Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sahte ile yapılan avcılıkta temel hatalar

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında hızır şeref gültekin tarafından paylaşıldı.

1. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

sevgili abiler üstadlarım herkesin merağı olan çok sabır meşgale vede özen isteyen vakit bekleten uyku kaçıran avlak aratan model marka ekipman aratan saatlerce idman yaptıran ancak her nedense karşılığını alamadığımız at çek avcılığı

bazen oltayı hızlı sararak bazende yeterli aksiyonu veremeyerek bazende dönemine vaktine uygun olmayan sahteyi kullanmayarak balığı kandıramıyoruz sonrada yada merada balık yok yada kısmet değilmiş deyip ayrılıyoruz :mad:

balık peşleyip geliyor sonra geri dönüyor bazen atlayıp bırakıyor. bazende sadece suyun üstünde sahtenin arkasından suyu yararak kalbimizi durduruyor ancak :eek:
    durum 3/0 balık galip :D
    acaba asıl ince nokta nerede her zaman balığın ruh hali aynı olmamasından mı?
    sahtenin uygun renkte olmamasından mı ?
    çekiş hızımız düzensiz olmasından mı ?
    balığın o anda ki hedefinden ayrı bir sahte kullanmamızdan mı ?
    bildiğim bir doğru varsa ay ile balığkların münasebeti biraz ilgili başka bir bildiğim konu yok
    o da kısaca özetlersek ay varsa avcı balık yok :rolleyes: o günün gün doğumunda öğlene kadar balık alınabiliniyor
    yada ertesi akşam üzeri diğer etkenler hariç

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hızır şeref gültekin

hayret kimse fikir belirtmemiş
    soru çok mu saçma oldu acaba

4. Volkan

Volkan Daimi Üye

Hızır kardeşim bunları hepsi etken çünkü. O gün için sebep bunlardan herhangi birisi olabilir. Ama bence en önemli etken o gün için oluşan doğa şartlarıdır, sıcaklık, ay güneş durumu vs.

5. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Gün içinde av saati..Herzaman sabah olacak diye birşey yok.Bazen gün ortasında yer.Havanın esintisi,yönü gibi pekçok etken avın verimini etkiler.Ancak zaman zaman ne yaparsak yapalım her defasında kaşığın peşine gelir ve asla yemez.Sahte değiştirmek,hız değiştirmek vs farketmez.Sanırım tok zamanlarında merak için kaşığı takip ediyorlar..

6. hızır şeref gültekin

asıl merak ettiğimde bu şartların oluşturduğu seçimler
    mesela çok karışık dalgalı bir denizde bazı sahteler su üstünde sadece direk geliyorken bazılarıda aksiyonuna devam ediyor ama ne tuhaftır direk gelen bir sahte ile av başarı getiriyorken çılgın gibi wtd başarısız kalıyor acaba renginden mi daha yaralı kaçacak hali kalmamış görüntüsünden mi yoksa renk seçeneğinden mi ?

7. hızır şeref gültekin

abi balığın tok zamanı olduğunu düşünüyormusun :rolleyes:
    bence balık kendine cazip gördüğü her yeme anlık tepki verir bunun toklukla değil aç gözlülükle bi alakası olacağına inanıyorum akvaryumdaki balıklarda da bu durum söz konusu değil mi çok yem yiyip patlayan balıklar var :D

8. Volkan

Volkan Daimi Üye

Yanılıyorsun Hızır, tabii ki balıkların tok zamanı vardır. Peki tokken asla atlamazlar mı, tabii ki atlarlar. Ama bu durum istisnanın ötesine geçmez. Yoksa niye güneş ve ayın doğuş batış saatleri en verimli zamanlar olsun. O anlardaki ortam ve ışık şartları günün her anında oluşabilir ;)

9. hızır şeref gültekin

üstadım bir kg lık bir ispendeğin karnından çıkanları saysam vede şahit olanlar eklese buna sizinde inancınız kalmaz:D:D
    1 yengeç çokça minare küçücük 2 gümüş birde çırçır ki nerdeyse ağzından sığmayacak son olarak ta benim teke şimdi bu balığın nesi aç yaw ayda havada yok yemlerde yeni yenmiş hala tanınacak haldeler :D

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bir sahteye, bir yönteme başarılı veya başarısız demek için bazı testler yapmak lazım.
    Öncelikle merada balık olmalı, aynı merada birden fazla avcı olmalı.
    Herkes balık alırsa sahte mahte hikaye, aksiyon da tabii.
    Bir kişi balık alırsa kısmet, tesadüf.. Aynı kişi ikinci balığı alır da diğerleri seyrederse işte o zaman diğer etkenler devreye girer.
    Önce o kişinin sahtesinin aynısı veya benzeri takılır, sonra da aksiyonlar denenir.
    Başarılı olunuyorsa ne ala, eğer hala başarısızsak ya balık kalmamıştır, ya da o adam çok ustadır. :D

Ben son 4 denememde "ki bunların 3ü zifiri karanlık, sonuncusu dolunaylı ve sabaha karşı" ne bir hareket, ne bir takip gördüm.
    Bir sürü sahte denedim, bir sürü aksiyon denedim.
    Spor yaptım, hava aldım geldim. :(

11. turgaysezgin

turgaysezgin Yeni Üye

Sahte,aksiyon,teçhizat hatta kıyafet hepsi çok önemli çok lakin daha önemli iki unsur daha var birincisi merada balık olmasa ikincisi ise zaman.Zaman derken 24 saatlik vakit diliminden çok mevsim daha önemli kasım-şubat aralığında sahte avcılığı tavan yapar bunun da iki nedeni var 1ncisi özellikle levrek balığının iyice kıyılaması 2ncisi ise yem balıklarının kara kıyılarda ve yaz aylarına nazaran daha az oluşu.Benim gözlemlerim bunlar kalın sağlıcakla.