Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ryobi proskyer pro mu? okuma blue hawk mı?

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında dj-nursi tarafından paylaşıldı.

1. dj-nursi

dj-nursi Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar bu iki makina arasında kararsız kaldım.Ryobi biraz ağır basıyo ama nette araştırma yaparken deişik 2 makina gördüm, ikisde ryobi proskiyer nose power ama fiyatları farklı bilye sayıları farklı elimize aldığımızda hangisi üst model hangisi eski model olduğunu nasıl anlarım.Anladığım kadarıyla eski modeli yeni diye satmaya çalışıyolar,bilgisi olanlar lütfen yardımcı olsun şimdiden teşekür ederim...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Eğer amaç surf makina ise okuma distance pro modelini öneririm...

4. enis59

enis59 Daimi Üye

aynen katılıyorum bende var ve çok memnunum

5. dj-nursi

dj-nursi Yeni Üye

Önerileriniz için teşekür ederim arkadaşlar .

6. çağrıbey

çağrıbey Üye

okumayı bilmiyorum ama bende ryobi proskiyer nose power var çok güçlü bi makina

7. dj-nursi

dj-nursi Yeni Üye

Ryobi kaç bilyalı ve geri dönüş bilyası var mı biraz anlatırmısın yedek makara kaç tane ne zaman ve kaça aldın ?

8. furunotr

furunotr Aktif Üye

Ryobinin eski modeli 4 bilya ve geri biraz bırakır; yani geri için bilya mevcut değildir; yenilenen modelde ise bilya sayısı 4+1'dir ve +1 olan geri bilyasıdır ve makina kolu geriye hiçbir şekilde kaçmaz...

Ben aşağı yukarı 4 yıldır kullanıyorum ve bu makinanın performansında memnunum; ancak misina sarım klavuzu bilyasını kullandıktan sonra nemli bir bezle temizleyip kurular ve arada sırada yağlarsanız veya uzun süre kullanmayacaksanız yağlayıp bırakırsanız size pek bir sorun çıkaracağını sanmıyorum; bu makinanın tek handikapı yedek parça sorunu olacaktır sizin için; gerçi hemen hemen diğer bütün markaların da; yedek parça durumu ya çok sıkıntılı olacak; ya da hiçbir zaman bulamayacaksınız bu durumdan bir tek Okuma'yı istisna edebiliyorum.... Makinanın da zamanında 130 lira ile 180 lira arasında değişken fiyatlara satıldığını gördüm; şu an kurların düşük olduğunu da gözönünde bulundurup ona göre bir değerlendirme yaparsınız...

Okuma'ya gelince pekçok makinasını beğenmekle birlikte sizin yazmış olduğunuz modeli ben pek sevmiyorum; tabi bu kişisel görüşüm; burada makina iyidir ya da kötüdür demek istiyorum anlamını çıkarmayın; yalnızca tip olarak pek beğenmediğimi belirtmek istedim; ama iş yedekparça ve servis durumuna gelince söyleyecek hiçbirşey kalmıyor; ya da tek kelime ile tanımlayabilirsiniz "mükemmel"...

Bir de şöylesi bir durum var illa surf makina kullanmak gerekmiyor; pekala normal tipte makinalar ile de iş görülebilir ve hatta bu tipler daha avantajlı olabilir ve pekçok kişi de bu tip makinalar kullanmakta; hatta bazı usta kullanıcılar böyle iriyarı makinaların atışlarda avantaj yerine dezavantaj sağlayacağını; esasen düşük profilli makinalar ile dinamiklerden ötürü daha erimli atışlar yapılabileceğini iddia etmektedirler...

Ayrıca aynı çap ve ağırlığa sahip 2 makinadan surf olanı daha zayıf olacaktır yapısı gereği...

Ryobinin eskis ile yenisi arasında sadece ani duruş bilyası farkı bulunmakta; tabii biraz görsel farklılıklar var; ancak her iki makina da bilya harici güç kuvvet v.s. olarak birbirinin aynıdırlar...

9. çağrıbey

çağrıbey Üye

kutusunun üzerinde 4 bilyalı yazıyo, japon malı 12 kg drag gücü var, yedek makara 1 tane var, 2 sene önce felan 150 liraya erginbalıkçılıktan almıştım

10. dj-nursi

dj-nursi Yeni Üye

Verdiğin deyerli bilgiler için çok teşekür ederim Haluk abi...

11. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Okuma bluehawnk okuma'nın en iyi sürf makinasıdır bence, onunla çok av yaptım bir kere beni yarı yolda bırakmadı tavsiye ederim.