Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Power Pro Super Slick kg-lb mm Sorunsalı

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında kIRIK OLTA tarafından paylaşıldı.

1. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Power pro, shimano nun firması ve büyük bir hata var tahmin ediyorum, lb test - kg ve mm durumları arasında.

Evet Metrik sistem kullanıyoruz ve misinamız 0,20 0, 25 olsun diyoruz.
    Onlar lb test e bakıyorlar kaçlık misina olacağına değil.

Hal böyle iken power pro nun north america sitesine bağlandığımızda
    15 lb test lik misinanın 0,19mm denk geldiğini görüyoruz. ( daha doğrusu bu misinayı ebay den getirttim ve üstünde yazan bu, avustralya sitesinden de teyhit ettim )
    15lb= 7 kg denmiş buraya kadar bir sorun yok.

Türkiyeden bu misinayı aldığımızda 0,19mm için kg testi tam 15 kg olarak gösteriliyor. Bu da normal değerlerin tam 2 katı demek.

Sanırım shimano ve power pro nun sitesini yapanların kg =lb gibi bir yanılgıları olmuş.
    15lb = 15 kg sonucuna varıyoruz burdan.

Konuyla ilgili kendi sitelerinin her bölgeye ayrı ayrı mail yazdım, sadece USA dan cevap geldi. O da diyorki EU bölgelerine mail atın demiş.
    Şimdi haber bekliyorum.
    Bakalım nasıl bir sonuç alacağız.

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar var ise paylaşırsa bunu sevinirim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

4. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Bu arada foruma hoşgeldiniz. Gözümden kaçmış. :)

5. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Çok teşekkürler :) cevap içinde sağolun inceledim.
    Evet aynı konu başka marka üzerinden tartışılmış ama bir sonuca varılamamış.
    Deniyor ki USA da satılan iplerin çeker değerleri Avrupa dan daha düşük gösteriliyor. 2 kat daha mı düşük gösteriliyor, bence normal değil.
    Muhtemelen cevap da alamayacağız Shimano'dan.

İmkanı olan varsa kendisi ağırlıklarla deneyip ancak buraya yazarsa olacak.

Bir de şöyle birşey okumuştum, örgüler için çap olarak mm ölçüsü vermek doğrru değil, misina gibi silindirik bir formu yok çünkü. Tekstil dilinde kullanılan bir terim var hatırlamıyorum şimdi , çok farklı bir ölçü değeri.

6. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Arkadaşlar tatrışmaya son noktayı koyuyorum, 50 mailden sonra shimanonun marka müdürüne ulaşmayı başardım ve açıklamalarını buraya yazıyorum...

Sevgili Volkan;
    Biz Amerikada libre testi yaparken AVE ( ne olduğunu henüz çözemedim) dayanıklılığını kullanıyoruz, sonra da bunu Kg cinsinden yazıyoruz.
    Avrupa ülkelerindeki balıkçılık misana- ip ( ya da her ne derseniz artık ) üreticilerinin sözleşmesi gereği Avrupa’da Kg. cinsinden gerçek kopma noktasını kullanıyoruz.
    Tüm farklılık bundan kaynaklanıyor. Hepsi aynı ürün ve aynı çapta (diameter: kısaca Dia)
    Saygılarımla,
    Ted Sakai
    Marka Müdürü
    Power Pro

Dear Mr. Volkan,
    In US, we use AVE strength in Lb rating, then translate into Kg.
    In EU, we use ACTUAL BREAKING strength in Kg rating due to the agreement within fishing line manufacturers in EU countries.
    That’s all the difference but actually both at same diameter, they are the same products.
    Best regards,
    Ted Sakai
    Brand Manager
    PowerPro

7. sabora

sabora Daimi Üye

Anlaşılan ANSII (Amerkan Normu) ile IEC(Uluslararası Norm) arasında farklılıklar var. Böyle durumlar olur genelde. İki norm birbirine yakındır aslında ama bazı noktalarda ayrılabiliyorlar. Eğer elimizde ANSII'nin ve IEC'nin misina üretimi ile ilgili normları bulunsa AVE nin ne olduğunu anlarız muhtemelen. (Not: Bu normların bizdeki karşılığı da TS dir. Ve IEC'nin tercümesidir genelde :D)

8. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Ben artık hiçbirine bakmıyorum. Kendim test ediyorum...herşey arazide belli oluyor.

9. sabora

sabora Daimi Üye

10. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Sabahattin Bey sizde gayet güzel teknik bir şekilde konuya yaklaşmışsınız cevap için ve makale linki için teşekkürler. Rast Gelsin...

11. sabora

sabora Daimi Üye

Beğenmenize sevindim. Bu arada ben de sizin avatarınıza bayıldım, mizah köşemize koymalısınız bunu. :D