Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Poyraz Levrekleri...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hür MOL tarafından paylaşıldı.

1. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Yoğun iş tempomdan dolayı uzun bir süredir eskisi gibi çok fazla ava çıkamıyorum. Gece avı yapabilmek için gündüzden dinlenmiş olmanız gerekiyor. Aksi durumda zaten yorgun olan vücut direncini kaybettiği için soğuğu çok fazla hissediyor ve çok kolay hasta oluyorsunuz. Ama uzun bir süreden beri de 8-10 saatlik levrek avlarımı da özlediğimi itiraf etmeliyim.

12 Kasım Cumartesi akşamı çok yorgun olmama rağmen Serkan ve Vedat kardeşlerimin ısrarlarına dayanamadım ve yeni avlağımıza teşrif ettim. Bu avlak uzun zamandan beri gözüme kestirdiğim ama bir türlü deneme fırsatı bulamadığım bir avlaktı.

Ben avlağa ulaşıncaya kadar Serkan ve Vedat kardeşlerim hepsi kilo üstü olan levrekleri korumaya almışlardı bile. Bu ava daha bir heyecanla başlamamı sağladı.

Hava malumunuz 28 knotlarda kuzeyden çok kuvvetli esiyordu. Dalgalar köpük köpük kıyıları dövüyordu. Oldukça ürkütücü bir manzara desem yeridir. Su bulanıklığı da av için oldukça uygundu. Burada ilk kez avlanacağımdan dolayı ilk iş olarak uyduruk bir sahte ile derinlik testlerini de yaptıktan sonra çok az dalarlı bir yem ile ava başladık. İlk yarım saat içerisinde 2 güzel vuruş almama rağmen soğuktan ve rüzgardan reflekslerim de zayıflamış olmalı ki tasmaları zamanında yapamadığım için bu vuruşlar sayı olmadı.

Yaklaşık kırk beş dakika kadar sonra o muhteşem beklenen vuruş geldi ve akabinde tasma da tamam. Balığı kayaların üzerinden tutacak olmamız, rüzgarın şiddetinden ve kıyıya vuran dalgaların savurduğu sulardan dolayı çok zor şartlar oluşturuyordu. Kamışta bendeniz, kepçede Serkan kardeşim ve Vedat kardeşimin de şefliğinde kilo üstü bu levreğimizi kazasız belasız kıyıya almayı başardık. Artık hepimizin balığı vardı, keyifler de yerindeydi.

Kısa bir moladan sonra avımıza devam ettik ama gittikçe şiddetini artıran rüzgar av şartlarını giderek zorlaştırıyordu. Bu arada benim de şarzım (!) yavaş yavaş tükenmek üzereydi. Son birkaç atış daha diyerek avı sonlandırmak niyetindeydik. Bir 10 dakika daha geçmişti ki, makinamın kolu çakıldı kaldı, dönmüyor. Ne oluyor demem kalmadı, kamışı tutan sol kolum omuzumdan itibaren sarsılmaya başladı. Belli ki bu parça çok iyiydi. Ne kadar da özlemişim bu trofeleri. Heyecanım dorukta . Paşa bırak gideyim diyor , ben halt etme otur diyorum. Serkan kepçeyi kaptı beklemede . Bir yandan dalgaları bir yandan rüzgarı yiyoruz. Paşa bir türlü teslim olmuyor. Bu arada gözlerim kıyıdaki taşları tarıyor. Hangi kayanın arasına çekeyim ki rahat kepçeleyelim diye. Gözüme bir yer kestirdim. Serkan da hemen o noktada pozisyonunu aldı. Balık yakın mesafede yakalandığından hala çok dinç ve hala su üstü yapmadı, bu da beni endişelendiriyor. Balığı artık görüyorum yaklaşık bir metrede. Serkan tam pozisyonda kepçelemeye hazır. Ama beni çok endişelendiren kayalardan dolayı geri çıkış yapamadığımdan misina mesafem gittikçe azalıyor. Bu da misinanın esnemesini azalttığından risk çoğalıyor. Evet işte balık artık çok yakında . Serkan kepçeyi suya daldırdı. Kepçe balığa 50 cm uzakta. Usulca balığı kepçenin üzerine yönlendirdim. Evet artık bu iş bitti, balık tam kepçenin üzerinde derken…….. Ne olduysa oldu. Bir darbe vurdu ki, balığın ağzındaki yem mermi gibi fırlamasıyla Serkan’ın kafasının bir karış yanından geçti. Maalesef 4 kg civarında gözlemlediğimiz bu güzel parçayı kepçenin içinden kaçırdık. Şaşkınlığımız bir yandan, üzüntümüz bir yandan. Hava da şiddetini çok arttırdığından dolayı avımızı sonlandırmaya karar veriyoruz.

Bu raporu birkaç gün geciktirmemin nedeni; yeni aldığım kameramdaki bu avla ilgili resimleri PC’ye atarken yanlışlıkla hepsini silmiş olmam. Bu yüzden Serkan ve Vedat’ ın çektiği resimleri beklemek zorunda kaldım.
    Sağlıkla Kalın…

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. mberkay

mberkay Aktif Üye

Hür abi tebrikler...
    Raporlarınız özlemiştik, kaçırdığınız trofeye ve daha nicelerine en yakın zamanda kavuşmanız dileğiyle...
    Rastgele

4. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Hür abi yine harika bir av olmuş tebrik ederim..Kaçana üzüldüm ama rövanşı alacağına şüphem yok.Kısmetiniz daim olsun.:)

5. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Kaçan kaçsın canınız sağolsun. Bu balıklar kaçanı aratmaz.Tebrikler.

6. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Tebrikler. Bügün canlı hikayesini dinlediğim güzel paşalar.
    İnşallah rövanşta trofeyi alırsınız.
    Sevgi ve selamlarımla...

7. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

hür abi yine yapmışsın balıkların hasılasını :D o kaçan geçen senenin vergisi idi abi vergi kaçırdın :D
    çok güzel balıklar av arkadaşlarınızıda tebrik ederim ikinci resimde seni dövecekmiş gibi sanki :D nasıl kaçırdı diye :D

8. BİROL

BİROL Daimi Üye

Maşallah Hür abi,süper bir av olmuş. KAçan balık büyük olur deyimi yine tüm çıplaklığı ile yüzleşmiş sizle.

9. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Vay vay vay levreklere bak :)

Tüm ekibi tebrik ederim. Trofelere inşallah...

10. sedatt

sedatt Aktif Üye

bugüne kadar hiç levrek yakalamayı becerememiş biri olarak kıskandım doğrusu:).kaçırdığınız balık içinde üzülmeyin yakaladıklarınızın da maşallahları var.daim olsun.bize de nasip olsun :)

11. darthvader61

darthvader61 Aktif Üye

Tebrikler, çok güzel balıklar...