Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şaft Nedir

Konu, 'Genel Konular' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

 1. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  [​IMG]


  :harika:ŞAFT;
  Motordan aldığı dönme hareketini pervaneye aktaran çok önemli bir aktarma organıdır.
  Tamamen paslanmaz çelikten üretilmektedirler. Değişik boy ve çaplarda olan bu şaft bildiğimiz uzun silindir çubuklardır(millerdir). Bu paslanmazların bir ucuna diş açılır ve bu vidalı kısma pervane yerleştirilir. Diğer ucuna da 6 veya 8 delikli flanş bağlanır ve bu flanş ise motorun şanzımanına monte edilir.
  4 metre ve daha uzun olan bu millerin ortasına vibrasyonu önlemek için rulmanlar yerleştirilir ve dönme hareketinin daha sağlıklı olması sağlanmış olur.
  Çapları 25 ve 30 mm olan şaftların 1 ile 3 metre arasında üretildikleri gibi daha yüksek kapasitelerde de üretilmektedirler.90 ve 200mm çapında da şaftlar gemilerin motor güçlerine göre de imal edilmektedirler.
  Burada önemli bir husus, teknenin şaftı ve pervanesi ile motorun ekseninin bir doğrultuda olmasıdır. Yani, sistemin bir doğru üstünde çalışmasıdır ve buna biz layn diyoruz. Şaft farklı teknelerde farklı uzunluklarda ve kalınlıklarda olan ve kaplin adı verilen bir sistemle şanzımana bağlıdır. Kaplinler sistemin gereklerine göre yumuşak kauçuktan, esnek kaplin; ya da direkt bağlanmış yani sert kaplin olarak kullanılabilirler.kaynak:nurideniz
   
  Lodosum bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar