Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

PE Multicolor İp (Video)

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında ambrosia tarafından paylaşıldı.

1. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Bu makinenin sıralı sarımına hayranım gerçekten.. Nerdeyse Sufix misinaların makaraları gibi yanyana sarıyor.
    Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.
    Yeni Aero Technium Mgs xsbde bu derece sıralı ve sıkı sarıyor mu? Sanırım o makinedende sizde mevcuttu.

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Makinadan çözülümü çok iyi görünüyor videodan.

Fiyat olarakta bayağı pahalı bir misinaymış. Ama hakkını veriyor demek ki :)

Makinadan çözülme videosunu çekerken neyle çektirdin misinayı?

5. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

@Birol : Aero Technium Mgs xsb bende yok ama Shimano Aero Technium XT1000 (bir önceki nesli diyelim) vardı ve mükemmel bir makina idi. Akranlarına oranla çok az daha ağır ve çok az daha makarası büyük bir makina idi. Aero Technium Mgs xsb makara kapasitesi çok fazla olduğu için daha çok misina ile kullanıma yatkın diye düşünüyorum. Sıralı sarımda eğer 10 lb ve altı ip kullanacaksanız makaranın kapasitesi çok olmamalı. Baskı altında iç içe girmeler yaşanabiliyor.

@Hamdi : Evet oldukça pahalı neyse ki hediye geldi :) Ama surf için düşünmüyor değilim. Zira boğazda koptu mu idi tüm özelliği gider. Dremele tutturduğum başka bir misina makarası ile çekiyorum. Ve denemenizi de asla tavsiye etmem zira bir kaçırdığınızda parmağınıza dolandığı an ciddi hasar yaratabiliyor. Bus ebeple bu videoda eldiven de kullandım. Şeref Abinin daha önce paylaştığı cabelasta satılan üründen almayı düşünüyorum.

Bendeki ipin markası Unitika değil...markasını unuttuğum için (makarasını bulamadım, kimbilir nereye kaldırdım) buraya konu açarken örnek olsun diye bu linki verdim. Ama yine de bu tür ürünler Japon malı veya Japon pazarı için üretilmiş ürünler 200-250 metrelik olanlar 60-100 dolar arası diyebiliriz....Videodaki ürünün en kalın yeri yaklaşık 30 lb ve en ince yeri de 10 lb seviyesinde. (0,26mm-0.15mm)

Taper olması sayesinde de şok bağlamaya gerek kalmadan kendinden şoklu diyebiliriz. Böylece en küçük düğüm olmaksızın şoklu kullanabiliyorsunuz. Buda turnuvularda cm lerin bile hesap edildiği zamanlarda çok etkili olabiliyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Şubat 2012
  6. shimano

shimano Daimi Üye

cok guzel bı vıdeo mısınanın makınadan cıkısı ınanılmaz cınekop takımı ıle acaba bogazda guzel bı kamışla kac metre gider?

7. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Vural, aynı kalınlık değerine sahip ip ve misina ne gidiyorsa o gider sanırım. Çok az bir fark olur bununda en büyük sebebi şok düğümünün olmayışı. Oda olsa olsa birkaç metre olur sanırım. Bunu boğazda kullanmayı hiç düşünmüyorum. Katil tekneler, etraftaki kalabalık ve kopan misinaların dipteki örümcek ağı gibi olan bir merada asla. Uzak erimlere erişim surf de multiplayer makinalardır ;)

8. hunter

hunter Daimi Üye

Buluthan,

Güzel çalışmalar serisi gelmeye devam ediyor senden. :)
    Sende daha ne cevherler vardır kimbilir,Şöyle bir gözden geçir bilgi birikimlerini bakalım,hem sitemizde de çok faydalı olacaktır. :)

Paylaşımın için teşekkürler.

9. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Selamlar Buluthan.Makinenin sarımı ve ip misinanın kullanışlı olduğuna dair güzel bir video.Paylaşım için teşekkürler.:)

Benim bildiğim "PE" bir marka ve "Braid" ise genel bir tanım ve örgü anlamında kullanılır. "Spectra" ise tıpkı PE gibi bir marka diye biliyorum.Yani Braid ve spectra PE'nin yapımında kullanılan malzeme değildir diye düşünüyorum.

10. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

:) Saolasın Faruk Abi....burada yıllardır balık işi ile uğraşanların yanında ben olsam olsam, sadece meraklı biri olurum.Hatta kendime internet ve çimen balıkçısı diyorum. Surf Fishing konusunda da Ersan Ataşer abimizin ben anca çekirgesi olurum :)

@ Erdal teşekkürler. Videoda aslında renk görseli ve multicolor PE ve kendinden şoklu (taper) olayını göstermek istedim. Aslını ararsan spectra ve dynemee ipler uçurtmada da kulanılıyor ve tam olarak farkını bende çözemedim. Hatta ilk o hobide tanışmış hayran olmuştum. Japon üretimi olan bir çok markada (hoş Çin üretimleride var) PE XXX yazdığı içinde bu kanıya vardım. Yurtdışındaki satış sitelerine baktığımızda, PE hem spectra, hemde dynemee için kulanılıyor. PE bir kısaltmada olabilir aslında, sormak lazım Japon abilere...Belkide uzak doğuda kısaca PE diyorlar ip yerine. Adı ne olursa olsun, PE kullandığımız veya bildiğimiz bir çok ipten daha bir güzelmiş hissiyatı vermiyor değil. Sanki daha az tırtıklı, daha bir ipekimsi...anlatamıyorum sanırım :)

11. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Evet PE aslında kısaltma..Sitelerinde bahsedilen PE'nin polietilen esaslı olduğu dynema ve spectra tarafındanda kullanıldığı yazıyor.Yani Dynema ve spectradan oluşmayıp (ki bunlarda markadır) bu markalarcada kullanılan bir bir malzemenin kullanıldığını belirtiyor.
    İşin aslı Dynema patentli bir üründür ama günümüzde rapala gibi sahtelerin genel adı olarak kullanılıyor.Sonrasında pekçok fima tarafından üretilmeye başlandı ve içeriği ana malzemeler hariç değiştirilerek farklı özellik kazandırıldı.