Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rc helikopter hobim

Konu, 'Hobiler' kısmında forkill96 tarafından paylaşıldı.

1. forkill96

forkill96 Aktif Üye

Merhaba balıksevdamdan 1sene önce başlamıştı uzaktan kumandalı araçlar

hem zor olması hemde gerçek pilot gibi yavaş yavaş bilgisayarda sanal ortamda
    simulatorle çalışmak Beni helikoptere çekti

ayrıca bu hobinin turkıyede bu kadar yaygın olduğunu bilmiyordum meğersem 12 13bin ilgilisi varmış

3ay zamandan sonra ilk defa uçuş yapmaya karar verdim toplaması ayarları vs simulator çalışmak 3 ay sürdü havada arızalanma sonucu malesef yere yapıştırdım

KÜFÜR İÇİN ÇOK ÖZÜR DİLERİM DUYMAK İSTEMEYEN ABİLERİM LÜTFEN SESİ KAPATIN

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hunter

hunter Daimi Üye

Güzel,zevkli ve pahalı bir hobi. :)
    Zaten küfürden başka kelime çıkmamışki ağzınızdan maşallah. :D

4. forkill96

forkill96 Aktif Üye

gerçekten pahalı abi bir kırdığımda 1ay da toplayamıyorum parçalarını yurt dışından getiriyorum çok daha hesaplı oluyor artık azalttım küfürü :D

5. tutarfatih

tutarfatih Aktif Üye

Burak çok güzel bir hobi edinmişsin tebrik ederim.
    Müsaade edersen gerçi sen bunları biliyor olabilirsin biraz bilgi paylaşmak isterim.
    Öncelikle helikopterin aerodinamik ve yapısına kısa bir bakış ve bu çerçevede uçuş prensiplerine değinmek isterim.
    İlk olarak helikopterler uçaklar gibi doğal uçucu değildirler. Uçağın yapısından dolayı süzülme özelliği vardır ve daha stabildir. Çünkü uçmayı sağlayan bernolli abimizin bize hediyesi olan aerodinamik kesitleri yani pervaneleri uçakşara göre daha fazla dönü kuvveti yaratır ki buna müzdevice denir. Uçağın pervanesi helikopterin rortuna göre gövde üzerinde daha az bir güç yaratır bu yüzden daha stabildir yani kumandayı bıraktığın an sağa sola sapmaz.
    Helikopterde ana rotorun dönüsü gövdede ters yöne doğru bir dönü yaratır. Bu dönüyü önlemek maksadıyla kimi zaman ters yöne dönen altlı üstlü iki rotor kullanılırken en yaygın ve etkili olanı kuyruk rotoru kullanımıdır. Bunun için helikopterlerde ayak pedalı kullanılır. Maketlerde de bu prensibi saplayan kumanda mevcut.
    Diğer bir önemli husus ise helikopterin doğal bir hareket olarak kumanda verilmediğinde geriye doğru gitmesidir. Bu Gerçek helikopterlerde saykılik denilen el kumandası ise sağlanır. Rotor düzlemi ileri geri sağa sola hareket ettirilerek o istikamete döndürülür. Ancak düzlemin hareketi yatay eksende çekişi artırırken dikey eksende kaldırma kuvveti kaybına neden olur ki burada kollektif denen diğer el kumandası devreye girer. Bu makette güç kumandasına tekabül eder. Kollektif kullanıldığında rotorun her bir kanadındaki açı değişir ve daha fazla çekiş gücü kazanılır ve irtifa kaybı yaşanmaz. Eski helikopterlerde bu kumandalara ek olarak yaratılan çekiş gücüne denk gelen yakıtın gönderilmesi için bunlara ek olarak bir de gaz kolu bulunurdu ama artık istenen güce karşılık gelen yakıtı otomatik olarak motora gönderen sistemler mevcut. Maket helikopterlerde genelde gaz kolu bulunmuyor sanırım.
    Gelelim helikopter uçuşu eğitiminin püf noktasına. Her helikopter pilotunun uçmayı öğrenmesi için öncelikle becermesi gereken şey havırda durabilmektir. Havır malumun olduğu üzere helikopterin havada sabit bir noktada sağa sola dönmeden yanlara kaymadan ileri geri aşağı yukarı hareket etmeden sabit durabilmesidir. Bunun için yukarıda bahsettiğim bütün kumandaların koordineli olarak kullanılabilmesi gerekir.
    Peki nasıl eğitim yapmalı?
    1. Öncelikle şunu belirtmeliyim uçuşun %70'i yerde % 30'u hava yapılır. Eğitimin başında eline kumandayı alıp helikopteri çalıştırmadan günde 30 saat sadece kumanda elinde gözlerini kapatıp hayali uçuş yapman simülasyondan bile faydalı olacaktır. Bunu yaparken yapacağın uçuşun her saniyesini hayal etmeye çalışmalısın.
    2. Bu şekilde bir müddet çalıştıktan sonra gerçek şartlarda eğitime başlamak faydalı olacaktır. Hemen uçmaya başlayıp havalarda gezinmenin uçuş kabiliyetine yararından çok zararı olur. Bazı yanlış kumanda alışkanlıklarını düzeltmek baştan öğrenmekten daha zordur. En iyi kumanda eğitimi havır çalışmasıdır. Tecrübeli pilotlar dahi sık sık havır çalışması yaparlar. Havırı çıkarmanın (pilotlar böyle derler:) birinci şartı sabırlı olmaktır ve çok az kumanda vermektir. İyi pilot en az kumanda vererek uçandır yani gereksiz kumanda vermekten kaçınandır. Zaten fazladan verdiğin her kumanda sana daha büyük bir sorun olarak geri dönecek onu düzeltmek için daha fazla verilecek. sorun çığ gibi büyüyecektir. Helikopterde kumanda 2 ver bir al mantığı ile olur yani biraz verir sonra daha az geri alırsın. Verdiğin şekilde bırakırsan 1 birim verilen kumanda o yönde artarak çoğalır.
    Helikopter daha yerdeyken yerden kesilmeyecek kadar güç verilir. Buna hafifleme durumu denir. Bu durumda kalktığında helikopterin yapacağı hareketi görmüş olursun. İlk olarak gövdenin dönüsünü sabitlersin sonra sağa sola kayışı sabitlersin. En uygun durumu yakaladığında gücü hafif hafif artırarak yerden kesersin helikopteri. Helikopter gücün arışı ile beraber yerden yükselirken ileri gitmek isteyecektir. Bu durumda geriye doğru kumandayı hafif tok tutmak faydalı olacaktır. Helikopterin yerdeki durumu havada ileri hareket pozisyonudur. Yine gücün artırılıp yerden kesilme durumunda helikopter gövdesi ana rotorun dönüş yönü tersi istikametinde dönmek isteyecektir. bunuda kuyruk rotoruna vereceğin çok hafif bir kumanda ile yenmelisin.
    Evvet nihayet havadayız:)
    Havırda başlarda sabit durma ve aynı noktada iniş kalkış eğitimi müteakiben kendi etrafında sağa sola dönüş, yanlara, ileri geri aynı irtifada çok yavaş ve kontrollü uçuş eğitimi yapmak faydalı olacaktır.
    Tekrar etmek istiyorum bunlar bir pilotun sadece uçmayı öğrenirken yaptığı eğitim değildir. Pilotlar bu eğitimi melekelerini korumak için sık sık yaparlar. Bu eğitimin kazandırdığı kumanda kabiliyetini uçarken bariz olarak göreceksin.
    Ancak uçmaya başlamadan önce ilk şart kontrollü bir şekilde kalkış ve iniş yapabilmektir.
    Kusura bakma çenem düştü:) Belki de bunların hepsini biliyordun ama ben yine de nedense üzerime vazife edindim...:)
    Emniyetli uçuşlar, bol balıklar..

6. hunter

hunter Daimi Üye

Ahanda zart diye gemis,zort diye olayi cozmus. :D
    Komutanim bu ne ask yahu,bu senin surdugun kobralar gibi degildir,seninki gercek bunlar oyuncak :D kardesim ara beni ozledim :)

7. tutarfatih

tutarfatih Aktif Üye

Abi şimdi baktım da harbiden abartmışım, kendimi kaybetmişim...:)

8. forkill96

forkill96 Aktif Üye

çok teşekkür ederim Fatih abi hover calısmalarını bitirip alan turuna başkadım 1 2 aya da ınsallah ınvert yanı ters ucus hover yapacağım bugun havada oluşan elektronık problem yuzunden son anda cakıyordum hayal etme işini bilmiyordum deneyeceğim teşekkürler abi

9. tutarfatih

tutarfatih Aktif Üye

Sevgili kardeşim,
    Havacılık bağımlılık yaratan tutkulu bir hobidir. Zamanla balık dahil bütün hobilerinin önüne geçebilir. Hatta ilerde bu hobini mesleğe dönüştürerek çok güzel bir meslek sahibi de olabilirsin. Gerek hobi olarak gerek gelecekteki muhtemel bir meslek olarak bu alanda yapacağın en iyi yatırım İngilizceni geliştirmek olacaktır.
    Doğru yoldasın vazgeçmeden yılmadan devam edersen 1 yıl gibi bir sürede çok iyi bir pilot olabilirsin. Dilediğin müddetçe sana istediğin kadar seve seve yardım etmeye hazırım.
    Kendine iyi bak. Emniyetli uçuşlar...
    Not: Havır çalışması yazımda da belirttiğim gibi hiçbir zaman bitmez. Bitmemeli. Her uçuşundan önce mutlaka temel havır hareketlerini tekrar edip sonra uçuşa başlamak faydalı olacaktır. Eğitim uçuşlarından önce havır çalışmak gerçek pilotlar için dahi elzemdir.

10. forkill96

forkill96 Aktif Üye

teşekkür ederim Fatih abim 2gun once açıköğretime geçtim artık örgün eğitime dayanamadım istersem lise4de geçebiliyoruz tekrar düz liseye ki geçeceğim universiteye çalışmak için ingilizce eğitimi benimde kafam var abi bir kursa gidip gunde 2saat geliştirmek biliyorsundur multıcopter denilen 4 6pervaneli bunlara kamera takıp dizi film klip nişanda özel günlerde havadan çekilebiliyor

fakat bu iş beni aşar çok masraflı bir o kadar eğlenceli balıksevdamın önune geçeceğini sanmıyorum inşallahta geçmez

11. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Ben bile uçmaya az biraz vakıf oldum hemde rakısız...
    :)