Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rota fisher 660 ve Mercury'nin bigfoot 60 hp makinası?

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında hürinsan tarafından paylaşıldı.

1. hürinsan

hürinsan Yeni Üye

Sevgili korsanlar ,
    Küçük küçük ilerliyorum,teknenin siparişini vermiştim 1 aya kadar geliyor kısmetse:)Ardından ADB konusunu hallettim,sıra takacağım motor seçimine geldi,bununla ilgili yazıları okudum ve bir yaklaşım için değerli tecrübelerinize ihtiyacım var:)
    Tecrübeli denizci Mercury'nin bayisi abimiz şöyle bir seçenek sundu.
    Akdeniz tabiri caizse kalleştir.Rota fisher yapı itibariyle sürat yapmayan planinge zor gelen bir teknedir..Elinin altında güç olsun kullanma ihtiyacın olursalada güvende kal. Big foot 60 hp bu teknede dıştan takma tercihinde en ideal makina olur. Pervane seçim şansın olacak pervane üzerine takacağım bir kanat ilede teknenin pozisyonuna yardımcı olacağız.Daha düşük devir ile 30-40 hp makinaların zorlanarak yaptığı işi kolaylıkla yaptıracaksın ve makina hırpalanmadan uzun yıllar hizmet edecek.Yarım gaz kullanımı içinde güç ve rahat çalışacak olma sebebi ile 30-40 hp makinalar kadar benzin sarfiyatın olacak hatta azı dahi mümkün olabilir.
    Bu arada kullanım amaçlarım açısından teknenin havuzunun boş olmasını istiyorum bu nedenle tercih net olarak dıştan takma oluyor:)
    Bu yorum ve sunulan seçenek az olan tecrübemle mantıklı geldi.Ancak sizlerin değerli tecrübeleri birşeyleri atlayarak yanlış karar vermemin önüne geçebilir diye düşünüyorum
    Katkılarınız olur ise sevinirim:))

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. doguguclu

doguguclu Yeni Üye

Rotalar deplasman teknelerdir.Yani ne takarsanız takın hız yapmazlar.100 HP de olsa 20 HP de olsa aynı işi görür.Aynı işi 30 HP makine görecekken niye 60 HP makineye 10-15 Bin TL daha fazla vereceksiniz ki.
    Deniz patlayınca da ikisinin arasında çok fazla fark olmayacaktır inanın.Şöyle düşünün içten takma takıldığında da genelde 27 HP Ata marin(yangdong) veya Aynı beygir başka markalar öneriliyor Rotalara,çünkü ne takarsanız takın ,o tekneler gitmiyor.

4. hawk17

hawk17 Aktif Üye

Sevgili Hürsan;Öncelikle Çanakkale'den selamlar sevgiler.Tekne sahibi olmanın dayanılmaz hafifliğine erişeceğin şu günlerde herşeyden önce sana yeni teknenle kazasız belasız günlerde bol bereketli vede çok keyifli günler dilerim..Eğer benim para ile derdim yok ,bu iş keyif işi ben de bu keyfi yaşayacağım diyorsan..60 hp makina önerisi çok uçuk bir öneri değil,vede ''elinin altında hazır güç olsun'' lafı gayet mantıklı...Lakin Doğu arkadaşımıza da katılmamak elde değil;bu tekneler denize mukavim olmakla birlikte sürat konusunda inatçı eşşekler gibidirler..30-40 hp makina ile 8-10 knot yapan bu tekne 60 hp ile 18-20 knot malesef yapmayacaktır..Biz tekne sahipleri de artık ''ohhhh hava ne kadar da güneşli hadi hemen denize açılalım'' demiyoruz..Bu kalleş denizlerin aziziliğine uğramamak adına muhakkak ki hava raporlarını çok iyi inceleyerek kendimize seyir planı hazırlıyoruz.Dolayısıyla emniyetli bir seyir planında bu tür aksilikleri yaşama olasılığın en fazla yılda 1 bilemedin 2 sefer ya olur ya olmaz..Yapacağın balıkçılık aktivitelerinde eğer sırtıcılık olacak ise(2-3.5 km) 60 hp makinanın senin teknende rölanti hızının ne olacağını iyi hesaplamalısın,aksi taktirde sırtı süratine düşmek için teknenin arkasında kova,kamyon lastiği vb..türünde bir dünya sana paçaroz olacak nesneler atarak süratini düşürmek zorunda kalabilirsin.Bunun dışında sana fikir veren arkadaşımızın da dediği üzrere en ideal çalışma devri olan yarım yolda da sürekli 30-40 hp makinaların max yakıt sarfiyatını yakarak elde edeceğini 3 yada 5 knot fazlalık sürat için yakacağın elstra benzini de düşünmeni tavsiye ederim..Ama en başta dediğim gibi bu iş benim keyif işim ne yakarsa yaksın koymaz diyorsan,7.5-10 bin tl lik farkını da veririm canavarlar gibi de diyorsan bizlere de hayırlı uğurlu olsun demekten başka çare kalmıyor zaten..:)))

Son düzenleme: 1 Nisan 2016
    Bledax bunu beğendi.
  5. onat

onat Üye

Sürat konusunda max 16-17 knot yaparsınız ancak tüketim olarak size geri döner. Normal kullanımda diğer motorlarda üst devir çevirirken bu motorla daha düşük devirlerde yol alacaksınız , buda motor ömrünü artıracaktır. Bigfoot yapısı gereği ağış iş için üretilmiş motor olup, sürekli denize çıkan biriyseniz Rota 6,60 için biçilmiş kaftan denebilir. Tabi herşey bütçe ile doğru orantılı.

6. doguguclu

doguguclu Yeni Üye

Onat Bey 16-17 Knot yapan Rota görmedim daha 10 knot bile çok iyimser rakam.

7. hürinsan

hürinsan Yeni Üye

Çok teşekkürler yorumlarınız için Honda Mercury'nin 40 hp alternatif olarak evinrude e tech 50 hp(bakım aralığı çok geniş görünüyor 300 saat) Den birine karar verecek gibiyim herhalde işimi görecektir.ağırlıklar tüketimler yakın değerlerde gibi duruyor

8. onat

onat Üye

9. doguguclu

doguguclu Yeni Üye

İlk defa bu kadar hızlı giden bir rota 6.60 gördüm,maşallah. Onat bey teşekkür ederim,bir şey daha öğrendim sayenizde.Motor çürük su yapmasına rağmen hala 19 mil gibi değerleri görüyorsa 1-2 mil daha bile hızlı gidebilir bu kayık.

10. Erol 61

Erol 61 Daimi Üye

Motor 70 lik videoda ve hayatta okadar hızlı gidemez kesinlikle bi anormallik var ya pasta cila yapılmış altına yeni suya inmiş yada hikaye birde motorun devrini gördünüzmü yakıt su gibi olur o devirde mil göstergesinede fazla inanmayın çok doğru söylemeyebilir

11. doguguclu

doguguclu Yeni Üye

Keşke bi gpsle de ölçülebilse aynı kayığın hızı...Eğer videodaki rakamlar doğruysa,kayığın aerodinamiğine de müdahale edilmiştir bence.Rotanın sahibi Aslan Beye sorsak ne der acaba :)