Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

rapala bedeni nasıl yapılır.

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında ozgurarslan tarafından paylaşıldı.

1. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

bunun için bir çok yöntem var. ben bildiklerimden bazılarını paylaşıyorum. paylaştıklarım dışında asansörlü-boncuklu da var ancak şimdi konu için yapıp da paylaşamadım.
    elimde olanların bazıları fotoğraflardaki gibidir. siz nasıl beden kullanıyorsunuz? dolaşmaması ve iyi aksiyon vermesi için sizce en iyisi hangisidir. ustalar bizleri aydınlatsın. ben en iyisini bilmediğim için çeşit çeşit hazırlayıp deniyorum. önce en karmaşığını kullanıyorum, dolaşırsa bir sadesine, o da dolaşırsa bir sadesine geçiyorum.
    bu hususta özellikle "rapalacı" arkadaşar ve ustalar tecrübelerini esirgemezler ise memnum olurum.

fotoğraflar yolda...

rastgele...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

bu yöntem yemlide de kullandığımız yöntem.

üstten aşağıya doğru

halka
    no 6 klipsli fırdöndü
    .55 misina
    büyük klipsli fırdöndü
    kurşun

burasa üstteki fırdöndünün alttaki halkasına klipsli rapala kösteği takılıyor.

Ekli Dosyalar:

sunny1403 ve Discovery_TR bunu beğendi.
  4. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

aynı mantık

halka
    üçlü fırdöndü
    .55 misina (penn)
    büyük klipsli fırdöndü
    kurşun

Ekli Dosyalar:

sunny1403 ve Discovery_TR bunu beğendi.
  5. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

halka
    klipsli fırdöndü
    misina .55
    3'lü fırdöndü
    misina .55
    büyük fırdöndü
    kurşun

ben düğüm noktalarına hzılı donan yapıştırıcı koyuyorum çift komponentli, kesilen misina 1 mm dışarıda kalıyor, ona takılma olmasın diye, gizlemek amaçlı.

Ekli Dosyalar:

sunny1403, tyfunkdkoglu ve Discovery_TR bunu beğendi.
  6. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

halka
    klipsli fırföndü
    .55 misina üzeri burada stoperli -stoper de kayıyor yapıştırmazsan- ancak normalinde stopersiz kayar üçlü fırdöndü
    büyük klipsli fırdöndü
    kurşun.

siz hangisini kullanıyorsunuz. farklı ne yöntemler var. hangisini tavsiye edersiniz?

şimdiden ilgilenenlere teşekkürler...

rastgele...

Ekli Dosyalar:

Discovery_TR bunu beğendi.
  7. forkill96

forkill96 Aktif Üye

özgür abi 55 mısına kullanmanın sebebı patlamaması mı takımın bırde fc mi tercıh edıyorsun acaba

8. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

.65 kullandığım da oluyor. oltanın beden kısmının balıkla ilgisi olmadığı için bence, ne kadar sağlam misina o kadar iyi.

rapalayı bağladığımız 2 kulaç kısıma ise "köstek" diyelim. onu mutlaka fc misinadan yapıyorum. ancak fc olmadan da balık yakalanmıyor mu? yakalanıyor. ben fc'ye inanmışım ondan öyle kullanıyorum. kalınlık diye sorarsan en az .22 en fazla .28
    bir önceki sene .31 powerline extreme kullanıyordum. onunla da yakalıyordum.
    fc misinaların çekerleri emsal normal misinalara göre az oluyor biliyorsun. ben fc kullanıyorum temkinli olarak çapı küçültüyorum.
    lüfer diyorlar ama değil ancak çok baba sarıkanatı .24 fc ile koparmadan aldım. ben öneriyorum.

asıl konu bu değil ama. bugün rapala bedenim ara ara dolandı. şu işi kafamda netleştirip tek bir yöntemle hep avlanmak istiyorum.

ben de öğrenmeye çalışıyorum iyisini... forumdaki arkadaşlardan uzun uzun yazan çok yok. o yüzden işleri kolaylaştırayım diye numara verdim yöntemlere. böylelikle sen de ben de en doğrusunu öğrenebiliriz.

rastgele...

9. forkill96

forkill96 Aktif Üye

teşekkürler Özgür abi

10. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Benim kullandığım yöntem de bu şekilde.
    1 adet rulmanlı fırdöndü
    1 adet ym-1025 T fırdöndü
    0.60 mm. misina
    Ym-1025'in kurşun tarafında misinadan stoper mecvut olup resimde zor görünmektedir.
    Bu sistemin avantajı çok az dolaşma olmasıdır. Dezavantajı ise dibe takılıp 0.60 mm. misina ilişken tarafından kesilirse sahte balıkda kaybedilir.
    Bu yüzden ilişkenli meralarda bazen klasik sahte balık bağlama yöntemini yani makineden gelen ana klipsli fırdöndüye kurşun bedeni ve rapala bedenini ayrı ayrı takma yöntemini kullanıyorum.

11. forkill96

forkill96 Aktif Üye

Birol abi bu yöntemde gayet basit ve güzel bir yöntemmiş acaba adını bilmiyorumda o ortadaki fırdondu herhalde onu nasıl sabitliyorsun yapıştırıcımı kullanıyorsun acaba