Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

RİZE İLİ BARAJ VE GÖLETLERİ

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

 1. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  RİZE İLİ BARAJ VE GÖLETLERİ

  Göller

  Rize Dağları'nın 2400m'yi aşan bölümlerinde buzul aşandırması ve biriktirmesi sonucu oluşmuş olan 19 adet küçük alanlı göl tespit edilmiştir. Bu göllerin en büyükleri 0.07km² yüzölçümündeki Ambar Gölü (2950m) ile Büyük Deniz Gölü'dür.(2900m.)

  Büyük Deniz Gölü

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ambar Gölü

  [​IMG]


  2400-3000m yükseklikler arasında yer alan bu göllerin en küçüğü ise 0.01km² yüzölçümündeki Öküzyatağı Gölü'dür.(2775 m) Bunların bir kısmı buzyalağı, bir kısmı da moren set gölüdür.

  [​IMG]  Akarsular

  Kaçkar Dağları, hızlı akışlı akarsuların kaynağıdır. Bunların en önemlileri Fırtına Deresi, Taşlıdere, İkizdere, Karadere ve İyidere’dir. Bu derelerde akarsu sporları (kano-rafting) için gerekli debi rejim miktarı vardır.

  Bu akarsularımızda ulusal rafting gösterileri ve 2004 yılı ulusal rafting şampiyonası gerçekleştirilmiştir. Akarsular dışında irili ufaklı birçok dere de bulunmaktadır.


  Fırtına Deresi

  Kaçkar Dağları’nın Karadeniz'e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşan Fırtına Deresi, Ardeşen’in yaklaşık 2 km. batısında Karadeniz'e dökülür. 57 km uzunluğundaki Fırtına Deresi, akarsu turizmi (kano-rafting) açısından elverişli parkura sahiptir. Fırtına deresi, debisi en yüksek ve hızlı akan bir dere olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle yerli ve yabancı sporcular bu dereyi özellikle tercih etmektedirler.

  [​IMG]  Çay bahçelerinin ve yer yer ağaçlık adaların arasından geçen derenin üzerindeki kemer köprüler doğayla uyumlu görüntüleriyle huzur verici bir manzara sunar.  İkizdere

  Ovit Yaylasından başlayıp birçok derenin birleşmesiyle oluşan İkizdere, kar sularının arttığı Nisan-Mayıs aylarında parkur zorlaştığı için profesyonel raftingçilerin tercih ettiği bir alandır. 3-4 derece zorluktaki rapidler, su artımında 5 dereceye çıktığı için dikkatli olunmalıdır. İkizdere debisi yüksek olan derelerden biridir.

  [​IMG]  Sportif Olta Balıkçılığı

  Rize’nin hemen her deresinde ve gölünde sportif olta balıkçılığı yapmak mümkündür. Yaylardaki akarsularda ve özellikle de bu yaylalar arasına yayılmış krater göllerinde tatlı su balığı bulunur.  AVLANMANIN TAMAMEN YASAKLANDIĞI İÇSULAR

  Fındıklı - Sümer Deresi, Arılı Deresi

  Ardeşen - Durak Deresi

  Çamlıhemşin - Elevit, Kavron, Palovit ve Yukarışimşirli dereleri

  İkizdere - Anzer ve Cimil dereleri, Yedigöller


  AVLANMANIN KISMEN YASAKLANDIĞI İÇSULAR

  Fındıklı - Çağlayan Deresi -Çağlayan Köyden-membaına kadar olan kısmı ve kolları
  Çamlıhemşin - Fırtına Deresi - Şenyuva köyünden Çat Köye Kadar olan kısmında
  Çayeli - İncesu Deresi - İncesu deresinin Çatal Dere ile birleştiği yerden Eğnaçor yaylasına kadar
  İkizdere - İkizdere - İkizderenin Cimil Deresi ile birleştiği yerden Ovit Dağı’na kadar.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2010
 2. Sponsorlu Bağlantılar