Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

raporlanacak bisey yok ama :)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ayvalıklı10 tarafından paylaşıldı.

1. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

Cuma akşamı bir arkadaşımla foçaya dogru yola çıktık. Kafamda iki yer vardı gidilecek. Mamun, sülinez, sübya, boru kurdu, tavuk göğsü yem çeşitlerimizdi. Fazla uzatmayayım yazmamda ki amaç av raporundan ziyade koylara atılan voli ler. 5 ayrı koya gittik hepsine voli atmışlar bazılarında topluyorlardı ağları. Ayvalıkta liman içi voli yasaktı öyle bildigimden sahil güvenligi aradım. Telefona çıkan bana tam bilgi vermediği gibi tamam bakarız cümlesiyle geçiştirip telefonu kapattı. Tabi sabaha kadar tek bir sahil güvenlik botunun geldiğini filan görmedim. Yanlış mı biliyorum. Voli serbestmi? Tabi tek balık tutamadan sabah getri döndük. Sadece iskelede balık vuruyordu oda ufak isparozlar :)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Murat merhaba,

Liman içlerinde ağ balıkçığı ve zıpkınla balık avcılığı yasak ama özellikle belirtilmemiş yerlerde ise bunların dışında ağcılık serbesttir. Voli ağcılığının adı üzerindedir. Voli ağı atıldıktan sonra (ağın iki ucu birleştirirlir) tekneyle ağın içine girilerek mali taşı ile taşlanır ve balıkları ürküterek ağa vurması sağlanır. Bu işlem bittiğinde balıkçı ağını toplar ve yeni bir merada aynı işlemi yapar.

Siz sabaha kadar ağlarla birlikte aynı yerde durduysanız balık yakalamanız hayal olacaktı, nitekim de öyle olmuş. Zira ağlar bütün gece orada kaldılarsa onlara da uzatma ağı denir. Atıldıktan sonra uzunca süre denizde kalırlar ve o bölgede kıyıdan balık yakalamanız imkansızdır.

Bu durumu Sahil Güvenlik Komutanlığı'na şikayet etmeniz bir şeyi değiştirmeyecekti ki, değiştirmemiş olması çok normal bir durum. Zira siz neyi ihbar edeceğinizi bilemediğiniz bir konuda Sahil Güvenlik Komutanlığı'nı aramışsınız. Onlar da ekstra bir durum görmedikleri için konuyla ilgilenmemişler. Çünkü yapılan avcılık yasalara uygun (benim anladığım bu) görünüyor.

Bu tip ihbarlarda bulunmadan önce o bölgenin durumu hakkında ve yapılan avcılık konusunda bilgi sahibi olarak Sahil Güvenlik Komutanlığı'nı aradığınızda emin ol telefonu kapatmadan orada olurlar ;)

Her zaman rast gelsin...