Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sabah suyunda denk gelenler...

ishak BALLICA

Daimi Üye
Adı
İshak Ballıca
İş yerimde bu ara hazır işlerim hafiflemişken,şöyle bir kaç gün izin almıştım.Amacım, hem kafa dinlemek hem de uygun fırsat denk gelir ise bir defa da balık avı yapmayı planlıyordum.

İznimin başladığı ilk günü öğleye doğru yakın dostum ve av arkadaşım Sevgili Erdal bey aradı.

Bir iki hoş beşten sonra, eğer ben de ona yardım edebilirsem, tekneyi yazın durduğu yerden ,kışlayacağı yere götürmeyi düşündüğünden bahsetti.Ben de kardeşim ben zaten izinliyim ki , ne zaman istersen hazırım dememle birlikte, bizim sohbet haliyle birden derinleşti ve koyulaştı.:p

Velhasıl, gün içindeki bir kaç telefon görüşmesinden sonra, işi netleştirerek planımızı yaptık.Öğleden sonra geç olmayan bir saatte çıkacak ve hazır oraya varmış iken bir akşam suyu yaparak aynı yere döndükten sonra, esas sabah erkenden teknenin kışlayacağı yere varacaktık.:rolleyes:

Buluşup da yem/yiyecek telaşını filan halledip de teknenin başına varınca ne yazık ki, akşam suyu planlarıımız alt üst oldu.:(Son günlerde yağan yağmurlar nedeni ile teknenin içi göl olmuş vaziyette idi.:(Her iki bölümde ağzına kadar su dolmuşdu.

Hey Allah ım ...:rolleyes:Vardır bunda da bir hayır dedik ve eşyaları eve yerleştirdikten sonra teknenin başına dönerek,kolları sıvayarak başladık dinlene dinlene suyunu boşaltmaya.İyi ki dedik cidarları patlatmamış.:rolleyes:

Bizler ha bre su boşalttığımız halde baş altındanve kıçdaki anbardan içeriye ha bre su geliyordu.Hava kararıncaya kadar su boşalttık.Ve yorgunluktan turşu gibi olmuş vaziyette eve istirahate çekildik.:)

Ertesi gün de 05,30 gibi kalkıp, güzelce kahvaltımızı yaptıktan sonra ben koltuk altı çizmelerimi giydikten sonra beraberce tekneyi suya indirdik ve eşyalarımızı da yükleyerek başladık ilerlemeye.Gece hava yatmış ve deniz on numara bir havaya bürünmüştü.Tüm gece ortalığı flerasan lamba gibi aydınlatan tabak gibi dolunay hala asılı olduğu yerde duruyordu.

Ve başladım sırtı takımı indirerek sırtı çekmeye..Bir süre sonra yaklaşık 30-35 cm lik olduğunu tahmin ettiğimiz bir Akya palazı sırtımız yapıştı.Tekneye aldıktan sonra , ağzına ziyan vermeden aynen onu suya iade ettik.

Daha sonra sırtı takımı tekrar saldık.Ve yavaş yavaş ilerliyoruz.Allah ım diyoruz bu ne güzellik...Deniz adeta çarşaf gibi...Bir anda sırtı takımı tutan elimin hızla ileri doğru uzaması ile aman Erdal bey yavaşla diye bağırdığımı hatırlıyorum.:)

Sırtı olayı tam bilmeyen, ve bu stil ile avlanma hususunda oldukça tecrübesiz biri olarak olanca gücümle başladım sırtıyı elim ile sarmaya...Ha bu arada Erdal kardeşimin yav kardeşim, kalama vere vere çeksene şunu ...Çok sıkma..Çok sıkma dediğini duyuyorum ama, uygulama sıfır tabiki...:pO an sırtıya yapışmış olan yakışıklı her ne ise, aklımı başımdan almış zaten..:p

Yaklaşık olarak belki 20-30 metre kadar çektiğimi hatırlıyorum...Ve sonra baktım takım boşalmış...Çar çabuk takımı tekne içine topladım ve bir baktım ki, benim takım aynen balığın ağzında gitmiş.:(

Eh bu da bana bir tecrübe olur herhalde diye hayıflanırken, sevgili erdal kardeşimden de bol bol fırça yedim.:pSen her zaman böyle yapıyorsun..Neden heyecanlanıyorsun..Ne var, heyacan yapacak diye...:p

Neyse, av yapacağımız yere varınca çapamızı atarak başladık avlanmaya.Hava külliyen yanık...Deniz iyice ütülenmiş gibi...Bir iki olta attıkdan sonra o keyifsiz ve ince ince vuruışların arasından gelen sağlam bir vuruş ile arkadaşım bir adet oldukça güzel bir karagöz almayı başardı.;)

Ve sonra tekrar ince ve zayıf vuruşlar.Ara sıra sert şekilde tasmaladığımızda oltaya oldukça küçük boyutta fangri mercanlar geliyordu.Tabiki bunları özenle tekrar suya saldık.Ağzı veya solungaçları çok zarar görenler ne yazık ki martılara yem olmaktan kurtulamadı.:rolleyes:

Ve bir ara bana denk gelen sağlam vuruş karşılığı tasmalayı yapınca, suyun üstüne o canım Al yanaklı/kalın dudaklı bir çuprayı almayı başardık.:)Bu sene benim adlığım ilk çupra idi.Öyle bağırımışım ki, çupra çupra diye..:pErdal kardeşimden haklı olarak bir uyarı geldi..Ne oluyor diye...:pNe yapayım yav..Seviyorum ben bu güzeli...;);)Benim Al yanaklı/kalın dudaklı yarim o...Nam ı değer çupra..

Daha sonra Erdal kardeşim de yine aynı boyda ve güzellikte bir adet çupra aldı.Hem benim tuttuğum, hem de onun tuttuğu % 100 deniz çuprası..

Ve saat, sanırım 09,00 gibi bir adet daha çupra arkadaşıma denk geldi.Bu defa biraz daha iri idi.Ama tam deniz çuprası değildi..Yani havuz kaçkını diye tabir ettiğimiz çupralardan.Renk olarak deniz çuprasına dönmeye başlasa dahi o doğuştan gelen yanağındaki allık/pembelik yok idi...

Velhasıl, hem günümüzü tam olarak kaybetmemek hem de başkaca işlerimiz de olduğu için sabah suyunu aldıktan sonra çapamızı alarak, başladık yerimize doğru yol almaya.Tekneyi yerine yerleştirip de sağı solu bir kez daha kontrol ettikten sonra, bu güzellikleri bizlere yaşattığı için Allah a şükredip avımıza son verdik.

Bu av ile ilgili olarak, kısa bir video çalışması da yapmaya çalıştım.Amacım, o anlarda yaşadığımız güzellikleri bir nebze dahi olsa sizlere de yansıtabilmekti.Çok daha bereketlisinin tez zamanda dostlarınız ile birlikte sizlere denk gelmesi dileği ile rastgele..

Cevat Göven

Daimi Üye
Adı
cevat göven
tebrikler,kaçan balık heyecanı ile birlikte güzel vakit geçirmişsiniz,inşallah diğer zamanlarda güzel trofeler kısmet olur

dr.zeki

Aktif Üye
Adı
zeky
tebrikler; bedenen yoran ama zihni açan bir izin-tatil olmuş. hem de arkadaşınıza yardım etmişsiniz...

oktay16

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Oktay GEZEK
tebrikler ishak abi, ne zaman ava çıksan kısmetini alıyosun:) daim olsun, selamlar....

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
Tebrik ediyorum.Bu yaz,yemli mercan avlarımızdan birinde av arkadaşım Çınar Baba'ya da muhteşem bir balık gelmişti.Ben balığın oldukça iyi olduğunu Çınar Baba'nın yüzünden anlayıvermiştim.Çınar Abi,santim santim çek balık çok iyi,dedikçe o dişleriyle dilini,dudaklarını ısırıyor,balığın sert kafalarına çok sert karşılıklar veriyordu.Tabii,takım balığın sert kafa darbelerine dayanamayınca balığa güle güle...:)Artık sinarit mi desem,fangiri mercan mı desem,yoksa trança mı desem,ne desem?
Çınar Baba'yı o an görmeliydiniz.Elinden dondurması alınan çocuk gibi ağladı ağlayacak...:)Ertesi günkü avımıza elinde kocaman bir kepçe ile gelince benim makaralarımdan kurtulamadı.:)

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
tebrikler ishak abi heyecanın hiç dinmez inşallah :D

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler
Güzel bir av olmuş
Afiyet olsun

löngöz

Daimi Üye
Adı
BÜLENT GÜNER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Tebrikler,,sevgili İshak ...
daha nice çipura avı dileğiyle...rastgelsin....

Adı
Orhan Küçükbiçmen
Tebrikler sevgili İshak kardeşim, roman güzelliğinde bir rapor ve çok güzel unutulmayacak anıların kareleri,bu arada senin gibi güzel bir insanla tanıştığım için de çok memnun oldum inşallah bu sefer seni Sivrice'ye beklerim,:):):) çok teşekkürler afiyet olsun selamlar sevgiler hoşçakal.:):):)