Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rapala Avcılığında Kamış-Makine Kullanım Şekli Avantajları Dezavantajları

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Burak Kızılırmak tarafından paylaşıldı.

1. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

İstanbul boğazında rapalayla av yapan arkadaşlara bir kaç sorum olacak en doğru yerin burası olduğunu düşünüyorum. Umarım yanlış yerde değilimdir.

Spin için kullanım şeklim budur:
    Makineyi sarmak için sağ elimi kullanırım yemli avlarda ve genelde.
    Aancak spin avlarında aksiyon verebilmek için kamışı sağ elle tutuyor ve makineyi aşağıya gelecek şekilde sarma kolunu sol elle tutuyorum. Spin avlarımda makine ağır olmadığı ve aksiyon vermek için kamışı sağ elimle tutar topuzu sol elimle çeviriyorum. Yani sağ elim güçlü olduğu için yorucu işi yani aksiyon vermeyi sağ elime bırakıyorum.

Ancak iş rapalayla av yapmaya gelince acemiyim doğrusu bu işi sağ elle yapmak istiyorum. Yemli avlardaki kullanım şeklinde.

Rapala için kullanacağım kamış Okuma Trio Rex 430 3P 250 Gram Makine Raw 2 55 16 mm ip 35 mm şok.
    Makineleri kamışın alt tarafta gelecek şekilde kullananlardanım ve sağ elimi kullanıyorum. Rapala avcılığında kamışı taşımaktan çok sarma kolunu çevirmede zorluk çekileceğini düşünüyorum.

Bu durumda:

Surf kamış kamış biraz ağır olduğundan sol elimle tutmak ve makinenin sarma kolunu da sağ elimle çevirmek istiyorum. Yani yemli avlarımda makine kamış nasıl duruyorsa aynı şekilde dursun istiyorum.

Sorlarım şunlar:

1) Rapala ile avlanırken aksiyon vermek için uğraşıyor musunuz? Yani böyle bir aksiyon mümkün mü ki ben sanmıyorum. Uğraşıyorsanız bu iş çok yorucu olmaz mı? (Birkaç kişiden kamışın ucunu suya doğru uzattıklarını arada sırada yukarı doğru hızlı çekmeler yaptıklarını okumuştum)

2) Rapala ile av yapan arkaşlar eğer sağ ellerini kullanıyorsa bu durumda kamışı sol elle mi tutuyorlar yoksa sağ elle mi?

3) Gücünüzün çoğunu kamışa mı yoksa makinenin sarma koluna mı veriyorsunuz?

4) Sağ elini çok kullanan arkadaşlar hangilerini tecihediyor hangi durumda ne gibi avantajlar sağlıyor?

Son düzenleme: 21 Ocak 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Burak Kızılırmak

Sanırım çok uzun yazdım. Kısaca özetlersem spin makinem hariç bugüne kadar aldıgım bütün makinelerimin kollarını geldikten sonra değiştirdim hemen sağ tarafa aldım.

Rapala için kullanacağım takımı da at çek yapacağım için sürekli spin sistemiyle mi kullanayım yoksa yemli av sistemimle mi ?

4. Pellegra45

Pellegra45 Aktif Üye

Ben önceden misinayi sarmak icin sağ elimi kullanirdim. Wtd de zorlanınca sol ele alıştım. Sahteleri at çek de bana göre sağ ele sol el çok da fark etmiyor. Ama işin içine wtd girince sağ elle sarım olmuyor. Veya ben yapamadım. Böylelikle sol elle sarıma alıştım.

5. Burak Kızılırmak

Aynen ben de sadece spinde aksiyon için wtd için Sol Elle sarım sarım yapıyorum ama bir türlü alışamadım. Surf takımda ds rapalayla avlanırken böyle ihtiyaç olur mu kısacası sorduğum soru bu :)

6. yawruaslan

yawruaslan Aktif Üye

bence komple sol el ile sarmaya devam ederseniz bi müddet sonra alışırsınız yani bi sag el bi sol el sizi zorlar ya sagı seçiceksiniz ya solu ama sağ ile saran abinin yorumuna bakılırsa zorlanmış ve sola geçmiş dikkate almak gerekli

7. lufermania

lufermania Daimi Üye

Güçlü kol sağ ise kamış sağ elde kalsın, makineyi sol elle sarın.
    Günün sonunda ne demek istediğimi anlayacaksınız :)

8. Burak Kızılırmak

Kol çevirmek değil kamışı taşımak yorar adamı :) Anlıyorum teşekkürler. Kendimi alıştırsam iyi olacak herhalde :)

9. lufermania

lufermania Daimi Üye

Mesaj alınmış, aynen :D

10. Burak Kızılırmak

Son olarak tecrübenize dayanarak bir soru daha ekleyim.

Kısa süre önce spin takımlarında ip misinaya geçiş yaptım. Çok memnun kaldim bir daha kimse beni naylona döndüremez. Dolayisiyla surf takimlarimda da kullanma gereği duydum. İp misina temin ettim uyguna denk getirip.

Daiwa tournament 16 mm 300 metre
    Berkley whiplash 21 mm 274 metre
    Berkley whiplash 24 mm 274 metre

bu misinaları sarmayı düşünüyorum, kullanım alanları yanında sizce mantıklı mi?

Raw 2 55 : 16mm daiwa tour. : rapala
    V80Sa : 21mm whiplash : yemli av
    Raw 2 65 : 24mm whiplash : yemli av

Raw ile v80sa arasında kalama güçlerini baz alarak düşündüm ancak bazı arkadaşlar 24 ü v 80 é sar diyorlar kalamaası zayıf da olsa dayanımı daha yüksek olur diyorlar bilemedim.

Şubat tatiline hazırlık yapıyorumda artık bu işleri bitirmem lazım :)

11. lufermania

lufermania Daimi Üye

Şimdi, hiç kullanmadım ama Daiwa diğerlerinden daha pahalı bildigim kadarı ile. Rapalacılıkta kullanırsanız teknelere çok dikkat etmelisiniz. Yoksa çıkar aniden bir şerefsiz ipi keser gider.
    Ayrıca ben olsam rapala yapacağınız zaman 0,20 whiplashla şoka bile ihtiyaç duymazsınız. Takın 200 gramı vurun gitsin. Bu şekilde şoksuz çok kullanan varmış

Burak Kızılırmak bunu beğendi.