Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rapala ve çift levrek

Konu, 'Sohbet' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Bir ara İngiliz balıkcılık forumlarında hayli aktifdim.

Orada bariz göze çarpan husus,üyelerinin raporlarının pek çoğunda,illaki avlarını tevsik eden fotoğrafların yer almayışııdır.

Forumuzdada kaide,üyenin beyanının esas olduğu söylensede,bir avın resimlerle süslenmemiş olması,hemen bazı şüphelerin doğmasına sebep olmaktadır.

Dolayısıyla bu konumun bir av raporu olarak sayılmamasını sadece dün akşamüstü başıma gelen enteresan bir durum olarak telakki edilmesini diliyorum.

Akşamüstü 6 dolaylarında sözleşmiştik balığa çıkmak için.Komutanım az geç kalacağından,beklerken,zaten haylidir hesaplarını sormaya azimli olduğum Assos liman içi levreklerini şöyle bir yoklamak fırsatı doğdu.

Esasen dört sene kadar evvelinde buradan 6 levreği üst,üste alabilmiştim.

Yanımda sadece 7 cm'lik üstelik taklit vede Kalamar zokası kutuma hernasıl olduysa olup karışmış bir rapala kullandım.

İlk atışımda hemen levreklerin ilgisini çekti irice bir tanesi hamlettiysede alamadı.

Az ilerledim,levreklerin beni hissetmemesi için masaların arasından,bir direğin arkasından açığa değilde kıyı duvarına paralel atışımı gerçekleştirdim.

Karaya yakın sıkışmış gümüş sürülerinin arkasından hıışımla saldıran levrek anında rapalamı kaptı,hop aldım dediğim andada bir diğeri daha hamletti.

İnanılmaz rapalamda iki levrek vardı.

Başıma üşüşenlerin haykırışları arasında,sudan keserken direğin tentesine değdi kamışım ve biri cup suya geri,diğerini dışarı aldım.

İyi beslenmiş tombul güzelmi,güzeldi.

Yeni partnerim Onura hadi bunu salalım dedim.

Zaten uzun yıllar boyunca dış ülkelerde yaşamış ve oraların kültürünü almış Onur sevindi onu iğneden çıkarttı atma hamlesindeyken engelledim.

Peki neden;

Kaide şudur,şayet bir levreği salacaksanız,özellikle liman içlerinde,onu yakaladığınız yerden salmayın,50 metre kadar uzaklaşın ve öyle salıverin.

Aksi takdirde o,diğer meraklı levreklerin ürkmesine sebep olacaktır ve uzun müddet oradan sair bir levreği alamazsınız.

Fotoğraf makinem yoktu,almamıştım.Zaten olağan bir av gerçekleştirecektik,resim çekme ihtiyacını duymamıştım.

Sevgi ve saygımla kalınız

Vedat Abayoğlu
    1948 - Çanakkale

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. lüferoski

lüferoski Aktif Üye

Güzel bir an olmuş tebrikler vedat abi

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

süper olmuş abi maşallah resimli olsaydı tadından yenmezdi partnerini de kutlarım son notunu kaydettim kafama demek ki yakaladığımız yerden salmıyoruz demek ki bu güne dek hatamız varmış
    dahası rast gele abi tebrikler

5. löngöz

löngöz Daimi Üye

Üstad ,,yine derslere devam ,,
    geri gönderilecek levrek kimsenin aklından çıkmaz artık....
    tabii geri gönderirlerse diyenler olabilir,,,ben bizin "balık sevdam" formundan birçok arkadaşın geri saldığını biliyorum...:):)

6. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Levrek avını fotosuz olsa da Vedat Abi'den okumak güzel.Fotolularala daha da şenleniriz.
    Selam ve sevgilerimle...

7. Zaptinamumkun

Zaptinamumkun Aktif Üye

Fotografın olup olmaması hiç bir şey değiştirmez bir şey daha öğrettiğiniz icin tesekkur ederim ......

8. m1976k

m1976k Aktif Üye

orada olmak isterdim o anı yaşamak vardıya neyse paylaşımların birikimlerin bizim için önemli teşekkürler...

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Çinekop ve Saıkanatın üçlü iğneye çifterli yakalanışını görmüş, hatta bir kere de ben yakalamıştım ama levrekte böyle bir şeyle karşılaşmak olağanüstü bir şey.
    Güzel bir anı olarak hatıralar arasına girmiş işte..

10. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Sağol Sevgili Sedat

11. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Sevgili Reis

Daha evvelindede,tek rapalayla çift palamut,sinagrit palazı aldığım olmuştu.

İstanbul günlerimde onlarca kişinin mantarlı takımlarıyla çift hatta bir keresinde 3 çinekop birden takılışına şahit oldumdu.

Eski günlerde,palamutların torik boyuna,lüferlerin kofanaya erdiği zamanlarda,seğirtmeleri hışımla ambarlayan bu balıkların bazen galsema kapaklarından dışarı çıkan ucuna bir diğerinin yapıştığı hikayelerinide bilirdim.

Salınacak levreeklerin tutulan yerden salınmaması gereğini evvelindede yazmıştım.

Saygı duyduğum bu balığın ufaklarını,kimi zaman üstüste yakalama çabasında olurum.
    Sanki anlarlarmış gibi,tecrübe sahibi olupta ,ilerde oltalara yakalanmama dersini veriyorum gibi gelirdi.

Hepsini elbette salarım.

Sevgiler