Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sağlam bir takım için yardım.hatta iki takım!

Konu, 'Sohbet' kısmında snrdnr tarafından paylaşıldı.

1. snrdnr

snrdnr Yeni Üye

herkese merhabalar. forumda yeniyim aslında ama sürekli takip halindeyim haftalardır amatör bir balıkçı olarak okuyorum,araştırıyorum.balık tutmak gerçekten çok ayrıntı içeren bir iş.istiyorum ki 6-7 yıldır basit kamış+makara takımlarından (öğrenci gitarı diye tabir ederler ya bunda da öğrenci oltası diyelim) sıyrılmak daha eli yüzü düzgün bişeylere adım atmak istiyorum.dolayısıyla kafamı da karıştırdım bir hayli.şimdi sorularım şöyle;

1- Göl bana tam manasıyla 5 dk uzaklıkta.yayın (benim göz bebeğim), sazan ve bir de israil sazanı mevcut (tutarsam bir kediye bağışlarım). şimdi ben yayın avı için takım kurmak istiyorum. kamış,makara vs. neyse kafamda oturttuğum sürece her türlü öneriye açığım.ucuz olsun felan diye bir derdim yok ama tama manasıyla bir profesyonel de olmadığım için şimdilik heba edeceğim bir techizat da kurmak istemiyorum açıkçası.Sağlam, kullanışlı, teknik olarak servis imkanı kolay bir ürün istiyorum.Ama avlacağım yayın, bulundugum gölde 130-140 kilo yayın bile çıkabileceğini göz önünde bulundurursak hedef olarak en az 20-30 kg lık bir yayını hedef olarak aldığımı belirtmek isterim.önerilerinizi bekliyorum.

2- farklı tekniklerde 2 ayrı takım dizmek istiyorum. yayın veya sazan için at-çek, dip takımı olarak nasıl bir kamış ve makara+misina almış olmak lazım.araştırdıgım kadarıyla 0.7 ve 0.8 misina yeterli olur diyorlar fakat genelde bu kalınlıktaki ip veya misinaların test ağırlığı olarak max 5-6 kg görünüyor.20 kg lık bir yayın denk geldiğini düşünürsek (sadece teori :) ) elini eteğini çekip eve mi gitmek gerekiyor.

3- tekne mevcut.5,80 lik fiber tekne.üzerinde 20 lik yamaha motor var henüz 50 saat çalışmamıştır.imkanlar dahilinde öneri bekliyorum.yayın hımbıl balıktır derler kııyı ve kaya-oyuk tarzı yerlere yakın barınır derler ama tekne ile açılarak daha insanın gelmediği el değmemiş yerlerde avlanmak fayda sağlar diye düşünüyorum.bu konuda kıyıdan atmak mı daha mantıklı gölün ortasına atmak mı?

4- makara seçimi ne olmalı? shimano veya daiwa düşünüyorum.hangi modeli olabilir?güçlü olması gerekir.aynı zamanda denize de atmak istiyorum yaptığım takımları.bu konuda önerilerini minnettarlıkla bekliyorum.

5- misina seçimi ne olmalı? gerçekten sağlam 15-20 kg yayın çekmek için nasıl bir misina ve iğne,jig,yem,sistem kullanmalıyım.

çok soru sordum ama yardımlarınızı bekliyorum özellikle misina,makara ve kamış açısından aydınlanmak istiyorum :)

herkese teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Nut

Nut Aktif Üye

4. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

SPORTEX TEAM WALLER SPIN TW 2418 kamış
    sanırım bu kamış ihtiyaçlarına karşılık verebilir. Orjinal alman malı bir kamıştır. Güçlü balık avlarında özellikle yayın avında tatlı suda çok iyi iş görüyor diye yorumlardan takip ettim.
    İp (örgü)Misinalar En uygun Fiyat ve Çeşit Seçeneği İle Hedef Balıkta..
    bu linkteki misina seçeneklerinden çekerine uygun misina tercihini yapabilirsin.
    makina olarak ise Daiwa saltiga 7000 h dogfight yada 8000 h dogfight gibi güçlü makina tercihi yapabilirsin. veya buna benzer güçte farklı marka seçimlerinde olabilir.

5. snrdnr

snrdnr Yeni Üye

öncelikle önerileriniz için gerçekten teşekkürler.peki avda yem için birkaç sahte sipariş ettim ama ne kullanmalıyım? daha önce yayın için kullandığınız ve işe yarayan bir tecrübeniz oldu mu?

6. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

Rica ederim. Açıkçası yayın için spin denemem hiç olmadı.Onun için kullanılacak sahteler hakkında fikir yürütmem yanlış olur. malum genelde sabaha yakın karanlıkta av yapan bir balık.Nadirde olsa gündüz avıda yapılır ki oda kar sularının derelerden nehire göle ulaştığı yerlerde olur.Zira balık kış uykusundan uyanmış olur açtır her yeme saldırır.Ben genelde şamandıralı canlı balık , kesilmiş taze balık , kurbağa veya üçlü 2/0 3/0 iğneye solucanları dolayarak av yapıyorum