Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

R E K O R ... KARAGÖZ AVI ... 3,870 KG

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Evren Tamer tarafından paylaşıldı.

1. Evren Tamer

Evren Tamer Moderatör Yönetici

Herkese selamlar sevgiler..

Uzun yıllardan beri Balık avı ile çok yakından ilgilenmekteyim.Bir çok bölgede Marmara,Karadeniz ve Akdeniz,de İstanbul Adalar,Gökçe ada ve Egenin akdenizle birleştiği Bakir sessiz kimsenin olmadığı adı bile olmayan küçük Adalarda Marmari,sin Datça taraflarında bir çok gece avlarım Amatör olarak devam ediyor.Bir çok trofe avı için Lahos -Trança -Karagöz-Çupra-Mercan-Sinarit gibi dişli balık ve lambuka tarzı balık hikayelerim sayı olarak çok fazladır.

Hepsi ayrı bir keyif ve Mücadele isteyen tecrübe ve Sabır gerektiren avlardır.

Ben Balık avına çok küçük yaşlarda başladığımdan dolayı Sabırla ve Sessizce avlanmayı o yıllarda öğrenmiştim.

Zamanla daha iyi avlanmayı, Hangi Denizlerde nasıl avlanılması ve avlanma medotu ile kendimi bir çok av taktiği ile geliştirdim.Bir çok Arkadaşlarımızla sohpet ederken aslında uygulamayı Denizde Balık avındayken daha iyi olduğunu söylemişimdir.

En önemlisi Köstek düğümü ile başlayıp bir sülinezin tam 46-47 dakika iğnede nasıl durduğunu ve balığın en sonunda yemi fark edip avlanıldığını bir çok yakın arkadaşıma balık avında göstermişimdir.

İnanılmaz Bir azimle Balık avlanabileceğini ister istemez benimle ava gelenler bunu görmüşlerdir.kendilerine heyret eden bile olmuştur.

Sabır ve Sessizliği taki çok küçük yaşlarda öğrenmiştim.

Misina kalınlığı Balık avına göre her ne kadar değişsede beyaz misina her zaman tercih etmişimdir.

İnce Misina Büyük av demektir.

Büyük Balık avlarımın çoğunu standart misina kalınlığını biraz düşürerek zamanla tecrübe edinerek çok iyi öğrenmiştim.

Avladığınız Balığı iyi tanımanızda aslında fayda vardır.bu büyük Trofe avlar için çok önemlidir.

Her zaman Balık avına gitmeden son kontrolleri yapmakta fayda vardır.en ufak bir fırdöndü hatası ve misina zedenelenmesi Avladığınız O Büyük keyifli Mücadeleci bir avı Sizi hüzne sokabilir.Kaçan balık büyük olur derler ama Kaçan balık neden ve nasıl kaçtı bunu hiç düşündünüzmü.

İğne Ve Misina hatası başta olmak üzere bir çok hata oluşa bilmektedir.

Oysaki Balık avına gitmeden Evde 3-4 dakika zaman ayırsanız Makinadaki veya kasnağınızdaki elle kontrol edip AVA hazırlasanız O Kaçan balık aslında Her ne kadar Büyük olsada aslında livarınızda yani çantanızda sepetinizde olup size o Büyük heyecanla birlikte Unutulmıyacak bir Hatıra olarak hep aklınızda kalıcaktır.Kaçırdığınız balığı değil,Yakaladığınız balığı anlatacaktınız.

Her zaman söylerim araba bagajında olan kepçe hiç bir işe yaramaz,balık avında yanınızda olamadıkça !

Malzeme her zaman çok almak yerine 4-5 ayda yeni almak çok daha yararlı olucaktır.zamanla ömrü azalıp sizi yarı yolda bırakmasına izin vermeyin.

Balık avına giderken yanınıza su ve ve aparatif yiyecekler alınmasında fayda vardır.değeri yüksek olan besinler sizi gün boyunca yeterli olucaktır.

Avladığım balıkların çoğunu Sessiz ve karanlıkta avlarım.konuşmayı av esnasında en aza indiririm gerekmedikçe konuşmayı sevmem.Balık avını azaltmak istemem.

Karagöz Balığının başlıca yemleri Midye kurdu-Sülinez-Mamun-Teke-boru kurdu-Karides-Sardalya-Kalamar-madya başlıca yemleridir.

Karagöz ayın olduğu zamanlarda Anaforlu bölgelerde su yüzeyine çıktığı görülmüştür.

Nerede bulunur - Genellikle Eski kayalık,sessiz ve Mendirek gibi iskele altlarında,arasıra kumluk ve taşlık kırmalık yerlerde avlanılmaktadır.

Karagöz Balığı Sessiz yerleri seçer,Çok ürkek ve korkak olup çok meraklı bir balıktır.yemi inceler alır bekler ve aniden oltaya yüklenerek açığa dibe doğru çeker.

Avlanılması konusunda genelde el oltası gezer kurşun ile veya iki,li köstek ile dip takımı,yerine göre şamdıralı,veya bırak gibi takımlarla Karagöz avcılığı yapılabilmektedir.Ege ve Akdenizde Balıkçılar Parakete ile avlarlar.

Karagöz sahte yeme asla gelmez tabi binde bir belki şans veya çarpma olarak yakalanılmasını saymassak.

Yakalanması zor olan,Sabır ve sessizlik isteyen Bir Balık avıdır.

Denizde rüzgar ve biraz esinti varsa avınız daha bereketli olucaktır.

Midye ve Kayalar Her zaman Balıktan yana olucaktır,avlanıldığı taktirde dikkat edilmesi gereken başlıca oltayı dikkatli sarmak veya çekmektir.

Gece Karagöz avında İskorpit balığı gelme olasılığı yüksektir,buna dikkat etmek gerekmektedir.

Küçük bir ilk yardım çantasının yanınızda olması faydalı olucaktır.

R E K O R ------- K A R A G Ö Z ------- A V I

Gecen Akşam yine Balık avı için iki Arkadaş yola çıkarak 2 Saat sonra av yeri vardıktan sonra Ilık ve sessiz bir gece bizi bekliyordu.

Biz yine hazırdık her zaman hazır olduğumuz gibi.

Yemleri ve sırtçanamızı alıp Mendireğe geçtiğimizde Gece saat 23,00 civarlarındaydı.

İlk olarak yerimizi seçip ava başlama,dan bir birimize işaretlerle Rastgele diliyoruz.

Ava başladığımda her zamanki gibi el oltamla 2 gram kurşun ile 28 mm misina ile ava sessiz ve sabırla devam ediyoruz.

Arasıra atışları farklı yönlere atıp Balığı aramaktayım.

Yemleri değiştiriyor,yine atışlar yapıyordum.

Av saati biraz geçsede daha henüz balık yoktu ve çay zamanı ise gece saat 02-45 civarlarıydı.

Biraz dinlendikten sonra sonra el oltası ile ava devam etsekte biz Kamışları yine hazırlamıştık.

Oltamızı suya atıyor ve derinlerden çekiyorum yavaşça.el oltamı bir tıkırdı ve bekliyorum alıp gitmesini, bekliyor, bekliyor ve bekliyorum hemen, hemen 35,40 saniye sonra Hızlıca çekiyor koparırcasına, Çok kuvvetli bir şekilde Allahım diyorum bu neee ben yavaşça kalama versemde bunun yorulma gibi bir niyeti yok sanki. 28 lik bir misina ile keskin Midyeler hep aklımdaydı ama Büyük bir Karagözdü bu. Bu güne kadar hiç olamamıştı böyle, İnanamıyordum kendime bu ne diye.

Hızlı ve çok Kuvvetlice çekiyor ben misina kopmaması için elimden geleni yapıyordum, 20 metrelerde ise iyice çekiyor Mücadeleye devam ediyordum.Heyecanım biraz yükselmişti Ve kaya,ya düştügümde biraz olsun canım yansada ben artık misinayı çekmeye başlamıştım.

Kaya,ya yakın artık arkadaşımda yanıma gelip sessizce beni izliyor kepçelemek için hazırda bulunuyordu. çekiyorum ama balık iyice yaklaşmıştı durduğum kaya Denize yakındı.Karagözü gördüğümde gözlerime inanamamıştım denizde kocaman bir balık sağaa ve solaa doğru çekiyordu bende onun hızıyla balığı Deniz seviyesinin üzrerine çıkararak son an da Büyük bir heyecanla kepçeyi kullanamadan Ustaca Balığı Yakalıyor,zor bir şekilde elime iğne batsada hızlıca çekiyor ve kucaklıyorum ama zaptedemiyorum karanlıkta Aman ALLAHIM BU NE Kocaman.Biraz yerde kendime geldikten sonra, ayağa kalkarak yukarı çıkıyor ve gördüğüme İnanamıyordum.

Arkadaşımda gördüğü en büyük Karagözdü,ve bana yardım ederek biraz yukarıya çıkıyoruz.5,6 dakika Balığa ara veriyoruz ve Kendime gelmeye çalışıyordum.Bir yandan balığa bakarken bir yandanda soluklanıyorum,O anki heyecanı unutamıyorum.ilk Balığın bu kadar Büyük geliceği hiç aklıma gelmezdi.

Heycanlı bir şekilde işte bu diyorum.ve Ava kaldığımız yerden devam ediyoruz.Saatler ilerliyor ve Av gecesi güzel ilerliyordu.

El oltalarımız tekrar Denize savuruyor Keyifli bir şekilde Av yapıp devamını bekliyorduk.

Ama az önce avladığım Karagöz hep aklımdaydı.

Çok Büyük Bir Karagözü avlamayı başarmıştım.Hayatımdaki Rekor Karagöz avıydı bu..

Evet Mücadele ve heyecenla Sessizce Büyük balığı yakalamıştım.

Çok geçmeden ikinci tasmalamayı yapıp 2ci Karagözü yakalıyorum1 kg civarlarında,yemleri değiştirip.atışlarımızı tekrar yapıyorduk.

Hava biraz soğusada avımız,bereketliydi.

Ardından çok geçmeden tam 3-4 cü karaöz daha yakalıyorum tam 5 KARAGÖZLE AVIMIZI SABAH saat 07,00 civarlarında Sonlandırıyoruz.

Mücadele ve Güzel bir av gecesi yine hatıralarıma yerini almıştı.

Arkadışım beni canı gönülden tebrik ediyordu Bende ona Sabrın ve sessizliğin Önemini av bitiminde takrar hatırlatıyordum.

Yola çıktığımızda keyifli bir av dönüşü bizi bekliyordu.sohbet ediyor gerçekten iyi bir av yaptığımızı konuşuyorduk.

Sabır ve sessizlikle bir balık avı kısmeti ve nasibi her zaman daha yüksektir.2 ci olta ise şansı arttıracaktır.

Yine hatıralarıma çok büyük bir trofe yerini almıştı..

Yem -Sülinez

Gezer kurşun 2-3-5-10 gram ve üzeri hava,ya göre değişir.

İğne - Fudo NEMURI SEIGO 2 NUMARA

Misina -CAPTAIN COUSTO X 7

Sabır ve Sessizlik ilk kural.

Herkese saygı ve sevgilerimle.

Evren tamer.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Nisan 2013
    caveman bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BALIKÇIHOROZ

BALIKÇIHOROZ Üye

Tebrikler Evren gerçekten de harika bir balık ,şansın daim olsun her zaman rast gele:harika:

4. drasty41

drasty41 Aktif Üye

İlk Tebrik benden gelsin o halde. Nettin sen kardeşim o karagözün geride ne çocuklar ne torunlar bıraktığını biliyonmu sen :) Şaka bir yana seni canı gönülden kutlarım kardeşim bereketli olsun saygılar..

5. sabora

sabora Daimi Üye

De bi git yahu. :) Tebrikler Evren. .afiyet olsun.

6. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Süper bir trofe gerçekten... tebrik ederim.

7. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

valla Evren usta ne denir ki böylesine :) daha irisi (varsa) rastgele :)

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Evren,
    Türünün dinozorlarından biri olmalı bu yakaladığın.. :)

9. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Gerçekten tebrikler Evren, telefonda da heyecanından belli oluyordu balığın büyüklüğü :)

Gerçekten rekor bir balık, kısmetin açık olsun.

10. 35fish

35fish Aktif Üye

Ellerine sağlık usta.Faydalı anlatımın için de teşekkürler.
    Bu boyda bir karagöz hiç görmemiştim.Tebrikler.:harika:

11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Kıyamet alameti!
    Süper, zamanımız obez çağı, denizler de modaya uymuş.

Hacivat bu Karagözü görürse perdeye çıkmaz walla.