Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pazar günü 03.01.2016 Boğazda gırgır etkinliği

Konu, 'Ticari Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' kısmında radopit tarafından paylaşıldı.

1. radopit

radopit Aktif Üye

İstanbul Boğazı bir biyolojik koridordur. Lüfer bu biyolojik koridoru kullanarak Karadeniz'e ulaşır ve orada ürer. İstanbullu gırgır reisleri her sonbahar Karadeniz'den geri göçe geçen lüferleri avlamak için bir huni ağzı gibi daralan Boğaz girişine en genişinden ağlarını atar, sonarların, radarların yardımıyla balığa kaçacak yer bırakmamacasına avlanırlar.

Lüfer, yok olmanın kıyısında balıklarımızdandır.

Geçtiğimiz dönemde bu sucul hayatın devamı için getirilen kimi yasaklar hepimiz için umut verici birer adım oldu. Bununla birlikte, Türkiye'nin balığının %90'ını tutan gırgır reislerimizin bu yasaklara uymadıkları bugün tezgahlarımızda endişesizce satılan boy altı lüfer balıklardan bellidir.

İstanbul Su Ürünleri Hali'nde denetimin yetersiz olduğu, Sahil Güvenlik Kurumu tarafından denizlerin kontrolunun tam yapılamadığı da gene aynı tezgahlardan belli olmaktadır.

Kimsenin korkusu olmadığı gibi, denetim yükümlülüğü bir kurumdan diğerine sürekli atılmakta, her kurumun ilgilisi tarafından yasadan imkanlara her türlü mazeret ilan edilmekte, ancak gene ve yine boy altı yani yavru boy lüferler tezgahlarda yer bulabilmektedir.

İstanbullular olarak beş yıldır tüm iyi niyetimizle herkesi yasaya uymaya, yasayı uygulatmaya davet ediyoruz. Sonuçta gene gırgır reisleri arzu ettikleri gibi avlanabilmekte, yasak avları için ceza almadıkları gibi yeni tebliğde lüferin avlanma boyunu 17 cm'e indirebilmenin hazırlığını yapmaktadırlar.

Bu değerli deniz, bu fevkalade kırılgan sucul hayat inatla, ısrarla avlanacağım diyen, yasak tanımayan, yasağı delmek için her yolu deneyenlerin insafına bırakılamaz!

Denizlerimiz müşterekimizdir. Sucul hayat bize çocuklarımızın emanetidir.

Trollere yasak olan İstanbul Boğazı gırgırlara da yasaklanmalıdır.Bu sebeple 03.01.2016 pazar günü kalender ordu evi önünde bir etkinlik düzenlenecektir.
    vakti ve imkanı olanları sürdürülebilir su hayatı adına bu etkinliğe bekleriz.
    not.alıntıdır.

Ekli Dosyalar:

ergunnugre, süheyl, blkali ve 12 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. cemiltonguç

cemiltonguç Aktif Üye

Bence konuyu e sigara başlığı altında açmalıydın,daha etkili olurdu..Gün içersinde ,aynı konu için bende paylaşımda bulunmuştum,online üye sayısı 300 civarında iken ,ne yazıkki çok az destek geldi ,bende öfkelenip yazımı sildim...Herhalde burada en önemli konular ,balık varmı yokmu ? O kamış şu makine,...v.s..Bu önemli konu sayın yöneticilerimiz tarafından önemsenip,desteklenmesi gerekiyordu ?..ve buradan ben onlara soruyorum,Neden ,niçin,niye???? Sakın yoğun olduğumuzu ve gözden kaçırmış olabileceğinizi söylemeyin !!!

hamzaozdemr, süheyl, musti01 ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  4. 3rdem

3rdem Aktif Üye

Bizim insanimizdan bi cacik olmaz kendi aralarinda kulis yaparlar icraata gelince 3 maymun gerçekten yazik.

yasinmak, pars ve cemiltonguç bunu beğendi.
  5. Erol 61

Erol 61 Daimi Üye

Maalesef öyle abi balık tutmak adamlar için spor deyilki varmı yokmu önemli deyil insanlar için bence bu fırsat kaçmaz herkez bir olup gitmemiz lazım bizimde işimiz gücümüz var ama sırf bu olay için bırakır giderim gırgırlara ölüm :) ay pardon kahrolsun gırgırlar :)

enesdurma, avsen ve cemiltonguç bunu beğendi.
  6. cemiltonguç

cemiltonguç Aktif Üye

Güzel bir pankart yapsaydık" Balık Sevdam .com " ve o pankart altında toplanıp desteğimizi gösterseydik harika olurdu..

avsen ve 3rdem bunu beğendi.
  7. radopit

radopit Aktif Üye

Doğru dersiniz lakin ben insanımıza pek öfkelenmiyorum, mühim olan benim tutumum. Ben yarın bir aksilik olmazsa ailemle etkinlikte olup, çocuklarımda lüferi yesin hatta görsün diye orada olacağım.
    Biz resimde de görüldüğü üzere balık-insan-doğa facebook platformu olarak pankartlarımız hazırladık, ve ses çıkartmaya gideceğiz.
    Burada şahsım adına kabahatim de konuyu geç açmış olmak olabilir.
    Yine de herkese saygılarımla...
    www.facebook.com/groups/733205376738066/

8. 3rdem

3rdem Aktif Üye

Evet bencede çok güzel olurdu ama bu olmicak galiba kimse orali değil gibi

9. Muzaffer

Muzaffer Yeni Üye

Olmalı hatta haberi olan herkez orda olmalı olmayanın zaten girgirları tekrar orda gördüğünde söz söyleme hakkı olmaz

10. avsen

avsen Aktif Üye

Hafta sonu çalıştığım için orda olamadığım için gerçekten üzgünüm. üzgün olduğum bir konuda böyle bir forumda bu kadar tepkisiz kalınması üzücü gerçekten umarım forum dan çok katılan olurda söylemim boşa çıkar

11. Erol 61

Erol 61 Daimi Üye

Arkadaşlar görmemişlerdir yoksa buradaki herkez duyarlı arkadaşlardır herkez olmasada ben en az 40 tane tanıyorum harbi Ada'm olarak acele etmeyin ileri geri birşeyler yazmayın görmemişlerdir görünce yazarlar

Surf ve avsen bunu beğendi.