Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rapala bedeninin dolaşması

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında ozkan_askan tarafından paylaşıldı.

1. ozkan_askan

ozkan_askan Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar . Rapala atışlarında Rapala bedeni ile ana bedenin dolaşması benim çok sık yaşadığım bir sorun . Takımın suya düşmesine yakın elimle misinayı sıkıştırarak rapalanın öne düşmesini de denedim ve buna benzer birkaç yol daha denedim. Ama kesin olarak bu sorunu aşamadım şimdiye kadar .
    Sorun yaşamamda mutlaka yeterli tecrübeyi henüz edinemeyişimin de etkisi var mutlaka . Yeni yeni ısınmaya çalışıyorum rapala işine . Ama bu dolaşma sıkıntıları ile sıkça karşılaşınca zevki kaçıyor doğrusu .

Bu sorunu aşmak adına kafa yorarken aklıma gelen bir takım planını kağıda çizerek hemen paylaşmak istedim. Görüşlerinize , eleştirilerinize sunulur.
    Takım Henüz denenmemiştir. Sadece kağıt üstünde ham bir fikirdir. Akşama evde yapmaya çalışacağım .

Burada asıl göz önünde bulundurduğum nokta şu: Atış anında önde kurşun arkada takım havada süzülürken rapala bedeni rüzgarın direnci ile havada ana beden ile karışabiliyor . Amacım ana beden ile rapala bedenini havada iken uzak tutmaya çalışmak . 2 misina ( ana beden ve rapala bedeni ) havada birbirlerinden uzak ama paralel gidecekler ve dolaşma olmayacak . Bu işi ise burgu haline getirilmiş 10 cm uzunluğunda tel. ile yapmayı umuyorum. Tel , lolipop çubuğuna geçirilip burgu yapılarak sıkıştırılıp sabitlenmiş olacak ve kesinlikle 90 derece konumda tutulacak. Tel in diğer ucu halka halinde olacak ve bu ucada rabala bedeni bağlanacak .

Ekli Dosyalar:

MuZizYeN bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. shimano

shimano Daimi Üye

4. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16 Aktif Üye

Bahsettiğiniz sistemde satılan hazır fırdöndüler mevcut.
    Remixon YM-1064 Tüplü Boncuklu Fırdöndü 10'lu (NO:3 - 2/0), Tüplü ve Boncuklu Fırdöndü | SpotBalik.com.tr
    ben de denedim fakat tüp kısmı ile tel arasındaki bozulmayan 90 derecelik açı problem oldu. Boğazda bu sorunu tüp kullanmadan fırdöndünün altına ve üstüne ikişer boncuk koyarak çözdüklerini gördüm. Ben de uyguladım gayet başarılı oldu. Bir de atış yaparken yukarı doğru aşırı bombeli atışlar yapmamaya gayret ediyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Aralık 2013
  5. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Çiziminizde ki kırmızı boyalı alan üçlü fırdöndü no 6 remixon markada var
    Kurşun ile üçlü fırdöndü arası yaklaşık 30 cm ve 0,60 misine
    Rapala ile üçlü fırdöndü arası kullandığınız kamış boyu kadar ve 0,26 floro carbon misina olabilir. Floro carbon misina gam yapmaya karşı daha dayanıklı oluyor yapısı gereği...
    Unutmayın ki sistem ne kadar basit ve karmaşık değilse o kadar başarılı oluyor.

Ancak çok durgun havalarda az da olsa anlattığım sistem de karışabiliyor.
    Hele kaşık kullanırken bu risk artıyor ve suya düşmeye yakın mutlaka fren yapılmalı.

6. imece

imece Üye

Merhaba,
    Bogazin usta avcilari cvp vermis ama nacizane bir iki gozlemimi paylasmak isterim.

- gezerli firdondu yada kullandigin aparati ana firdonduye uzak tut arada bir stoper kullanabilirsin.
    - rapala bedeni Gurcan beyin de dedigi gibi sert bir misinadan olmali.
    - atarkan rapala bedeni karisik olmasin duz olsun.
    - bu benim gozlemim makinadaki misina gam yapmissa dolasma kacinilmaz oluyor. Daha fazla dolasiyor. Pek çok seyi dogru yapmisken bile dolasmadan kurtulamayabilirsin.

Saygilarimla...

7. ozkan_askan

ozkan_askan Aktif Üye

Ahmet bu tespitin çok doğru . Yukarı doğru bombeli atışta kurşun inişe geçince rapala bedeni ile ana beden kesişir . Bunu kesinlikle uygulayacağım .
    Teşekkürler .

8. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

Bu malzemler eğer yanınzda yoksa dostlar ,benim yöntemim şöyle 3 yıl önce çözmüştüm bu sorunu kurşun kösteğine bir mini fırdöndöndü takın ,sonra kuşun kösteğinin kasasını bağlayın(klipse bağlanacak kasa) kasayı biraz büyük bağlarsanız aynı işi görür rapala bedeninide kurşun kösteğindeki fırdöndünün diğer ucuna bağlayın işlem tamam, fırdöndü kasa düğümünü aşamayacağı için klipse kadar kaymaz , hem masraftan kurturulur ,hemde elinizdeki malzeme ile sorunu halletmiş olursunuz ,birde kurşun suya değmeden hemen önce bedeni tutarsanız rapala kurşundan daha ileriye düşer karışma olmaz ;)

9. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

http://www.baliksevdam.com/forum/rapala-bedeni-nasil-yapilir-8434.html

öncelkle bu konuyu oku
    çözüm olmasa bile bir çok denenmiş örnek var.

senin örneğinde rapala bedeni o kısa tele dolaşır diye takmin ediyorum. yukarıda adı geçen linki verilen konuda sadelikten bahsedildi pek çok kere...

eşref'in önerdiği fırdöndüyü kullandım iyi sonuçlar aldım. hiç dolaşmama diye bir şey yok, ancak çok azaltma diye bir şey var. bu işin yarısı söylendiği gibi kurşun suya değdiği anda bol bırakmayıp bolluğu geri çekip rapalanın ayrı yere düşmesini sağlamak.

eşref'in önerdiği fırdöndünün olmadığı şu gibi zamanlarda kullandığım sistem de diğer aradaşımızın bahsettiği sistem. şimdi uyandım fotoğraf çekmeye üşeniyorum ama anlatırım zaten basit.

oltadan gelen örgü ipe palomar ile fırdöndü bağlanır. çok küçük olmasın 1 cm boyunda filan. fırdöndünün diğer gözüne 0.47 misina bağlanır 40 cm boyunda. özellikle misine, özellikle takılma anında kopması için ip bağlamıyorum. atışta da 220 gr ile bile .47 yi iyi düğümlerle bağlamışsan bana mısın demez.

bu 40 cm misinaya iki küçük tespih boncuğu (ben satılan yeşil fosforlu plastikleri kullanmıyorum, tespih boncuğu daha yuvarlak ve kaygan) üste arada gezer fırdöndü (bu da boru şeklinde metal olandan değil de iki ucu plastik top gibi olandan bir nevi gezer üçlü fırdöndü) altına iki boncuk daha tespihten, sonra da iri kurşunun asılacağı klipsli fırdöndü.

çok da sade olmadığının farkındayım takımın ama işimi görüyor. dolaşma çok az yaşıyorum bununla. fırdöndüler bendekilerden değil de barelli olursa daha iyi...

anlatması fotoğraftan zor oldu tahminimin aksine. fotoğraflarım bir ara...

rastgele...

10. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

üşenmedim yaptım. adım adım izleyiniz... deneyiniz...

Ekli Dosyalar:

11. ozkan_askan

ozkan_askan Aktif Üye

Teşekkürler Özgür . Şu rapala işinde herkesin kendine göre uygun gördüğü yöntemler var . Ben henüz yeniyim bu işte , öğrenmeye , denemeler yapmaya , kendimce bir doğru bulmaya çalışıyorum. O nedenle ne kadar çok örnek yöntem , uygulama görürsem o kadar iyi . Uzman görüşleri çok değerli benim için

Herkese çok teşekkürederim.

rastgele ..