Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rapalanın bedene dolaşması.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Cüneyt Hoca tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Dönem itibarıyıla boğazda yoğun şekilde rapala ile avcılık yapılmakta. Rapala düzeneğini attığımızda Rapala bedene sıkça dolaşmakta. Avın verimli olduğu saatlerde dolaşıklığı açmak veya kesip yeni beden bağlamakla geçirilen zaman can sıkıcı bir durum almaktadır. Bir çok yöntem denedim. Klipsli fırdöndüler, üçlü fırdöndüler, sert florokarbon misinalar, hafızasız misinalar, kurşun suya düşerken ana misinayı tutmalar, ne yaptıysam sağlıklı bir çözüm bulamadım. Her üç dört atıştan birisi mutlaka dolaşık şekilde geri geliyor.
    Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Cüneyt Bey,
    http://www.remixon.com/images/stories/urunler/aksesuarlar/firdondu_YM3005.jpg
    Bu serinin 5ve6 nosunu kullanıyoruz, makinadan gelen misinaya, Okumanın rulmanlı fırdöndülerini 25 30 cmlik 0,60 mm misinadan yaptğımız kurşun kasasının ucuna ekliyoruz. Kurşuna extra fırdöndü koymuyoruz kesinlikle sarıyor normal sağlam bir düğüm atarak ucunu yakıyoruz. Rapala bedenine de okuma rulmanlı fırdöndü. Atarken tutarsanız sorun çıkarmıyor. Ha bunlarda olmadı diyorsanız kırbaç dediğimiz :) bir olay var 035 veya 040 1 kulaç ufak fırdöndü geri kalanı kullandığınız kalınlıkta markada misina ekliyoruz. Palamut binerse pek sağlıklı olmuyor şimdiden söyleyeyim :D

4. frenist

frenist Aktif Üye

Aslında boğazda dolaşmayı önlemek için kulak pamuğu çubuğunu gezerli olarak yaptığımız bir takım var ama yazarak anlatmam biraz zor olur. Fotoğraflı anlatmak daha iyi ve anlaşılır olur. %80 iyi sonuç veriyor ama atış stili, rüzgar vs. nedenler yüzünden karışma olayını sıfıra indirmek zor. Müsait bir zamanda resimli halini paylaşırım.

5. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Merada rüzgar yüzünüze doğru esiyorsa ne yaparsanız yapın karışıyor :)

6. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Onuda kullandım, teşekkür ederim. 25-30 cm olan kurşun bedenini kısaltarakta denedim. Gene olmadı.

7. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Resmi bekliyorum. Teşekkürler.

8. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Rüzgar karşıdan gelince takım havadaiken %100 bedene dolaşıyor.
    Ben rüzgarsız havada da dolaştırdığım için kesin kesine yakın bir çözüm arıyorum.

9. frenist

frenist Aktif Üye

Müsait bir zamanda eklemeye çalışacağım.

Benim kendi yorumum atış esnasında kurşunu biraz daha havadan indirdiğinizde yani yüksek atış yaptığınızda daha iyi verim alıyorsunuz.

Denize düşerken kurşun önden gittiğinden hafif kalan sahte beden misinasindan ayrılarak denize düşüyor. Ayrıca sahte bedeni gezerli olduğundan düşüş sırasında rahatça dönüyor ve karışma olasılığı azalıyor.

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

En temiz çözüm ucunda fırdöndüleriyle, klipsleriyle birlikte hazırlanıp bir mantara, köpüğe vb.. sarılmış yedek beden.

11. saltiga

saltiga Üye

kullandıgınız makina ne acaba