Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

RAPALA halkası kullanımı hakında ???

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında goldboy52 tarafından paylaşıldı.

1. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Değerli arkadaşlar benim kafamı karıştıran bir konu var ..yardım ve önerilerinizi beklerim...
    Ben resimdeki gibi 6 veya 8 no fırdöndülü rapala halkası kullanıyorum. Ama gördümki bazıları bunu fırdöndüsüz sadece rapala halkası olarak kullanıyor.. Hatta bazıları direk rapala düğümü ile bağlayıp hiç kullanmıyor...

Sorum Şu: Direkt veya fırdöndüsüz bağlamak ,veya sadece rapala halkasını bağlamak ,mantık olarak misinada oluşan dönmeden kaynaklı gamlanma etkisini direkt balığa iletmiyormu? Bu nedenle de balığın yüzüşünde bozulma veya misinanın zamanla iyice gamlanması gibi sorunlar ortaya çıkmıyor mu? Denemeden bir sormak istedim..

...Şimdiden tşekkürler....

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Monoflamen kullanıyorsanız, evet gam yapma sorununa etkisi olabilir. Zaten mono kullanacaksanız en güzeli rapalanın ucundaki varsa eğer halkayı çıkarıp rapa düğümü atmak. O halkaya rapala düğümü atmanın bir faydası da yok bu arada, direk bağlayın gitsin. Örgü kullanıyorsanız durum farklı tabii klips oldukça büyük bir kolaylık sağlıyor.

4. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Mesele monoflament misinada olsa örgüde olsa... fırdöndünün faydası yok mu sizce ? onu soruyorum

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Bence bir faydası yok. Sonuçta çektiğimiz sahte suda takla atarak gelmiyor, bütün gam makineye sarım sırasında ortaya çıkıyor. Bide balığın burnunda ekstra bir parça oluyor, görüntü bozuluyor diye düşünüyorum.

6. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Ben de bunu anlamıyorum...Düşünün makina misinayı sarıyor, ortaya misinada bir gamlanma oluşturuyor , ee bu misinanın diğer ucuda sahtede sabitleniyor (fırdöndüsüz hallerde!) ...Fizik kurallarına göre bu balık dikine takla atmaz tabiki ama , misinadaki dönmeden dolayı balığında yan dönerek gelmesi gerekmiyor mu? anlamadım valla...:( .... Misinadaki bu gamlanmma balık dönmüyosa nasıl tolere ediliyor garip değl mi... Ben ikna olamadım ..bana göre fırdöndü büyük olmamak ve kuvvetli olmak kaydıyla ŞART!!! ?

7. delipoyraz

delipoyraz Üye

Benimde tavsiyem rapalanızı fırdöndü yada klips kullanmadan direk olarak bağlamanız yönünde.
    Bu işi uzun zamandır yapan tecrübeli ağızlardan duyduğum ve kendi tecrübelerim sonucunda gördüğüm,fırdöndü yada klips yardımı ile bağlanılan rapalaların sudaki orjinal görünüm ve yüzüş şekillerini kaybettiğidir.

8. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

bende fırdöndüsüz direk sahteye düğümlüyorum bir sıkıntı yok bağla gitsin

9. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Ben rapala klipsi kullanıyorum. Rapala değiştirmede sağladığı kolaylık öncelikli sebebim. Resimlerde ki klipslerin 1 numarasına benziyor benim kullandıklarım. Fakat en küçük boylarından biri olsa gerek (no:12)

10. BALIKCI 1

BALIKCI 1 Üye

bende sahteme direk düğüm atarım ki sebebine gelince evet gam yapıyor mono misinada ama bunu uzun atışta zaten tolere ediyor ikincisi ise ki en önemlisi halka yada fırdöndü aksiyonu bozuyor heleki o küçük halka misinayı arasına aldımı kaçan balık büyük oluyor....Tavsiyem sende direk düğüm at yok illede fırdöndü dersen klipsli olanı tavsiye ederim

11. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Bahsettiğim şey klipsli fırdöndü zaten...İyi ama ben bu nedenle balığın iyi yüzmediğinide düşünmüyorum..gayet iyi yüzüyor... Sadece sahtenin önündeki fabrika halkasını atarım ..klipsli fırdöndü kullanırım..bende bunu tavsıye ederim... 6 veya 8 no okuma mesela