Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sahte İğnelerini Kuvvetlendirme ( replacing treble hooks )

Konu, 'İğneler, İğnelerin Anatomisi, İğne Çeşitleriyle Nerede Kullanılabileceği Hususları' kısmında Önder Kanığ tarafından paylaşıldı.

1. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

Tüm gönül dostlarıma merhaba;

Amatör balıkçılıkta sahte balıklar ile yapmış olduğumuz özellikle trofe diye tabir ettiğimiz balıkların avlanması sırasında, yakaladım dediğimiz balığın, iğnelerden kimi zaman kırarak, kimi zaman yamultarak kurtulması bir çoğumuzun başına gelmiştir.

Sevgili Bilent Yıldırım arkadaşım( Bir çok balık dergilerinde makalelerini okumuşsunuzdur.) bu tür sonu hüsranla biten avlara çözüm amaçlı,Sahte iğnelerini kuvvetlendirme, konusunda güzel bir çalışma yapmış. Bende yapmış olduğu bu değerli çalışmayı, ondan olur alarak paylaşmak istedim.

Umarım birçok arkadaşımın işine yarayacaktır.

Sahte İğnelerini Kuvvetlendirme ( replacing treble hooks )

Daha güçlü balıkları hedeflediğimiz durumlarda çekeri zayıf olan üçlü iğneleri tek iğne ile değiştirerek sahteleri kuvvetlendiriyoruz. Bunu ”aksiyonu bozarmı” diye düşüne duralım, gerçek olan bunun gerekliliği.

Nerdeyse tüm iyi firmalar sahtelerde Owner ST 46 serisini kullanıyor. Bu iğnenin kalay kaplama olup tuzlu suya dayanıklı olması, ayrıca fiyatının uygun olması firmaları cezbetmekte. Ancak aynı sahte ile sarıkuyruk, akya, kofana gibi güçlü balıkları hedeflediğinizde bu iğnenin çekeri yetersiz kalıyor. Hatta trofe levrekler doğru kalama ayarı yapılmazsa, güçlü kafa darbelerinde bu serinin 5 ve 6 numarasını açabiliyor.
    upload_2016-1-26_13-50-9.png

Buna karşın tek iğnelerde 10-15 kg arası üçlü iğnelere göre daha yüksek çekerleri elde etmek mümkün.
    upload_2016-1-26_13-51-41.png

Öncellikle en geçerli olan revize şeklini inceleyelim…

Birçoğumuz bu revizeyi genelde tek iğne ile yapıyoruz. Ama bu güne kadar taktığımız tekli iğnenin yada çıkardığımız üçlü iğnenin, hatta halkanın ne kuvvette olduğunu, yada hangi ağırlıkta olduğunu bilmeden bunu yapıyorduk.

Halbuki sahte firmaları, ürettikleri sahtelerde sahtenin en iyi aksiyonu verdiği duruma göre iğne ağırlığını ayarlıyorlar. Yani en doğru ağırlıkta iğne boyutunu kullanıyorlar . Bazı firmalar iğne firmalarına özel gramajlarda iğne ürettiriyorlar. Yani aksiyon açısından orjinal iğneyi daha ağır bir iğne ile değiştirmek sorun olabilirken, hafif iğne ile değiştirmek de bir sorundur.Küçük gramaj farklılıkları giderilebilir,makinayı hızlı yada yavaş sararak sahtenin gereken aksiyonu alması sağlanabilir. Ancak doğrusu, çıkarılan üçlü iğne gramajına en yakın ağırlıkta tekli iğne takmaktır.

Bu yüzden üçlü iğneleri revize için üretilen single iğnelerin üzerinde iğnenin ağırlığı, çekeri, ağız genişliği, toplam boyu ve en küçük hangi boy sahte ile kullanacağı ibareleri yer alır.
    upload_2016-1-26_13-52-43.png
    upload_2016-1-26_13-53-20.png

upload_2016-1-26_13-53-43.png

upload_2016-1-26_13-54-1.png

Single sahte iğnelerinin gözleri yatay ve halkaları geniştir.

upload_2016-1-26_13-54-27.png

Yatay gözlü olduklarından halka eklemeye gerek olmadan avcılık için en doğru açıda dururlar, ekstra bir halka takmanıza gerek olmaz. Büyük göz sayesinde iğnenin avcılık ekseni geniştir.Bu tip göz yapısında diğer amaçlanan, gereksiz boy uzatarak iğnelerin birbirine karışmasını önlemektir.

Özellikle en arka iğneyi ters takarak o bölgede karışmayı minimuma indirebilirsiniz.Ayrıca bu iğneler her ne kadar balığa daha az zarar vermek için üretilmiş olsalarda, arka iğne diğer iğnelere ters takmak sahtenin genel avcılığını iki katına çıkarır.
    upload_2016-1-26_13-55-4.png

Birçok firmada bulunan kısa pala papağan uç yapılı iğneler, extra bir halka daha kullanılarak aynı şekilde revizede kullanılabilir. Ama dediğim gibi burada iğnelerin birbirine karışmamasına yani halkalı toplam uzunluğun orjinal üçlü iğne boyunu çok fazla geçmemesine dikkat edilmelidir.. Bu tip genel iğnelerin saltwater özellikte olması tercih sebebi olmalıdır.
    upload_2016-1-26_13-55-24.png

Şimdi karşılaştırmaya başlayalım ve önce üçlü iğnelerin çeker ve ağırlıklarına bakalım..

Daha önce Owner St 46 serisinin bazı numaralarını deneyerek videoya almıştık..

Videosu:

Yeni çalışmamızda Owner’ın st 46 modelinin eksik kalan numaralarını, Daiwa 4601, BKK Fangs gibi tuzlu suya aynı owner gibi dayanıklı kalay kaplama bir tık daha kalın iğnelerinde çekerlerini denedim ve açma güçlerini test ettim.

Buna göre denediğim iğnelerin çeker ve ağırlıkları aşağıdadır.
    upload_2016-1-26_13-59-8.png

Owner st 46 4 no: çeker 8.5 kg.. Ağırlık 0.74 gr

Owner st 46 5 no: çeker 6.5 kg.. Ağırlık 0.60 gr

Owner st 46 6 no: çeker 6.8 kg.. Ağırlık 0.56 gr

Owner st 46 8 no: çeker 6.0 kg Ağırlık 0.44 gr

Daiwa 4601 4 no : çeker 10.5kg.. Ağırlık 0.84 gr

Daiwa 4601 6 no : çeker 8 kg.. Ağırlık 0.57 gr

Bkk fangs no:4 : çeker 11.0 kg.. Ağırlık 0.81 gr

Bkk fangs no:6 : çeker 7 kg.. Ağırlık 0.56 gr

Daha sonra yukarda ölçtüğümüz üçlü iğnelerin ağırlık verileri ile karşılaştırmak üzere, elimizdeki çekeri daha yüksek tekli iğnelerin üzerinde ağırlık ve çeker ibaresi olmayan çeşitli boylarının ağırlığını ve çekerini ölçtük.
    upload_2016-1-26_13-59-56.png

upload_2016-1-26_14-0-23.png

upload_2016-1-26_14-0-45.png

Decoy sergeant single no 0/1 : 0.81 gr (çeker 11+kg)

Owner Plugger Single 1/0 : 0.60 gr (çeker 11+ kg)

Owner Plugger Single 2/0 : 0.78 gr (çeker 11+ kg)

Owner single replacement ZO Wire 0/1 : 0.60 gr (çeker 11+kg)

Owner single replacement ZO Wire 0/2 : 0.78 gr (çeker 11+kg)

Owner single replacement no 1 : 0.36 gr (çeker 9.5 kg)

Owner single replacement no 0/1 : 0.49 gr (çeker 9.5 kg)

Gamakatsu single trout plug no 1 : 0.42 gr (çeker 9.0 kg)

Gamakatsu Salt Water plugging no 1 : 0.39 gr (çeker 9.0 kg)

BKK jigging light no : 0/1 : 0.62 gr (çeker 11+kg)

Fudo iseama no 0/5 : 0.74 gr (çeker 11+kg)

Fudo iseama no 0/4 : 0.61 gr (çeker 11+kg)

Yukardaki üçlü iğne veri tablosunu karşılaştırmak için tekrar hatırlayalım…

Owner st 46 4 no: 8.5 kg.. Ağırlık 0.74 gr

Owner st 46 5 no: 6.5 kg.. Ağırlık 0.60 gr

Owner st 46 6 no: 6.8 kg.. Ağırlık 0.56 gr

Owner st 46 8 no: çeker 6.0 kg Ağırlık 0.44 gr

Daiwa 4601 4 no : 10.5.. Ağırlık 0.84 gr

Daiwa 4601 6 no : 8 kg.. Ağırlık 0.57 gr

Bkk fangs no:4 : 11.0 kg.. Ağırlık 0.81 gr

Bkk fangs no:6 : 7 kg.. Ağırlık 0.56 gr

Bu sonuçlara göre örnek vermek gerekirse;

Owner st 46 no 6 üçlü iğneyi, Daiwa 4601 no 6 üçlü iğne ile 1.3 kg kuvvetlendirmek mümkün, keza gramajları aynı..

Owner Plugger Single 0/1 no, 0.60gr olan gramajı ile ST 46 no 5 iğne ile aynı gramajda. 12cm sahtelerde karışma sorunu olmadan rahatlıkla kullanabildik..Aynı şekilde 0/2 iğne 0.78 gr ağırlığı ile owner st 46 no 4 iğne (0.74 gr) yerine 14 cm üstü agresif sahtelerde kullanılabilir.

Güçlendirilmiş Owner single replacement ZO Wire no 0/1 : 0.60gr gramajı ile owner st 46 5 no yerine kullanabilmesini sağlıyor.Aynı şekilde 0/2 iğne 0.78 gr ağırlığı ile owner st 46 no 4 iğne (0.74 gr) yerine 14 cm üstü agresif sahtelerde kullanılabilir.

Decoy sergeant single no 0/1 : 0.81 gr ile st 46 no 4 den biraz daha ağır bir iğne. Ancak agresif sahtelerde kullanılabilir, aynı şekilde arkaya tek olarak kullanılabilir.

Gamakatsu single trout plug no 1 : 0.42 gr (çeker 9.0 kg) bu iğne 8 no st 46 iğnenin gramajına yakın (0.44 gr) tuzlu su performansı çok iyi olmasada her yerde kullanılabilir gibi gözüküyor.

Gamakatsu Salt Water plugging no 1 : 0.39 gr (çeker 9.0 kg) bu ağırlık, çeker ve tuzlu su dayanımı çok yeterli.Halka kullanarak st 46 no 6 yerine, halka kullanmadan st 46 no 8 yerine kullanılabilir..

Owner single replacement no 1 : 0.36 gr ağırlığına 0.10 gr halka ekleyerek, 8no st 46 yerine kullanılabilir, boyutu 12 cm sahtelerede kullanmaya uygun.Tuzlu su dayanımı çok yüksek değil ama tatlı suda dayanım yüksek, çekeri diğer tatlı su single iğnelerden bir tık daha iyi ve daha kısa bir iğne..Aynı şekilde no 0/1 : 0.49 gr ile, no 0/2 0.61 gr ile birçok çözüm üretebilir.Benim tatlı su için en beğendiğim iğne oldu..

BKK jigging light 0.10 gr bir halka ekleyerek Owner st 46 no 4 iğnenin ağırlığına eşit geliyor (0.72 gr), sahtenin her bölgesinde kullanılabilir. Yada direk olarak St 46 5 no yerine halkasız en arkaya tek olarak kullanılabilir (0.60 gr).

İseama 0/5 no , 4 no st 46 yerine arkaya tek halkasız kullanılabilir..

İseama 0/4 no , 5 no st 46 yerine en arkaya tek halkasız kullanılabilir..

Tabi bu değerler kendi başına birşey ifade etmez. Aradaki tüm meteryali bir bütün olarak değerlendirdiğimizde sahtelerin üzerindeki halkalarında çekerine bakmak gerekir.

Örneğin testlerimizde;

Daiwa 6 no iğne kullandığı sahtelerinde halkanın kuvveti 8.5 kg

Daiwa 5 no iğne kullandığı sahtelerinde halkanın kuvveti 9.5 kg .

Daiwa 4 no iğne kullandığı sahtelerinde halkanın kuvveti 10.5 kg .

olarak ölçtük…

Dışardan ekstra aldığınız halkaların daha kaliteli olmasına dikkat edin keza ağırlıkta çok büyük farklar yok neredeyse hepsi 0.10 gr civarı ağırlığa sahip. Aynı boyda 12-14 kg çekere sahip daha kaliteli halkalar bulabiliyorsunuz..İğneleri kuvvetlendiriken gerekiyorsa halkalarıda eşit seviyede kuvvetlendirmeniz gerekir.

upload_2016-1-26_14-2-23.png

Ölçümler halkanın tekli zayıf bölgesinden yapılmıştır..

upload_2016-1-26_14-2-54.png

Genel olarak bu revize sadece tek iğne ile yapılacak diyede bir şart yok aslında.

Sahtedeki iğne numarası düşürülerek daha kalın örneğin; Owner st 46 yerine, Owner ST 56 – ST 58 model iğnelerde kullanılabilir..

upload_2016-1-26_14-3-19.png

Bununla beraber üçlü iğne yerine daha sağlam ikili iğnede kullanma imkanınız var.Bir tık daha kalın ikili iğnelerle 0.56-0.60 gr lar bulunarak ikili iğneler kolaylıkla kuvvetlendirmede kullanılabilir.Burada dikkat edeceğiniz durum yine kalay kaplama iğneler tercih etmeniz olmalı , malesef bunları piyasada bulmak zor.

Biz sizin için gamakatsu’nun 4 no black krom ikili iğnesini test ettik.

Çekeri 7.5 kg, ağırlığı ise 0.43 gr ‘ tespit ettik. St 46 no 8 (0.44 gr) yerine kullanabilecek gramaj elde ediyoruz ve çekeri 1 kg arttırabiliyoruz.
    upload_2016-1-26_14-4-45.png

upload_2016-1-26_14-5-6.png

Genel olarak düzgün bir kalama ayarı yaparsanız levrek avında her üçlü iğneyi değiştirmek çok gerekli değil. Ama değiştirmek isterseniz yurt dışında levrekde kullanılan farklı açılı single ürünlerde mevcut.Tabi diğer kısa pala iğnelerde levrek avında kullanılıyor…
    upload_2016-1-26_14-5-40.png

upload_2016-1-26_14-5-58.png

Bazı sahtelerin özelliklerinde bir üst ağırlıkta iğne kullanabileceğiniz ibareleri yer alır, bu o sahtenin daha ağır iğneyi taşıyabildiğini gösterir.
    upload_2016-1-26_14-6-31.png

Bazende özellikle gagalı agresif sahteler daha ağır iğneleri kaldırabilir. Ancak değiştirecekseniz yinede en doğrusu, kullanılan ağırlığa en yakın ağırlıkta tek iğne ile değiştirmektir.

Not:Tabi bu denemeler fikir vermesi açısından düz bir gerdirme ile yapıldı, bilindiği üzere balığın agresifliğine göre yakalanma anındaki darbeler anlık daha yüksek kg’lara ulaşabilmektedir.Bazen denemelerimizin şekli konusunda kafalarda sor işaretleri olabilir, aşağıda mantığı aynı olan bizimkine benzer Mustad firmasının iğne test düzeneğini görebilirsiniz, firmalarda bunu bu şekle yakın yapıyorlar. .Ayrıca bu kuvveti direk olarak uyguluyorlar arada lider varmış, esneklikmiş gibi durumlar teste tabi tutulmuyor..Daha önce buna benzer mekanik düzenler yaparak denemeler yapmıştım. Ancak elde yapılan denemelerde deneme sayısını arttırdığınızda ortalaması aynı sonuçları size veriyor.Bu yüzden artık elde yapmamız fikir almamız açısından yeterli oluyor.Kadıki balıkta sabit bir şekilde çekmiyor, değişken güç uyguluyor. Belkide elde yapılan daha gerçekçi…
    upload_2016-1-26_14-7-3.png

videosu:

Hepinize saygılar..
    Bilent Yıldırım

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 26 Ocak 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Dejavu

Dejavu Aktif Üye

Çok faydalı bir paylaşım olmuş, Elinize emeğinize sağlık..

Önder Kanığ bunu beğendi.
  4. ADİL AYKOL

ADİL AYKOL Aktif Üye

detaylı emek verilmiş güzel paylaşım için teşekkür ederim elinize emeğinize sağlık

5. stratejist

stratejist Aktif Üye

Çok çok faydalı ve bir o kadar da net şekilde açıklamalar içeren bir çalışma olmuş. Bu aralar bazı sahtelerimin üzerindeki iğneleri değiştirme zamanının geldiği düşünüyordum ki bu çalışma tam da bu düşüncemin üzerine geldi ;) Bu çalışmanın yapılmasında ve paylaşılmasında emeği geçen tüm dostlara kendi adıma çok teşekkür ederim ;)

6. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Güzel çalışma olmuş Önder abi, eline sağlık.
    Çarpmada black king kong a geçtim rahat ettim keskin, sağlam ve paslanma zamanı uzun :) şuanlık iyi gibi.
    Sigle hook işini levrek sahtelerinde denedim fakat geçenlerde 3 balığı çekerken yolda bıraktım :) Lüfer sülalesinde de kesinlikle çarpma kullanmak lazım.
    O yüzden carpmaya devam edecegim.

20150222_001002.jpg

Son düzenleme: 26 Ocak 2016
    coner, Arist34 ve Önder Kanığ bunu beğendi.
  7. Ensar49

Ensar49 Üye

teşekkürler.faydalı bilgiler.

8. stratejist

stratejist Aktif Üye

Furkan bu konuda biraz daha açıklama yapabilir misin? Yazdıklarından levrek ve lüfer avlarında 3'lü iğne kullanımından vazgeçmemek gerektiğini tecrübe ettiğini anlıyorum. Bir de bu "black king kong" nedir? Nereden bulunur? Bu konuda da bilgi verebilirsen sevinirim. Malum bazı sahtelerimdeki iğneleri değiştirmek üzereyim ;)

9. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Özdemir bey merhabalar,
    İri balık gelme ihtimali olan zamanlar için sigle hook (tek iğne) denedim fakat yakaladığım balıklar 2 kg altı olduğundan iğneden kurtuldu, iri levreklerin sert ağız yapısı için olduğunu bildiğim için sigle hook'u kelle balık için öneririm.
    Levrek ve lüferde çarpma kullanmak daha mantıklı, özelikle lüfer sülalesi gibi çılgın balık türünün avında.
    BKK black king kong :) bkk cp point bu ara favori iğnem, spinde kullandığımız güzel verim aldığımız decoy y-s21 e benziyor o yüzden artık bu markayı tercih ediyorum.

coner ve stratejist bunu beğendi.
  10. stratejist

stratejist Aktif Üye

Açıklamaların için çok teşekkür ederim Furkan ;) BKK marka iğneyi Ankara'da ilk iki sene önce görmüştüm ve fiyatı bakımından dikkatimi çekmeyi başarmıştı ve ismini ilk kez duyduğum bu markanın bu kadar pahalı olmasına anlam verememiştim açıkçası..
    Bu arada künyende ismin ve yaşın göründüğünden her ne kadar birbirimizi yüzyüze tanımasak da senden yaşça büyük olmanın da verdiği özgüvenle daha samimi olacağını düşünerek doğrudan isminle hitap ettim, eğer bu sana "rahatsız edici" geldiyse özür dilerim. Benim yaşım künyemde görünmüyor (38 yaşındayım) ve belki sana hitabımdan rahatsız olduğun için belki de yaşım künyemde görünmediğinden dolayı bana daha "resmi" bir şekilde "Özdemir Bey" diye hitap etmeyi tercih ettin. Dediğim gibi eğer hitap şeklim seni rahatsız ettiyse senden özür dilerim ;)

11. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Estafurullah rahatsız olmadım, fazla yazışmadığımız için size Bey demeyi tercih ettim, yoksa bende oldukça samimi şekilde konuşurum Özdemir abi. :) sıkıntı yok.
    Rastgelsin.

coner ve Önder Kanığ bunu beğendi.