Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pek az bilinsede çok asil

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Rsgnrcs tarafından paylaşıldı.

1. Rsgnrcs

Rsgnrcs Yeni Üye

IMG-20120717-WA0000.jpg

556604_3406678052058_4477297_n.jpg

Çok kişi tarafından bilinmese de ülkemizin doğu bölgesinde yaşayan debisi yüksek akarsuları seven avcı ve asil bir balık ''Caner''. Kendisi tüm diğer avcılar gibi gece avcısıdır, bu sebeple gece denemeleri verimi arttırır. Ben genelde taze (kendi yakaladığım serpme ağ ile) 7-10 cm lik sazanları kullanıyor olsam da taze et ile de avının yapıldığını biliyorum. Akşam üstü 4 civarında oltalarımı atarım, çadırımı kurduktan sonra saat gece 2 gibi oltaları kontrole çıkarım ve sabah 6 sularında da oltalarımı toplarım. Bu resimler bir avdan sonra çekildiğim resimlerdir. Bu balık türü 20 kiloyu aşan değerlere ulaşmaktadır, resimdekiler ise her biri 8-10 kilo aralığında(tahmini).

Bu konuyla ilgili hiç bir yorum bulamadığım için paylaşmak istedim. Görülmeye değer bir balık. Herkese iyi günler, rastgele.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Ersegün
    Yakaladığın iki koca balık çektiğin eziyete değmiş görünüyor.
    Caner ya da diğer adıyla Şabut dediğin gibi az bilinen ama meraklısını da peşinden sürükleyen bir balık.
    Bunların hepsi güzel ama bahsettiğin bahsettiğin av yöntemi maalesef kurallara aykırı.
    Ne bir oltada 40 iğne yasal, ne de 40 ayrı olta..
    Bir amatörün aynı anda kullanabileceği olta ve iğne sayısı sınırlandırılmıştır.
    Tabii ki bir av günü içinde yakalanan toplam kilogramda..

4. Rsgnrcs

Rsgnrcs Yeni Üye

Yasal olmadığı hususunu tahmin etmekle beraber bilgi sahibi değildim yazmadan öncede düşündüm bilgiyi verirken fakat yapılan işi saptırmak da bir o kadar yanlış geldi. Yaptığım işi doğrulamak adına değil ama her yasa her av için mutlaka tutarlılık göstermiyor yasaları koyan insanlar bana kalırsa bu işlerin içinden gelen insanlar olmalı ben bir akademisyenim en son benim bu yasalara itaatsizlik etmem gerekiyor belki ama Caner maalesef avı pek meşakatli bir balık türü çoğu zaman boş dönmeme rağmen senede bir veya 5 adet arası değişkenlik gösteriyor. İtaatsizlik etmemem gereken hususlar ki bunlar vicdani ve bilinçlenme ile alakalı hepsine sonuna kadar sadık kaldım (yumurta dönemi ve boyut). Yazılanlar doğru yasa yasadır ve uymak gereklidir. Bilgiyi ekten çıkarıyorum edindiğim deneyimde sosyal paylaşımların bilgiyi güncel tutması. Herkese iyi günler dilerim

5. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Tebri ederim Ersegün :)

Anlattığından anladığım oldukça keyifli ama bir o kadar yorucu bir av güncesi oluyor. Oltanın ucunda Caner'i hissettiğnde eminim bütün yorgunlukların alıp başını gidiyordur. Hem balık yakalamak hem de o ortamda bulunmanın keyfi sanırım hiçbir şeye değişilmez ;)

Her zaman rast gelmesi dileklerimle, sağlıcakla kal...