Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

saatte kaç km gider ?

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında sercan1313 tarafından paylaşıldı.

 1. sercan1313

  sercan1313 Yeni Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  19 Mart 2016
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  öncelikle tüm deniz severlere merhabalar .Yeni üye oldum ve yeni bir tekne aldım . Bu konuda çok cahilim bu yüzden bilgisizliğimi mazur görün. Şimdi soruma gelecek olursam 90 bg dıştantakma 2 zamanlı evinrude motor, 7 m fiber bir teknem var şu siteden Evinrude Etec Dıştan takma motor Yakıt tüketimi 25 - 50 - 75 - 90 - 115 - 150 - 225 - 250 - 300 HP HO Taşınabilir 3.5 - 4 - 6 - 9.8 - 15 hp Litre / Saat yarım yolda saatte 11,5 lt yani 50 TL gibi basit bir hesap yaptım . Bu hesap doğru mudur ? Ayrıca bu veriler gözönünde bulundurularak bu hızda teknem kaç km yol gider (ksra bakmayın mil çok kafamı karıştırıyor ben şimdilik yine eski usül gideceğim : ) ? Ayrıca son olarak denizler arasında a noktası ile b noktası arasında ki mesafeyi hesaplayan bir site şunu Denizde Mesafe Hesap'ı buldum bu kaynak da doğru mudur ? Yani mesafe bu kaynak ile hesaplanabilir mi ? Şimdiden herkese teşekkürler.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Atakan_Ulusoy

  Atakan_Ulusoy Aktif Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  3 Ekim 2015
  Mesajlar:
  102
  Beğeniler:
  23
  Max hizda satte 30Lt yakar..tahminen 40mil yapar.
   
  sercan1313 bunu beğendi.
 4. sercan1313

  sercan1313 Yeni Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  19 Mart 2016
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  cvp için teşekkürler . max hızda 6000 devirde 40 mil yol yaparsa , 3000 devirde de yarımyol 20 mil yapar o halde düz mantık ?
   
 5. hawk17

  hawk17 Aktif Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  6 Nisan 2013
  Mesajlar:
  244
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  Çanakkale
  Sevgili Sercan;tam yolda 30 lt yakan motor yarım yolda 11.5 lt den fazla yakar(teknenini yapısına da bağlı olarak)..7 mt fiber tekne bu türlü hesaplamalar için çok yuvarlak bir tanımlama olmuş..Teknenin yapısını ortaya koymadan hem yakıt hem de sürat konusunda net bilgi sahibi olamayız..Bilgi mahiyetinde aşağıdakileri bir oku bence belki yararlı olabilir..
  Deplasman Tekneleri

  Önündeki suyu itip ilerleyen bir deplasman teknesi hiçbirimize yabancı gelmiyor olsa gerek. İşte deplasman tekneleri, bir-iki kişiyi taşıyabilecek bir sandaldan veya bir işkampaviyadan tutun da deplasmanı bir milyon ton olan bir süper tankere kadar geniş bir yelpazeye yayılmışlardır. Bizim ilgi alanımıza giren tekneler bu yelpazenin oldukça aşağı kısmında kalmakla birlikte, boyutlarına göre orantılandığında oldukça tehlikeli denizli havalarda baş etmek zorunda kalmaktadırlar. Bu bakımdan bir teknenin denizciliği de az önemsenecek unsurlardan değildir.

  Deplasman tekneleri yuvarlak sintine dönümlerine sahiptir (hemen burada, kanal gemileri gibi tek çeneli veya iki çeneli deplasman tekneleri de olduğunu belirtelim). Balıkçı gemilerini, can filikalarını, yük taşımacılığında bütün ticari tekneleri, büyük motoryatları gözünüzün önüne getirin. Birçok biçim ve boyuttaki deplasman tekneleri, kullanıcılarına her hizmeti sunmaya hazır gibidirler, yüksek hız dışında.
  Deplasman teknelerine yönelik gerçekçi bir hız tahmini yapabilmek için aşağıdaki formülden yararlanılabilir.:

  Hız [Knot]=1.4x(Suhattı boyu [ft])üssü½

  Yani eğer hızlı bir tekne istiyorsak , boyu uzun bir tekne yapmak zorundayız. Teknemizin eni dar ise suyun içinde geniş teknelere nazaran daha rahat ilerleme olanağı bulur.

  Burada söylediğimizin aksine, ileride de sözünü edeceğimiz gibi kayıcı tekneler ise kayıcı yüzeylerinin bitiminde geniş bir kıç yapısına sahiptirler. Böyle geniş bir kıç yapısı deplasman tekneleri için pek akılcı değildir. Çünkütekne ilerlerken çok fazla sürüklenme oluşturur. Bununla birlikte birçok motor teknesi geniş bir kıça sahiptir. Çünkü böyle bir form belli bir boyda ve yapılan masrafta kullanılacak en fazla hacmi sağlarken özellikle yalpa hareketi için iyi bir denizcilik özelliği de vermektedir.
  Motorlu teknelerde çoğunlukla bu tekne formlarını tercih etmekteyiz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu tekneler ilerledikçe önlerindeki suyu iterler ve bu itiş sonucunda büyüklüğü tekne hızıyla artan dalgalar oluştururlar. Yine de belli bir formdaki tekneyi belli bir hızla yürütebilmek için gerekli gücü hesap edebilmek son derece karmaşıktır. Hele bir de bu güce etkiyen bütün etmenleri göz önüne almaya kalkarsak. İşte bu zorlu problemi çözmeye uğraşmak tekne tasarımcılarının işidir aslında.
  Aşağıdaki şekilde motorlu teknelerin V/√L =1.34 değerinde ve boyu ifade eden "L" simgesinin de 25 [ft] / 40[ft] aralığındaki güç gereksinimleri anlatılmaktadır. Buradaki üç eğri ağır, orta ve hafif deplasman teknelerine karşılık gelmektedir.  Bazı teknelere ise gereksindiği gücü tespit etmek amacıyla tank testleri yapılır. Bu testler sonucunda direnç eğrileri elde edilir. Teknenin direnci bu şekilde elde edildikten sonra aşağıdaki formül yardımıyla "etkin beygir gücü"(ehp) dediğimiz değere ulaşabiliriz:

  ehp=direnç(pounds) x hız(knot) x 0.0031

  ehp/bhp oranı da gemiyi sevk edecek motor gücünün oransal değerini de verir ki buna da biz"sevk katsayısı"adını veriyoruz. Bu katsayı tekne hızına ögre değişecektir, fakat pervanedeki kayma nedeniyle oluşan kayıp, devir düşürücüdeki kayıp gibi nedenlerle nadiren %50'nin üzerine çıkar.

  Örneğin, 30 [ft] (9.1 [m]) boyundaki, 6 tonluk bir tekneninV/√L =1.34'deki gereksindiği güce bakalım. Bu değerin ton başına 62 [lbs], yani toplam olarak 62x6=372 [lbs] olduğunu buluruz. Buradan da ehp=372x7.4x0.0031=8.53[lbs] değerini elde ederiz. Eğer sevk katsayısı 0.4 olarak kabul edilirse (ki bu değer bu tip ve boyuttaki tekneler için tipik bir değerdir) bhp=21.3 olarak bulunur. Bulduğumuz bu değerin sakin suda temiz bir karinayla gereksinim duyduğumuz bir motor gücü olduğunu unutmamalıyız. Oysa pratikte bize, aşırı yükleme koşullarını da dikkate aldığımızda daha büyük bir motor gerekeceği açıktır. Yani hesabımızı şöyle bir 30 [hp]'ye bağlamak uygun olur görüşündeyiz.

  EğerV/√L =1.34değerini dikkate alsaydık, yani seyrimizde 7.4 yerine 7.5'lik bir hızı hedefleseydik, teorik bhp değerimiz sadece ondalık bir hız artımıyla zaten 21'den 30'a çıkıverecekti. Bu da bir deplasman teknesini dikkatle seçilmiş belli bir hızın üstünde sevk ettirmeye çalışmanın maliyetlere ne denli acımasızca yansıdığını göstermesi açısından ibret vericidir.

  Kayıcı tekneler

  Deplasman teknelerinden uzunca bir süre sonra kayici tekneler tarih salınesine çıkmışlardır (1950'lerin ortasında). Tasarımları, bakım ve tutumları, işletmeleri ileri teknolojinin nimetleriyle gerçekleştirilmiştir, gerçekleştirilmektedir. Formlarının, çizgilerinin geliştirilmesinde deplasman
  teknelerinde olduğu gibi yalnızca kullanımdaki deneyimlerden değil, model deney tanklannda yapılan sofistike çalışmalardan yararlanılmıştır.
  Düşük hızlarda bir deplasman teknesi gibi hareket eden kayici tekneler, hızın yükselmesiyle suyun yüzeyine tırmanıverirler. Teknenin dibinin dümdüz olması suyun yüzeyinde ilerlemek için çok elverişli ise de, suya tutunan yüzeyin olmaması dümen hakimiyetini çok zorlaştınr. Aynca formu böyle olan bir tekne en küçük bir dalgada güçlü vuruntulara da maruz kalır. İşte bu bakımdan çoğu kayici tekne, dalgalan yarabilmek ve daha vuruntusuz ilermek için `V' şeklinde kesitlere sahiptir. Kıç tarafa gittikçe de kesitler daha düz hale gelir ki bu form da suyun yüzeyine çıkmak, yükselmek için bir kaldırma yaratır.

  Kayici teknelerin tasarımındaki temel unsur, dibinin su yüzeyiyle yaptığı açıdır ki buna (deadrise) kalkıntı açısı denir. 20°'lik açı ortalama bir V kesitli tekneyi ifade ederken, daha büyük açılar derin-V kesitli tekneleri, daha küçük açılar ise sığ-V kesitli tekneleri elde etmeye yararlar. Tekne tasarımda çok çeşitli yaklaşımlar söz konusu ise de en yaygın kayici tekne formu, Değişken-V kesitli olarak adlandınlabilecek 16°=19° arasında değişen açılarla oluştuımuş olanlandır.

  Daha önce de belirttiğimiz gibi, kayma hızına ulaşmak için yüksek bir beygirgücü ihtiyacı vardır kayıcı teknelerin. Bu da yakıt faturalarınızın kabarık olması anlamını taşır. Aynı miktarda yakıta sahip bir kayici tekne, bir deplasman teknesinden çok daha az seyir mesafesine sahip olmakla birlikte gideceği yere çok çok daha erken ulaşır hımbıl deplasman teknesine nazaran.
  Derin-V ve Değişken-V kesitli tekneler trim kanatlannın ayarlanna ve pervanenin itme açısındaki küçük değişimlere son derece duyarlıdır. Trim kanatları tekne kaymaya başladığı vakit, kıçta su yüzeyine paralel olarak açılan, dikdörtgen şeklinde kontrol kanatlarıdır.Kullanıcı, kanatları aşağıya doğru çevirmek, teknenin başını yukarıya kıçını ise aşağıya doğru iterek ona bir trim yaptırmak amacına ulaştırır. Pervanenin itme açısı ise bildiğimiz içten takmalı motorlarda sabitken, dıştan takmalı veya içten/dıştan takmalı motorlarda ise ayarlanabilir haldedir.

  Tekrar edecek olursak bu tip tekneler bir kayma hızına ulaştıklarında teknenin bir kısmı suyun yüzüne çıkar ve bu durumda hesaplarımızda dikkate aldığımız hız/boy değeri (ki burada sözü edilen boy suhattı boyudur) 2.5 ve belki de daha fazlaya ulaşır. Tekneyi kaldıracak yeterli yüzeyi elde etmek için doğru formu bulmak ve bunu teknenin ağırlığıyla orantılı yeterli bir güçle desteklemek şarttır. Bu tip tekneler için güç ve hız arasındaki ilişkiyi şöyle bir formülle ifade edebiliriz:

  Bu ifadedeki "K" değeri ise, boyları 20 [ft] ile 40 [ft] (6 ± 12.2 [m]) arasında değişen kayıcı tekneler göz önüne alındığında 2.25'ten 3.85'e kadar değişim içindedirler.
   
  sercan1313 bunu beğendi.
 6. hawk17

  hawk17 Aktif Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  6 Nisan 2013
  Mesajlar:
  244
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  Çanakkale
  Tekne yapıları konusunda da bu çizelge sana yardımcı olabilir..
  upload_2016-3-20_22-37-17.png
   
  sercan1313 bunu beğendi.
 7. hawk17

  hawk17 Aktif Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  6 Nisan 2013
  Mesajlar:
  244
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  Çanakkale
  Örnek olarak aşağıdaki resimdeki teknede de 90 hp motor mevcut ve boyu 6.70, lakin max hızı 25 knot(50 km)
   

  Ekli Dosyalar:

  sercan1313 bunu beğendi.
 8. hawk17

  hawk17 Aktif Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  6 Nisan 2013
  Mesajlar:
  244
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  Çanakkale
  Denizler arası mesafeyi bulmak için google earth ü kullanmanı tavsiye ederim(cetveli tıkla tek bacak ölçüm için çizgiyi çoklu bacak için yolu tıkla).Hem mesafe ölçer hem de kafandaki seyir planını yapabilirsin..
   
  sercan1313 ve Erol 61 bunu beğendi.
 9. sercan1313

  sercan1313 Yeni Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  19 Mart 2016
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  çok teşekkür ederim