Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rauf kaptan ile AHTAPOT Tava ve Salatası.

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. rauf

rauf Üye

Kıymetli dostlarım iki hafta evvel Balıkhaneyi!! kontrol ederken bir dükkanda akşam yakalanmış Ahtapotu görünce dayanamadım aldım.Uzunca bir zamandır tadına hasrettik 1.300 Kg kadardı ama olsun eve getirip Sadece kafa bölümünü temizledim iki ayrı poşete koyup şokladım.İki hafta şokta kalan Ahtapotu cıkarıp videoya kayt ettiğim işleme tabi tuttum! Ahhh bide evde ortak cıkmasaydı:lol:.

[DM]x10bxu6_[/DM]

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Rauf Bey paylaşım için teşekkürler. Ben de ahtopotla ilgili bir konu görünce yazmak istedim. Bunu buraya yazmak ne kadar doğru bilmiyorum fakat, geçen gün kömür limanında yaşadıklarımızı yazmak isterim. 25.05.2013.
    Klasik dip oltası 3 iğneli, yem: sülünez - tarak - karides.
    Tesadüfen bir ahtopot takıldı arkadaşın oltasına. Karaya aldı ve salmak üzereydi kendisi, abisi ise akşam yemek için ısrar etti, buraya kadar güzel. Ama hayvanı öldürme şekli beni mahvetti orada. Üzerine kütük atarak defalarca. Bunun kolay bir yolu yokmudur ani ve de kesin. Teşekkürler.

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Eline sağlık Rauf abi, afiyet olsun :)

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bak bak bak, ben de diyorum nerede bu Volkan :p

Aynı yerde 1,5 yıl önce Yaşar'da, ahtapot yavrusu yakalamıştı. Geri salmıştık, belkide o ahtapottur.

6. murat48

murat48 Aktif Üye

Abi eline sağlık.
    Yapması çok kolay ve kısa zamanda hazırlanabilecek güzel bir çilingir sofrası.
    Afiyet olsun.

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Afiyet olsun Rauf Abi,
    Salatayı yapmıştım ama kızartmayı ilk defa gördüm.
    Dolapta taaa 6-7 ay öncesinden kalma bir tane olacaktı, şimdi çıkarsam akşama ziyafet var demektir. :)
    Tarif için teşekkürler..

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Konu ahtapot olduğuna göre hatırlamakta fayda var.
    Madem ki hepimiz doğayı ve denizleri korumak, onları gelecek nesillere bırakmak istiyoruz o zaman bazı şeylere daha fazla dikkat etmeliyiz.

Bu yasak sadece ticari avcılara eğer yanılmıyorsam. (Amatör sirkülerde ağırlık ve miktar sınırı var sadece)
    Ticari avcıların ahtapot avlamaları yasak olduğuna göre bu mevsimde ahtapot bulunabiliyor olması:
    1-) Kaçak avcılık yapılıyor demektir,
    2-) Kendine amatör diyen oltacı ve/veya zıpkıncılar yakalayıp satıyor demektir, (!)

Her ihtimalde de ortada bir kanunsuzluk var.
    Bize düşen en azından yasak zamanda avlandığı apaçık belli olan balıkları satın almayarak gereksiz ve aşırı avlanmasını engellemek olabilir.
    Nasılsa şikayet etsek bile ilgilenen yok.

Not: Mordoğan şenliklerinde tarihin bu yasak zamana rastlaması nedeniyle ahtapot avı kesinlikle yasak ve cezaya tabii durumdaydı. Şenliğin ilk yıllarında serbest olan bu av, sahil güvenliğin uyarısıyla yasak kapsamına alınmış ve puanlamadan çıkarılmıştır.

Rauf Abi; amacım konunu kirletmek ve seni rencide etmek değil.
    Amacım sadece yeri gelmişken geleceğimiz olan denizlerimizi ve balıklarımızı korumak açısından hem bilmeyenleri uyarmak, okuyan herkesi de haberdar etmek...

9. rauf

rauf Üye

Arkadaşım ben taa kücüklüğümden beri yaptığım olay şuydu Ahtapot öldükten sonra hayvanı saatlerce taşlara vurarak derisinin soyulmasını temizlenmesi icin uğraşırdık Ama canlıyken değil bu vahşice.Kolay yolu videodaki gibi ahtapot denizden cıktığı ve öldüğü gibi tatlı suda yıkamadan 2-3 hafta buz dolabı veya derin dondurucuda dondurmak.yeniceği zaman düdüklü tencereye donmuş haliyle koyup pişirmektir sonrasında derisi videodaki gibi gayet rahat temizlenir.

Sağ ol Hamdi.

Teşekkürler murat.

OOO tam kıvamına gelmiş hic durma.

Yok değindiğin konu mühim ben gerci ahtapot konusunda sirkülere bakmadım ama avcılığın zamanını belirtildiğini biliyorum.Yazımda belirttiğim gibi konuda gecen ahtapotu balık haneden aldım iki üc hafta öncesinden olduğuna göre mayısın ilk haftası oluyor.Burada özel olarak avcılığının yapıldığını sanmıyorum mutlaka balıkcı ağlarına takılmış olabilir.

10. Poseidon35

Poseidon35 Yeni Üye

Rauf abi elinize sağlık. Sayenizde buzlukta duran ahtapot sofrayı süsleyecek.
    Bu arada kuşların ötüşünü dinlemek de benim gibi meraklılar için ayrı keyifti.

Selamlar.

11. erbil

erbil Yeni Üye

rauf abi eline sağlık ama senin sakanın sesinden tam birşey anlayamadım velis velis cacacca çipet haniya tütütü mahşallah