Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rengarenk ve çok fonksiyonlu

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında diverozcan tarafından paylaşıldı.

1. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar
    Bir sahte yeme en fazla kaç farklı aksiyon verebilirim diye düşünürken aklıma kalamar ve sübye yapmak geldi. Her iki yöne de hareket kabiliyeti olan oldukça renkli yaratıklar. Akya ve kılıç gibi avcı balıkların da sevdiği bir yem balığı. Benim de mevsiminde zevkle avladığım bir kafadan bacaklı. Geçen sene sonu Didim' deki gece avımdan;

Modelleri herşeyiyle kendim çizerek yaptım. Kalamarın üzerindeki patlayan renk efektlerinde sim kullandım.

Kısaca yapım aşamalarını da resimleyerek aksiyonları hakkında bilgi vermeye çalışacağım;
    10mm.lik Balsa ile çalıştım. 1,3mm.lik paslanmaz teli tek parça olarak kullandım, ortadaki üçlü iğnenin halkasını(35kg.çeker fırdöndü) 360 derece dönecek şekilde ana tele sabitledim.
    Modeli çizerek işe başlıyorum.

Çizdiğim modeli Balsa bloğa aktarıp falçata ve zımpara ile şekillendiriyorum.

3mm.lik şeffaf mikadan, farklı aksiyonlar verecek 2 ayrı formda damakları kesip sahteye monte edebilmek için vida yerlerini plastik dübelle sağlamlaştırıyorum.

Teli ve ağırlıkları dengeyi ve aksiyonları oluşturacak şekilde sahteye monte edip boyaya hazır hale getiriyorum.

Sahtemizin farklı aksiyonları için gerekli olan parçalarımız;

Floating(yüzen) modelimin boyu 135mm(damaksız) ağırlığı 25gr. Damak takıldığında 155mm. oluyor. Bu üçgen damak yapısı ile temelde 2 farklı aksiyon elde ettim. Misinayı gerideki halkaya bağlayarak sahteyi çektiğimde hızlı ve sert yalpalarla ekseni etrafında sallanarak çabuk ve dik bir açıyla dibe gitme eğilimi gösterdi, aynı zamanda da kamışla aksiyon verdirerek gaga kısmını aşağı yukarı oynatabiliyorum. Öndeki halkayı kullandığımda ise hareketler yumuşadığı gibi kuyruğun titremesi de arttı ve yalpalayarak gelmeye başladı. İlkine göre dalma derinliği de azaldı. Yine kamışla verdiğim aksiyona uyarak daha yumuşak şekilde batıp çıkmaya başladı.

Oval gagayı kullandığımda ve gerideki halkadan çektiğimde; sahte dibe doğru ilkine nazaran daha az bir açı ile dalma eğilimi gösterdi ve kendi ekseni etrafında yalpalayarak ve hafif bir "S" çizecek şekilde aksiyon sergiledi. Öndeki halkadan çektiğimde ise hareketler tamamen yumuşadı ve "S" genişledi. Tipik bir klasik minnow sahte aksiyonuna benzettim.

Sahtenin ön(damak) kısmına silikon ahtapot ilave ederek, biraz daha kalamara benzettim ve aynı sahteyi bu sefer tersinden çekerek klasik bir su üstü sahtesi/Popper olarak kullanma şansım doğdu. Hızlı bir şekilde avcıdan kaçan kalamarın görüntüsünü aratmıyor :)

Yapmışken bir de Sübye(mürekkep balığı) yapayım dedim.

Yine kendime ait bir model. 8mm Balsa levha kullandım.

100mm ve 10gr.lık yüzen(Floating) bir sübyecik.

Değerli arkadaşlar, umarım ki; yaparken aldığım keyifi, seyrederken Sizlere de yaşatabilmişimdir.
    Sağlıcakla kalınız.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ellerine sağlık Özcan abi ikisi de gerçekten çok güzel ve iş görebilecek sahteler. Desenleri de gerçekçi olmuş. Kalamar sahtesi çok fonsiyonlu heyecan verici bir sahte olmuş. Sübye modeli ise efektif bir sahte bence onunla avcı balıkların yanı sıra kalamar da alma şansın yüksek. Deniz dibinde geçirdiğim saatlerde kalamarların sübyeleri gördüğü an saldırıp yediğine bizzat birden fazla kez şahid oldum. Kalamar sahtesinin ağırlığını artırıp tekneden sırtı çekmek de mümkün. Umarım emeğinin karşılığını trofelerle alırsın. Rastgele:)

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    Bu çalışma en güzei olmuş sanki.
    Eline sağlık

5. ozi

ozi Aktif Üye

Vallahi Özcan Abi mükemel görünüyorlar. Ellerine sağlık. Harika işler yapıyorsun.

6. uarif62

uarif62 Yeni Üye

Böyle bir hayal gücü ve tasarım..Bravo valla..

7. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Bunlar çok özel olmuş abi yaaa..
    Nasıl kıskandım fesatlandım şimdi :)
    Ellerrine sağlık Özcan abim harikasın nazar değmesin aman..
    Resmen Ebru sanatını işlemişsin sahteye yok böyle birşey..

8. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Değerli yorumun için teşekkür ederim Selahattin kardeş. Kalamar sahtesinden çok ümitliyim, dediğin gibi önüne ağırlık eklenerek epeyce dibe dalacak gibi duruyor. Ben de daldığım günlerde söylediğin olaya çoğu kez şahit oldum. Ufak boyda sübye ve kalamar yavrularını da temizlediğim pekçok balığın midesinden
    çıkardığım olmuştur.
    Rastgele.

9. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Şeref bey, bitmek üzere olan bir sahtem daha var, onu da görmeden karar vermeyin ;)
    Sağlıcakla kalın.

10. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Ozan kardeş, keyif aldığına sevindim.
    Selamlar.

11. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Yeni modeller ve teknikler geliştirmek gerçekten de çok heyecen verici ve bir o kadar da çalışması zevkli oluyor. Teşekkür ederim.