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Nisanda havyarlı levrek kalmaz demiş eskiler netten araştırdığıma göre.

göcen bunu beğendi.
  9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Az sonra.
    Önümüzdeki Günlerde su soğuyacak sanırım.
    Geçen seneyi hatırla.
    Bu sene biraz gecikti.

senihcan ve göcen bunu beğendi.
  10. göcen

göcen Aktif Üye

Ustalar şarköy çevresinde çok hareket var fakat dediğiniz gibi levrek havyarda. Bir arkadaş resimlerini gösterince biraz tartıştık. Bildiği halde tutunca sesimiz yükseldi kırdık birbirimizi. Zaten arabayı sattım. Yenisi 15 şubatta o zamana kadar dökermi? Ne zaman başlamalı atçeğe?

11. coner

coner Daimi Üye

Bir niko amcamız vardı adalı ,levreğin havyarlı olduğu dönemde sarhoş sarhoş levreğe çıkmış ustası onu kınayıp fırçalamış,
    Levrek yüklüyken tutulmaz diye.
    Ertesi gün niko aynı durumda balığa çıkmış dönüşte tekneden inerken ustası onu yakalamış.
    Elindeki tenekeye bakmış sormuş vre bu ne diye,niko yine sarhoş ,cevap vermiş havyar usta,balığı sağdım havyarı alıp balığı denize bıraktım.
    Yazık hayvana yüklü ,yüklü dolaşmasın.
    Topragı bol olsun.