Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SABAH TURNASI 14.11.2010

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Selahattin tarafından paylaşıldı.

1. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Merhaba Değerli Balıksevdam Üyeleri,
    Yaklaşık bir haftadır Gökhan abi(Aybata) ile planlamış olduğumuz turna avımızı bu sabah yüzümüzün akıyla gerçekleştirdik..

Hedef Balık: Turna
    Avlak: İstanbul
    Kullanılan Takım:
    Shimano Catana bx te 2.40 10-30 Kamış
    Mitchell 30x spin Makine
    Trabucco Pike 0.25 Misina
    Okuma 5kg Çekerli Rapala Klipsi
    Alba Toby Kaşıklar ve tabi ki KEPÇE:)
    Avlanan Balıklar: Bir adet 44.5cm (450-500gram)ve bir adet 71cm (2.5 kg civarı) Turna Balığı

Bayram nedeniyle Ankara'dan 13 Kasım akşamı İstanbul'a doğru yola çıktım.. Ankara'daki Astronout cinsi balıklarımı da yanıma alarak İstanbul'da yeni kurmuş olduğum akvaryuma yerleştirmek üzere otobüsüme yerleştim. Fakat kaptan ve muavinler malesef balıklarımı bagaja koymam için benimle hararetli bir tartışmaya girdiler.. Onlara bagaj bölümünün soğuk olabileceğini ve balıkların belli bir derecenin altında ölme riskleri olduğunu ve hiçbir şekilde buna izin vermeyeceğimi söyledim.. Konu hakkında bilgi sahibi olan bir görevli beni rahatlatarak bagajla kabin derecesinin aynı olduğunu söyleyerek ve onayımı da alarak balıklarımı bagaja indirdi. Ama aklım hep balıklarımda olduğu için rahatsız bir yolculuk yaptım ve pek uyumadan İstanbul'a vardım.. Ertesi gün Gökhan abi ile sözleştiğimiz gibi İstoç'a gittik ve bazı eksiklerimizi giderdik.. Aslında amacımız turna avına gideceğimiz için buna uygun malzemeler almak olsa da, aldığımız birkaç kaşık dışında genel olarak levrek ve lüfer ağırlıklı malzemelere takıldık kaldık:) Onun aklı maxraplerde benim de aklım dolce diye bir sahtede idi:)
    '' Acaba yarın turna yerine çinekopa sarıkanata filan mı takılsak ? :)'' tarzında konuşmalarımız da olmadı değil:) Ancak ben ilk defa tatlısu deneyimi yaşayacaktım ve açıkçası hem merak hem de heyecanım had safhadaydı.. Gökhan abi ise bu mevsimde ilk defa gideceği için nasıl bir av olacağını merak ediyordu.. Tabi ki turna organizasyonundan vazgeçmedik:) Malzemelerimizi az çok tamamlayıp evlerimize döndük. Gece yaptığımız son bir konuşmadan sonra ertesi gün sabah saat 5.30 için sözleştik.. Tabi ki saat 24:00'e gelmişti bu da iki günde sadece 6 saat uyuyacağım anlamına geliyordu..
    Sabah 5 gibi uyandım ve hazırlıklarımı tamamlayıp üstümü giyindiğim sırada Gökhan abinin telefonu geldi.. Zar zor 5.30'a ikna ettiğim abimin saat 5.20'de '' Selo ben geldim hadi !!'' demesi onun da enaz benim kadar sabırsızlandığını gösteriyordu ve bu da beni daha çok havaya soktu açıkçası:) Saat 5.30'da yola çıkmıştık bile.. Bir miktar yolculuktan ve güzel bir sohbetten sonra avlağımıza az kaldığını belirtti abim.. Çok güzel ormanlık bir alanın içinden uzanan bir yola girdik.. Karatavuklar ve bıldırcınlar bizi görünce hazırola geçtiler biz de onları gördüğümüze çok sevindik:) Gerçekten gördüğüm manzaralar ve hayvanlar kendimi Yaban tv izliyormuş gibi hissettirdiler.. Bu güzellikler hakkında konuştuk biraz ve başlarına kötü birşey gelmemesini diledik insanoğlu tarafından..Derken avlağımıza ulaştık!!
    Suyun üzeri puslu, zemindeki çimenler ve çalılar ise çiğ taneleriyle bezenmiş bir durumdaydı bu ise zemini kaygan bir hale getirmişti.. Hava ise rüzgarsız fakat ayaz denecek kadar serindi.. Son hazırlıklarımızı yapıp denemelere başladık.. O da ne!! Daha ilk atışımda bir vuruş ve suyun yüzeyinde bir şapırtı ile ilk turnamla karşılaştım! Balık basit bir hareketle kaşığın iğnelerini tükürmesine rağmen bu atak yüzümüzü güldürmeye yetmişti.. '' Selo ben sana dedim o kaşık iş yapacak bak '' diyen Gökhan abi adeta hem söyleyip hem de kanıtını sunarcasına ilk turnasını tasmalamış ve kıyıya çekmeye başlamıştı:) Hemen kepçeledim ilk turnamızı.. Limit üstüydü fakat yine de bırakma niyetimiz vardı.. Fakat Gökhan abiye pensesi ile yardıma koşan bir arkadaş iğneleri çıkarmaktansa balığın gözünü çıkartmış ve çenesini kırmış hayvancağızı geri bırakılamayacak bir hale sokmuştu:( Onlar balıkla uğraşırlarken ben aldığım bu gazla denemelere devam ediyordum.. Yaklaşık yirmi dakika sonra tam da Gökhan abi işini halletmiş elinde kamış ve kepçe ile bana doğru gelirken beklenen an geldi!!! Birdenbire kamışım iki büklüm olmuş ve su yüzeyinde şapırtılar kopmaya başlamıştı.. Kalama ayarımdan emin bi şekilde balığı yavaşça kıyıya çekmeye başladım.. Adeta aramızda bir satranç maçı oynanıyordu.. Ben kamışın burnunu indirdikçe o su üstü yapıp meşhur kafa sallamasıyla kaşıktan kurtulmayı planlar bir şekilde hamleler yapmaya uğraşıyordu ancak bunu başaramadı.. Bu seferde aşağı doğru fişekleyip otların arasına girmeye yeltendi ancak çok yaklaştırmıştım ve bu balığı kaçırmaya hiç mi hiç niyetim yoktu:) O fişekledikçe istediği boşluğu vermeden ama misinayı da çok fazla zorlamadan onun hareketlerine uymaya çalıştım.. Balık iyice yaklaştığında iğnenin ağzına tam oturmuş olduğunu görüp rahatladım.. Fakat balık Gökhan abiyi kepçe ile görünce kalan son hamlelerini sergilemeye başladı.. Bir iki üç derken en sonunda kepçeye almak nasip oldu:) Aslında en heyecanlı anlar bu anlardı.. Çünkü balığın boyunu ikimizde görmüştük..''Selo bu balık iyiymiş sakın kaçırma'' diyen abimin heyecanı görülmeye değerdi:) Ben ise acaba kaçar mı ki gibilerinden düşüncelere dalmış bir haldeydim:)
    Balığın iğneden çıkarılma ve resimleme işlemleri ile epey zaman kaybetmiştik..Bundan sonrası ise tam komediydi.. Kaşıklarımızı değiştirdik ve yeniden denemelere başladık..Gökhan abi tasmaladığı limitüstü turnaları'' Dur bakalım kepçesiz alabilecek miyiz ki?'' '' Dur benim kamış bunu taşır mı ki?'' diye diye kaçırdıkça kahkahaları basıyorduk:D Derken orta boyun biraz üstü bir turnadan takip aldım. Hafif bir vuruşun ardından kendini gösterdi.. Adeta o da bizim oyunumuza ortak olmuş benim kaşığın sağından solundan vura vura bize hünerlerini gösteriyordu:) Böyle devam ederken yaklaşık beş altı adet balık kaçırmıştık ancak ikimiz de keyfimizi sonuna kadar almış rahatlamıştık.. Yakılan son keyif sigaralarından sonra dönmek üzere yola koyulduk.. Güzel bir gün geçirmiş ve beraber yaptığımız ilk avımızdan boş dönmemiştik..
    Not: Bu benim bırakın avlanmayı ilk defa içinde balık yaşayan bir tatlısu kenarına gelişim.. O yüzden biraz fazla foto koyacağım hevesimi mazur görün lütfen:)
    Umarım keyifle okur ve beğenirsiniz Hepinizin Kurban Bayramı Mübarek olsun..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

! aydır bende biri olsada turnaya gitsem diye düşünyordum.Yazbaş ,turna sezonu açılınca birkaç defa gitmiştik bizde,ilk kez tatlısu avı yapmıştık.
    Bende 55 cmlik bir tane tutmuştum ilk gittiğimde.
    Sonrakilerde hep yakala bırak yaptık.
    Tebrik ederim ekibi , çok eğlenceli geçmiş belli.

4. Selahattin

Abi ben de açıkçası yakala bırak yaparım veya hiç gitmem bidaha diyordum ama kızartması beklediğim kadar kötü değildi tat olarak. Yakala-kızart yapmaya niyetim var bundan sonra :D Teşekkür ederiz balık bol olunca baya eğlenceli geçti:)

5. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

güzel balık, afiyet olsun :) bende yakala-bırak olayını sevmeyenlerdenim. en güzeli yakala-ye :D

6. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Ne güzel ekip,Selahattin ve Gökhan,ne güzel bir gün olmuş,turnalarınızda maaşallah denecek cinsten ve bilmek gerekirki Selahattin tatlı su tehlikeli derecede bağımılılık yapar.Sevgiyle.

7. Selahattin

Teşekkür ederim levreğin lezzeti tabi ki başka oluyor :)

8. Aybata74

Aybata74 Aktif Üye

Sevgili kardeşim Selahattin, Bu ilk tatlı su avından güzel bir balıkla ayrılman beni çok mutlu etti, Güzel bir Pazar sabahı geçirdim. Turna mevsiminin kapanmasına çok az kaldı bir parti daha yapalım kapanmadan bence, Balık bolluğu beni hayrete düşürdü değerlendirmek lazım :) Bu arada Salih abim ne yaptı acaba telefonun şarjı bitince onu arayamadık..
    Yapacağımız birkaç plan daha var her an hazırlıklı ol güzel haberler geliyor her an fişekleyebiliriz.
    Devamı dileklerimle
    Rastgele...

9. Selahattin

Teşekkür ederim abi:) Gerçekten çok güzel bir gündü kendimi bi ara bilgisayarda balıkavı oynuyormuş gibi hissettim tatlısuyun da tadı başkaymış gerçekten:)

10. Selahattin

Abi ben sana gitmeden önce de demiştim hissediyorum çok balık olacak diye:) Seninle avlanmak hakikaten bir zevk tekrar teşekkür ederim:) Herzaman hazırım abi sen bi alo de fırlarım valla:) İnşallah daha güzel avlarımız da olacak hissediyorum abi:) Salih abi de gelseydi keşke gözlerimiz onu aradı..
    Devamını bekliyorum:)
    Rastgele

11. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Harika bir av olmuş.Turnaya gitmekle doğru karar vermişiniz.Sahilde olta atacak yer yoktu.Ellerinize sağlık.Afiyet olsun.