Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SAHTE ÖNERİLERİ (EN İDEAL SAHTELER) ustalardan

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında goldboy52 tarafından paylaşıldı.

1. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Değerli usatalar hepimiz boş zamanlarda av marketlerinden veya internetteki onlıne av sitelerinden çok çeşitli sahteler görür bakarız....Bazan hayran oluruz rengine duruşuna... Ama maalesef bir çoğu kullanılmayınca çokta fikir vermez...Örneğin atış erimi....ağırlık....rüzgar alma durumu...yüzüşü....aksiyonu.....dalar mesefesi....vs....vs....

Ciddi olarak bu başlığı açtım ve istedimki Değerli ustalardan tecrübelerine göre Marka ve renk kodlarıyla (mümkünse) Yukarıda yazan kriterlere göre en iyi sahte önerilerini almak istedim...bunların bir çok amatör avcınında işine yarayacağını tahmin ediyorum...

( İsterimki kimse ben gibi onu- bunu alarak sonunda evde bir sahte çöplüğü oluşturmasın!) Bu başlık sabitlenebilirde belki??

KISACA bu başlık altında durumlara göre (hava , su VS. )

EN İDEAL SAHTELER i belirlemeye çalışalım...

(Unutmadan kendi adıma söylüyorum ...Atış erimi yüzüşü ve renkleri ağırlığı ile mümkün olan en küçük sahteler benim favorimdir)

artık sizler yüzen dalan batan olarak ne önerirseniz dikkatle takip edicem ...saygılarla..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Favorilerim
    Daiwa Saltiga Minnow SAM1141FG serisinden:
    Laser Rainbow Chartreuse,
    Black Shiner,
    Laser Sardine,
    Anchovy ..

Daiwa'dan önce:
    Yo-Zuri Hydro Pencil Green Mackarel

Daha çok balığa gidebilsem buraya yazamadığım daha bir sürü sahte de iş yapıyor diye yazıyor olurdum

4. Murat Sağlam

Murat Sağlam Üye

Harika bir konu açmışsın tebrik ve teşekkür ederim. Umarım bir dünya para verip aldığımız ve hiç kullanmadığımız sahtelerin önüne geçmiş oluruz.

bilgi paylaşacak herkese şimdiden teşekkürler...

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Güzel bir başlık olmuş. Eline saglık.

Ben her gün bir başka sahteye aşık oluyorum. :) Ama çok yanlış bir tutku. O kadar güzel sahteler var ki! İnsanın alası geliyor. Almayın :D

Favorilerim Daiwa, Max rap, Shimano, duel, gibi sahtelerin 10 cm ve üstü olanları ve 15 gr üstü olanları.

6. Volkan

Volkan Daimi Üye

Bugüne kadar sahtelerle ilgili öğrendiğim en önemli şey şudur, HER SAHTE HER YERDE İŞ YAPMAZ.

Enez'de çatır çatır levrek avladığım Rapalanın FireTiger'ından Marmara'nın herhangi bir yerinde nerdeyse hiç verim alamadım.

Rapala HuskyJerk'in çok eski iki sahtesi vardı, şimdiki Original Floating'e çok benziyor, MU ve S kodlu olanlar. 2000'lerin başında piyasadaydı, şimdi bulmak neredeyse imkansız. Şimdiki sahtelerle alakası yok, rengi son derece mat, içinde bilya filan yok, tipsiz, şimdi görseniz yüzüne bakmazsınız, ama ben hala o verimlilikte sahteler bulamadım. Çanakkale'de en baba paşaları onunla kandırırken, dibimizden janjanlı sahtelerle takip bile alamayanlar, kamış kıranlar olurdu.

Burada hepimiz onlarca sahte tavsiye edebiliriz, ama en doğru sahteyi bulmanın yolu tecrübe etmektir. Bunun da en kolayı daha önce o merada avlananların tecrübelerini paylaşmaktır.

Benim acizane düşüncem, sahte seçerken merada bulunan yem balıkları esas almaktır. Merada kefal yavrusu çoksa kefal benzeri, sardalya, hamsi olan bir meraysa ona göre sahte seçerim.

Tabi bunların yanında spesifik bir balığa benzemeyen, ama levreği çeşitli nedenlerle kandırmayı başarabilen sahteler vardır, örneğin hangi marka model olursa olsun kırmızı kafalar. Kırmızı kafaların kerameti hep tartışılmıştır, genel kanı yaralı balık izlenimi vererek levreği kandırdığı yönündedir.

Hiç bir sahteye ilk görüşte "bu iş yapmaz" dememeyi öğrendim, denemeden konuşmamak lazım.

Murat Hocam sizin kriterler temelinde konuşalım.

Atış Erimi, Ağırlık, Rüzgar Alma Durumu: Bence bu 3 kriter aynı yola çıkıyor; sahteyi ne kadar uzağa atabiliyoruz. Atış mesafesi tabii ki çok önemli. Levrek avının en verimli olduğu bol dalgalı denizler, karşıdan gelen rüzgar demektir ki, bu da sağlam bir karşı kuvvet anlamına gelir. Her ne kadar böyle havalarda levrek çok kıyılarda olsa da, o yakın mesafeler için bile atış mesafesi sağlam sahteler gerekir. Burada kabaca ağır sahteler daha uzağa gider diyebiliriz ki doğrudur, ancak sizin de kriterlerde belirttiğiniz üzere rüzgar alma durumu da önemlidir. Bunun için dar uzun sahtelere yönelebiliriz, son zamanlarda Rapala Maxrap'lar bu açıdan ön plana çıkıyor.

Yüzüşü, Aksiyonu: Bir başka çok önemli husus, suda döne döne gelen, saçma sapan abartılı aksiyonlar yapan sahtelerle şansımız sıfıra yakın. Ancak günümüz sahtelerinin tamamına yakını gayet güzel aksiyon verebiliyor. Burada bence farkı yaratacak olan bizim ilaveten vereceğimiz aksiyonlar, kamışla çeşitli darbeler yapmak, farklı çekim hızları kullanmak vb. yöntemlerle aksiyonu çeşitlendirebiliriz.
    Aksiyon deyince WTD (walking the dog) aksiyonuna mutlaka değinmek gerekir. Su üstü sahteleriyle yapılan bu aksiyon, durgun sularda çok verimlidir. Bence her levrek avcısının kullanması gereken bir yöntem, internette birçok video var, önce onları seyredip, sonra da bıkmadan çalışarak kendimizi bu konuda geliştirebiliriz, hem verimli, hem de insana ekstra haz veren bir yöntemdir.

Dalar mesafesi bence tamamen merayla ilgili bir durum. Meradaki su derinliğine göre seçilmelidir, ancak farklı dalar mesafesindeki sahteler mutlaka çantalarda olmalı. Buradaki esas dikkat edilmesi gereken, ilişken dediğimiz dipte bulunan ve sahtenin takılabileceği oluşumlar. Böyle meralarda az dalan sahteler tercih edilmeli.

Uzun lafın kısası en başta söylediğim gibi her sahte her merada iş yapmaz, deneyerek bulunmalıdır. Ancak tabii ki denemeye, daha önce denenmiş ve kendini kanıtlamış sahtelerden başlanmalıdır. Bunun için hem genel, hem de özel bazı örnekler verebiliriz.

Genel olarak tüm marka ve modellerin;

- Kefale, sardalyeye, hamsiye benzeyen renkleri.
    - Kırmızı kafa.
    - Limon diye tabir edilen sırtı sarı sahteler.
    - Raglou silikon yemler (atış mesafesini artırmak için sbirilino ile kullanılabilir)
    - Büyük yem büyük balık demektir. Genelde 13-15 cm tercih ederim.

Özel olarak (herhangi bir sıraya göre yazmıyorum);

Rapala Maxrap Flake Ayu (FAYU), Flake Silver (FS), Flake RedHead (FRH),

Rapala X-Rap Walk Silver (S), RedHead (RH).

Rapala X-Rap Glass Ghost (GGH), Clown (CLN)

Rapala Original Floater Muddler (MU), Firetiger (FT), Silver (S).

Daiwa Saltiga Minnow Laser Sardine, Laser Red Head.

Yozuri Crystal Minnow Floating HGPL, HSHK, GHCS, C5.

Yozuri Tobimaru C133, C136. (Kullanmadım)

Yozuri Sashimi (Kullanmadım ama WTD aksiyonunda çok başarılı gibi gözüküyor)

River2Sea Rover 98/128 G13, G15R (WTD aksiyonu süper, levrek avında gerçekten etkili bir sahte)

IMA Komomo 010 (Kullanmadım)

IMA Sasuke (Kullanmadım)

IMA Pugachev's Cobra (Kullanmadım ama gördüğüm en iyi WTD aksiyonuna sahip)

Ragot Raglou 140 mm PGY 105, CF.

Gelibolu Cam Rapalaları (GES)

Örnekleri çoğaltabiliriz, unuttuklarım olabilir. Gördüğünüz gibi seçenekler çok, bunlar bizlerin oyuncakları, yeni sahtelerin albenileri çok fazla.

Şunu da söylemeden geçmeyelim. Bilenler vardır, boyuna çizgili tükenmez kalemler vardı, beyaz, siyah çizgili. Ondan sahte yapıp lüfere atardık, gözümle görmesem o kalemlerin o işe yarayacağına inanmam.

Uzun lafın kısası, sahtelerin renklerine aldanmayalım, daha önce denenmişleri deneyelim, kendimize en az 8-9 garanti sahte bulduktan sonra yenileri denemeye başlayalım.

Zaten bu başlığın amacı da denenmişlerden en verimlilerini bulmak.

Herkes tecrübelerini paylaştıkça sanırım 7-8 sahte ön plana çıkacaktır.

7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Volkan beye katılmamak elde değil... tabii birde oldukça sığ ve ilişkenli meralara gagasız sahte kullanımı var ki o başka bir konu.
    Benim favori sahtem tabii ki maxrap serisi renk fark etmiyor, fb, fs, fayu, limon, mor kafa, kırmızı kafa bunların hepsi iş yapan sahteler.
    Maria chase 10.5 cm olanlar bunlarda gayet güzel iş yapan sahteler. Özellikle sığ suda.

8. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Sevgili Murat çok güzel bir rapor açmışsın..Buradaki yorumları görselleri de ekleyerek yapsak daha verimli bir paylaşım olmaz mı? Teşekkürler..

9. Seddulbahir Oltacisi

Seddulbahir Oltacisi Yeni Üye

Rapala max rap ve duo tide minnow.

10. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Sevgili ustalarım Volkan bey. Hayri bey ve Uluç kardeşim...Katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim ..Özelliklle Volkann bey oldukça zahmet etmiş yazmış Allah razı olsun....

Birde şöyle bir konu var ..Ava giderken yanımızda birde güzel bir çanta bulundururuz..Bu sahteleri , yedek kafayı özelliklede makas pens gibi alet edevatlar için çokta pratik olur... Ama sahte konusuna gelince Örneğin ben...12 tane shte kapasiteli shimano nun medium çantasını kullanıyorum...12 kutuyuda doldururum.. Ama önceleri sadece hamallık ettiğimi farkettim...Çünki kullanmadığım şans tanımadığım bir sürü sahteyi durmadan taşıyordum...12 şarjör kapasitesi aslında çoook iyi... iyide kullanmalı..Şimdilerde bu haznelere mutlaka en az 2 çeşit kaşık ,ağır ahtelere ,gece ve gündüz rengi sahtelere, su üstülere yer ayırarak evdeki dolabımdan seçimle çıkıyorum...
    Ayrıca av sırasında durumlara göre ister balık alayım ister almayım...hepsinede şans tanımaya başlıyorum...Şunu demek istiyorum...çantada DURAN SAHTE BALIK ALMAZ! Mademki alıyoruz seçerek beğenerek...mutlaka o sahteye şans tanımalıyız...saygılarımla...

11. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Murat iyi diyorsun, ama ben kuşadasındayım sen ordudasın. Bu balığın beslenme alışkanlıkları iki bölge arasında fark eder. Bu yüzden çantada bulundurulması gereken sahtelerde farklılık gösterir. Burada ben maviyle yakalarım sen orada sarıyla.. Bu farklılıkları da göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Bu konuda bölgesel olarak farklılıkları da göz önünde bulundurarak yazsak daha verimli bir rapor olur. Aslına bakarsan bu kadar levrek avcısının arasında benim bu kadar konuşmam da doğru değil aslında ama neyse.. herkese rasgelsin...:)