Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şabut Balığı

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında stamfold06 tarafından paylaşıldı.

 1. stamfold06

  stamfold06 Üye

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  12 Kasım 2011
  Mesajlar:
  43
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Adıyaman
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Merhaba arkadaşlar,

  Şabut balığı ile ilgili maalesef pek bilgi bulunmamaktadır.Ben de kendi deneyimlerim ve büyüklerimizden duyup öğrendiğim kadarıyla sizlere bu balıkla ilgili bilgi vermek istiyorum.Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar ekleme ve düzeltmelerde bulunurlarsa sevinirim.

  Öncelikle bu balığın yaşam alanı ile başlayalım; şabut balığı (şabıt, şavit,şavut gibi yöresel değişiklik gösterir, genel olarak şabut.) geçmişte mezopotamya bölgesi ve israilde görülürken günümüzde sadece mezopotamya bölgesinin belirli yerlerinde görülür.Bu yerler Atatürk Barajı,Keban Barajı,Fırat ve Dicle Nehirleridir.İlk bakışta sazan,ot sazanı,tatlı su kefali gibi benzetmeler yapılsa da öyle değildir. Sazan familyasına bağlı bir balık türüdür fakat sazan değildir. Bu saydığım balıklar ile şabut balığını yan yana koyunca zaten hiç birisinden olmadığı açıkça belli oluyor.

  Balığın ismi,cinsi ve yöresinden sonra geçelim bu dev balığın yaşam tarzına.Bakalım bizim bu devasa boyuttaki şahane balığımız yine şahaneliği ile bizleri kendisine hayran bırakan Fırat nehrimizin sularında neler yapıyormuş ;) Genel olarak biraz gizemli olan bu balığın bu yönü de biraz muamma ancak bizim avlanma mevsimlerimiz ve avlanma şekillerimizden Şabut balığının da bir sazan ve kefalden pek bir farkı olmadığını söyleyebirim.

  Bir konuya özellikle değinmek istiyorum, Şabut balığı hem etçil hem otçuldur bu benim şahsi düşüncem. Çünkü bu balığın bir metreye kadar olanlarını ben ikiye bölünmüş serçe ve balıkla yakaladım. Arkadaşlarımdan kurbağa ve solucan ile de yakalayanlar olmuş. Büyüklerimizin söylediğine göre ise bu balık genel olarak otçul.

  Şimdi gelelim avcılığına ve günümüzdeki durumuna. Fotoğraflarda gördüğünüz büyük boydaki balıkları hevesinizi kaçırmak istemiyorum ama olta ile yakalamak imkansız gibi birşey zaten o boyutta balık kalmadı gibi birşey o konuya az sonra değineceğim. Ama bir metreye kadar hatta biraz daha büyüklerini olta ile yakalamak mümkün ve zevkli. Sürekli tekrar ediyorum affedin dediğim gibi bu balığın her şeyi gizemli o yüzden ben size avcılığında az önce bahsettiğim kendi yöntemlerimi önerebiliyorum. Evet Şabut balığının çok büyüklerini yakalamak çok zor dedik hatta günümüzde ağla bile zor. Fırat havzasına yapılan Keban ve Atatürk Barajı bu balığın popülasyonuna büyük ölçüde darbe vurmuş durumda maalesef.

  Şabut balığı sazan, kefal, yayın gibi göl suyuna kolay adapte olamıyor ama bir şekilde uyum sağlayıp üremeye devam ediyor. Biz insanlar için çok faydalı olan bu ve benzeri yapı çalışmalar bir canlı türünün yaşam tarzını kökünden değiştirebiliyor. Bu sebeple yukarı havzalara geçiş yapamayan balıklar güneye ırak topraklarına kaymış durumda. Şu an bu güzelim balıklarımızı amerikan askerleri yakalamakta fotoğraflarda gördüğünüz gibi:( Hemen karamsarlığa düşmeyelim arkadaşlar halen bu iki güzelim barajımızda ve nehrimizde çok güzel ve büyük Şabut balıkları var. Uyum sağlayabilenler son sürat yaşamaya devam. Arada beldemizin pazarına gelir bu balıklardan 2, 2.5 metre boylarında görünce sevinirim.

  Bu balıkların en büyüklerinin şu an Atatürk Barajının derinliklerinde olduğu söyleniyor. Son olarak sizlerle büyüklerimizden duyduklarımı ve bir nebze şahit olduklarımı paylaşmak istiyorum. Eskiler -ki çok eski değil 90 lı yıllar- bu balığı yakalayabilmek için demirciden el büyüklüğünde kancalar hazırlatıp kalın ve sağlam iplere bağlayarak avlarlarmış. 275 kg lık balığı bir mahalle paylaştıklarını halen anlatırlar. Tabi balığı nehrin kenarında parçalara ayırdıktan sonra tartabilmişler.:D Diğer bir rivayet israilliler ile ilgili. Yahudilere domuz eti haram kılınınca bu balığı tüketmeye başlamışlar ve zamanla kendilerine kutsal saymışlar. Ancak bugün israilde bu balık soyu tükendi o yüzden gözü bizim topraklara diktiler der büyüklerimiz.:rolleyes:

  Son gelişmeler ise iyi yönde Atatürk Barajına bol miktarda Şabut balığı yavrusu bırakılmış ve daha da güzeli ise bu balığın ülkemizin tüm sularında yaşamaya elverişli olması.

  Sürç-i lisan ettiysek affola,

  Hoşçakalın...
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Şubat 2012
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Güzel bir çalışma.Emeğine sağlık.
   
 4. ondersoydinc

  ondersoydinc Aktif Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  358
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  istanbul
  Çok güzel bir araştırma yapmışsın sevgili Ali Dönmez. Bilgisi olanlar mutlaka bilmediğimiz bu konu hakkında yorumlarını eksik emeyeceklerdir.
   
 5. turna

  turna Aktif Üye

  Yaş:
  69
  Kayıt:
  24 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  Ankara
  Paylaşım için teşekkürler.
   
 6. fisherman_01

  fisherman_01 Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  18 Şubat 2012
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  ADANA
  çok güzel bir paylaşım emeğine sağlık...
   
 7. YaşaR

  YaşaR Moderatör Yönetici

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.039
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul
  Çok güzel bir çalışma. Zevkle okudum. Diğer arkadaşlarında rahat okuyabilmesi için paragraflara ayırdım.

  Paylaşım için teşekkür ederim.

  Rastgelsin.
   
 8. horasanlı

  horasanlı Aktif Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  Pendik Güzelyalı
  Çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.
   
 9. ambrosia

  ambrosia Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  11 Kasım 2011
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  161
  Çok güzel bir paylaşım, bu tür bir balığın bizim sularımızda da olduğunu bilmiyordum. Ellerinize sağlık.
   
 10. stamfold06

  stamfold06 Üye

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  12 Kasım 2011
  Mesajlar:
  43
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Adıyaman
  Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar sağolun.Bilgi edindikçe eklemeye çalışacağım.
   
 11. ercan1977

  ercan1977 Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2012
  Mesajlar:
  58
  Beğeniler:
  6
  Bravo tebrikler... Kalite av olmuş.Trofe avlarınızın devamını dilerim.Bursa'dan kucak dolusu selamlar...