Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sabrın sonu... (13/10/2012)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hayri Karaca tarafından paylaşıldı.

1. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Merhaba dostlar,

Bu yaz sırtı avlarından beklediğim sonuçları alamadım. Zaman zaman baraküda avlarım verimli olsa da genel durum pek iç açıcı değildi. Formlardan da pek güzel av haberleri gelmiyordu. Durum böyleyken yapılacak tek bir şey kalıyor. O da eylül, ekim aylarını beklemek…

Sabırsızlıkla beklediğim sonbahar ayları gelince sırtı avlarıma daha çok zaman ayırmaya başladım. Hava ve su sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde olunca ; ne sahte yemler ne de canlı yemler beklediğimiz sonuçları vermedi. Her merayı ve farklı derinlikleri dolaştım. Dar boğaz biraz mesafeli olduğu için en sona bırakmıştım. Arkadaşlarım Ömer Duman ve Mehmet Efendi ile sohbet ederken boğaza sırtı çekmeye gitmek için plan yaptık.

13 ekim 2012 cumartesi günü sabah 5:30 da buluştuk. Sabah benzin,yiyecekler,içecekler vs. derken saat 6:30 gibi yola çıktık. Hafif güneyden esen rüzgar, sıcak simit ve termosta çay deniz üstünde kahvaltı her şey çok güzel başladı. Balık çok iştahlı olmadığı için canlı yem sırtısı yapmaya karar verdik. Ömer de zıpkınla dalarak balık arayacaktı. Av meramıza gidene kadar yemlik balık tutmamız gerekiyordu. Bu mevsimde bizim buralarda en güzel yem zarganadır. Bol miktarda olduğu için avlamakta kolaydır. Ama sorun neyse zargananın yoğun olduğu her yer boştu. 2 saat süren yol boyunca bir tane bile zargana tutamadık. Elimiz boş saat 10:00 gibi meramıza geldik. Tek şansımız meranın çevresi kalmıştı. Hemen ipekleri suya attık ve dolaşmaya başladık. 10 dakika içinde 6 tane harika zargana livarda yerlerini almıştı. Her zargana da sanki büyük balık yakalamış kadar seviniyorduk. Zargananın burada olması beni ayrıca mutlu etmişti. Çünkü bu durum yırtıcılar da burada anlamına geliyordu.

Sevgili Burak Karadeniz’den öğrendiğim canlı yem takımını hemen hazırladım. Önce özenle taşıyıcı iğne, ardından avcı iğneyi bağladım. Çıkrığımda 0.50 örgü misina , uç takımda ise 0.60 misina kullandım. Merada her türlü yırtıcıyla karşılaşmak mümkün olduğu için takımı hazırlarken iki kez kontrol ettim. Lahos ve orfoz rasgelirse taşa sokabilir diye kalomayı iyice sıktım. İlk zarganayı 20 metre derinliğe 250 gr. kurşunla indirdim. Yavaş hızla dolaşmaya başladık. Daha 100 metre gitmeden oltama öyle bir balık vurdu ki, neredeyse oltayı elimden alıp götürecekti. Ömer’e yavaş yavaş derine doğru dönmesini söyledim. Biraz derinleşince kalomayı biraz gevşettim. Bir ben çekiyorum, bir balık çekiyor derken Mehmet pes eden balığı kepçeledi. Güzel sarı kuyruk (akya,kuzu) terazide 3850 gr geldi. Teknede sevinç çığlıkları yükseldi. Hemen ilk çekmeye başladığımız yere dönerek sürüyü dağıtmadan ikinci zarganayı hazırladık. Aynı yerden geçerken çok güzel vuruşlar ama balığı alamadık. Zargananın kuyruk tarafı parçalanmıştı. Nedense parçalanan yerde bulunan avcı iğne görevini yapamamıştı. Tekrar hazırlanıp çekerken güzel bir vuruş aldım ama balığı alamadım. Tekrar vurdu yine alamadım. 3. de güzel bir tasmayla balığı aldım. Sinarit, akya gibi mücadeleci değildi. Avımızın ilk saatinde güzel iki balık almıştık. Sinarite en çok Ömer sevindi. Yol boyunca ‘ben hiç sinarit yemedim, sinarit rasgelse keşke’ deyip durmuştu. Yanımıza zıpkınla balık avlayan arkadaşlarımız Adnan ve Turan geldi. Onlarda da bizim sinarit boyunda sinaritler vardı. Ömer de dalış planları yapıyordu. Ama arkadaşlardan bizim bulunduğumuz mera da balık durumunun kötü olduğunu duyunca vazgeçti. Meradaki yoğun akıntı da aslında dalışa çok müsait değildi.

Misafirlerimizi uğurladıktan sonra sırtıya devam ettik. Çok güzel bir vuruş daha aldım ama balığı alamadım. Takımı topladığımda zargananın kuyruğu ve avcı iğne yoktu. 0.60 lık misinayı bu kadar kolay kestiğine göre, büyük ihtimalle kofana diye düşündüm. Takımı tekrar düzeltip aynı yerde dolaşmaya devam ettik. Arka arkaya 3 sarı kuyruk (akya,kuzu) daha yakaladık. Tekne bayram yerine dönmüştü. Livardaki zarganalara sanki sihirli değnek değmişti de sarı kuyruğa dönüşmüşlerdi. Dört sarı kuyruk (akya,kuzu) ve güzel bir sinaritle limitimizi doldurduğumuzu düşünerek saat 16:00 gibi avımızı tamamladık. Kötü geçen yaz döneminden sonra bu av morallerimizi düzeltmeye yetmişti.

Güzel bir av yaptığımızı öğrenen eşim ve oğlum bizi liman da karşıladılar. Oğlumun yüzündeki mutluluk bütün yorgunluğumu alıp götürdü.
    Böyle bir avı yaşamamda çok büyük katkıları olan, bilgi ve deneyimlerini benden esirgemeyen üstadım Burak Karadeniz’e sonsuz teşekkür ediyorum. Herkese rasgele…

Sevgi ve saygılarımla…..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. öncü

öncü Aktif Üye

Tebrikler harika balıklar herzaman rast gelsın :)

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Hayri,
    Çok başarılı bir sırtı avı olmuş.

5. Tamer10

Tamer10 Aktif Üye

Tebrikler güzel ve keyifli bir av olmuş

6. Mustafa Adak

Mustafa Adak Aktif Üye

Herdaim güzelini dilerim

7. oktay16

oktay16 Moderatör

Tebrik ederim hayri abi, çok güzel bir av ve rapor olmuş eline sağlık. Rastgelsin.:).

8. SUNAY GÜNGÖR

SUNAY GÜNGÖR Aktif Üye

Hayri Bey keyifli av olmuş tebrikler, niceleri rast gelsin.

9. ahmet1833

ahmet1833 Aktif Üye

Tebrikler,güzel bir av günü geçirmişsiniz,sanırım kuşadası tarafları..

10. fhmyzc

fhmyzc Yeni Üye

Tebriklerrrrrrrr

siz olayi baya asmissiniz bunlar baliksa bizim yakaladiklarimiz gumus baligi gibi kalir yanlarinda

her daim bol sans

11. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Teşekkürler size de rasgelsin..

Teşekkürler Şeref abi.. rasgelsin..

Teşekkürler...