Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rüzgarın balıkla olan ilgisi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında syuki tarafından paylaşıldı.

 1. syuki

  syuki Yeni Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  31 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  13
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  İstanbul
  Arkadaşlar rüzgar ne kadar etkilidir.Mesela eskiler lodos olduğu zaman balığa çıkmazlarmış.Lodosta tutulan balığı da yemezlermiş.Gevşek olurmuş çünkü.Peki,o zaman en güzel balık avcılığı hangi rüzgarda yapar?ben poyraz diye duydum ama net bir bilgim yok.Bu konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. inculy

  inculy Aktif Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  24 Kasım 2010
  Mesajlar:
  190
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Abi öncelikle selamlar. Doğru biliyorsun en güzel av poyrazda yapıyormuş. Kendi tecrübelerim değil ama büyüklerimden balıkçı ağbeylerimden ve okuduklarımdan tecrübe ettim. Mesleği balıkçılık olan bi ağabeyim deniz çok durgun olduğunda iyi av olmaz denizde mutlaka ufak bi kıpırtı olmalı demişti.
   
 4. Rapalacı

  Rapalacı Daimi Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.597
  Beğeniler:
  4.112
  Şehir:
  İstanbul / Tekirdağ
  çinekop sarıkanat lüfer kapalı fırtınalı havalarda çok verimlidir.
   
 5. Yakamoz

  Yakamoz Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2010
  Mesajlar:
  529
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  İstanbul
  Konu kitap olacak kadar geniş ve ayrıntılı bir konu. Ancak genel olarak kıyı ve açık deniz balıkçılığı olarak ayırmak lazım.

  Kıy balıkçılığında her sahilin her koyun her bölgenin hatta arada 10-15m kadar fark edebilecek kadar yakın mesafelerde bile farklı aynı hava şartlarında farklı balık yapabildiği açıktır. Şimdi istanbulda lodos yada poyraz esiyor diyelim Bir tarafta Üsküdarla karşı tarafında Sarayburnu aynı oranda mı etkilenir yada aynı balığı mı yapar? Elbetteki hayır. Gerçi boğaz balıkçılığını ayrı tutmak lazım çünkü etkileyen çok farklı etkenler var.

  Ancak açık deniz balıkçılığında durum farklı. Açıkta rüzgarın nereden estiğinden ziyade kaç milde estiği fırtına yağmur bulutlu açık durumu önemlidir.

  Dediğim gibi konu birkaç satırla anlatılamayacak kadar geniş ve ayrıntılı. Yapılması gereken bir avlağa gittiğimizde mevsim hava rüzgar sıcaklık balık miktarı oranlarını hafızamızda tutarak o noktanın başka bir zaman o havada hemen hemen aynı performansı göstereceğini unutmamasıdır. Ancak dediğim gibi unutmamak lazım ki nokta olarak değerlendirmek lazım. 50m ötede aynı havada farklı özellikler gösterir.

  Lodosta tutulan balık gevşek ifadesiyse farklı bir anlam. Lodosta deniz köpürür. Rengi değişir. Kabaran bir kedi gibi hırçın bulanık bir hal alır. Dip kabarırı ve derin dip dalgaları oluşur. Dipteki kum pislik yosun çöp kalkar balık bu karışık suyu yutar ve eti bozulur.
  Poyrazdaysa suyun içinden ziyade üstü etkilenir. üstte büyük dalgalar olur ama dip bundan etkilenmez. Levreğin sevdiği havalar çoğunlukla böyledir. Mesele bundan ibaret. Ama bu söylediklerimin hepsi genel geçer kural değil. Noktaya göre çok değişir. Dediğim gibi konu tamamen tecrübeyle alakalı.
   
  sabriyazici, t@B ve yldrmbyzt bunu beğendi.
 6. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Türlere göre rüzgar yönü verimi farklı etkileyebilir.Ancak kıyıdan yapılan avlarda hedef balıklarımız göz önüne tutulduğunda rüzgarın adının değil yönü önem taşır..
  Poyraz kuzeyden esen rüzgardır..Örneklersek K.kuyu tarafında poyrazda kıyılar sakinken,Cunda tarafında kıyılar dalgalı olur..Lodosta ise sarısakli sahilleri dalgalara teslim olmuşken,Cundanın poyraz yakası süt liman olur..
  Avlarımızın pekçoğu esen havalarda verimli olduğundan kıyıların dalgalı taraflarında verim olur.
  İlave bir bilgi daha eklemek isterim..Avcı balıklar yani avını gezerek arayan balıkların çoğu avlanırken güneşi arkasına alır.Böylece su içindeki av balıklar avcıyı ışığın açısından dolayı görmez yada zor görür..Rüzgarın güneşe doğru estiği zamanlar çok verimlidir.Sahte güneşe yakın açıda atılırsa diğer yönlere oranla verim daha yüksek olur..Bunun nedeni önünden kaçan bir balık görüntüsünün yanısıra avcının gölgesinin suya düşmemesidir.
  Avcı balıklar akıntıya karşı yüzerek az mesafede çok oksijen alabilmeyide sağlarlar.Durarak,pusu kurararak avını bekleyen bekleyen balıkların tamamına yakını taşın esen yönünde bekler.
  Önemli bir nokta güneş tarafından gelerek avlanan balığın gölgesini saklamak için avına son yaklaşmada yere iyice yaklaştığıdır.Böylece gölgesinin kendisinden önce görünmesine engel olur.

  Serkan beyinde dediği gibi bu konu oldukça detaylı ve yazılması gereken çok yönü olan noktaları barındırır.
   
  sabriyazici, t@B, mctymn ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 7. m1976k

  m1976k Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2010
  Mesajlar:
  472
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  ortaca /muğla
  süper bir bilgilendirme olmuş teşekkür ediyorum ........
   
 8. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Bana göre "kötü hava, iyi balık". Marmaris için şu rüzgarda şu balık iyi oluyor gibi bir tespitim olmadı. Ama kurtlar pıuslu havayı sever misali en iyi avları kötü havalarda yaptığımı söyleyebilirim.
   
 9. kosovalı

  kosovalı Yeni Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  30 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  karaman
  sayın abim öncelikle selamlar.Büyük balıkcı abilerim söyledikleri ve benim balık tutmaya gittiğimde avımın en bereketli geçtiği zamanlar kuzeyli rüzgarlar.poyraz karayel gercekten verimli geciyor.bazen kurduğum cadırın kazıklarını yerden sökme derecesine gelen kuzeyli rüzgarlarda trofe aynalı sazan çektiğim oldu .benim görüşüm bu..saygılar..
   
 10. Zafer61

  Zafer61 Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  3 Ocak 2017
  Mesajlar:
  232
  Beğeniler:
  312
  Şehir:
  İstanbul
  Boğaz'da kıyı balıkçılığı için hangi havalara ve rüzgarlara dikkat etmeliyiz peki ??
   
 11. mutlu1754

  mutlu1754 Aktif Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  12 Kasım 2016
  Mesajlar:
  285
  Beğeniler:
  146
  Şehir:
  Sakarya
  poyrazla lodos arasındaki fark neydi acaba?