Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sahte, Silikon ve LRF Spin Takım Tavsiye

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında cenkozatay tarafından paylaşıldı.

1. cenkozatay

cenkozatay Üye

Öncelikle Herkese Merhaba, yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Yaklaşık 1 haftadır spin takım tavsiyesi ile ilgili bütün forum konularını okumama rağmen kurmak istediğim spin takımla ilgili kararsızlığım maalesef devam ediyor. Benzer birçok konu açıldığı için artık sıkıldığınızı biliyorum ama gerçekten bir türlü karar veremedim ve yanlış bir takım kurmak istemiyorum.

Alacağım spin takım veya takımlarla birçok kişi gibi hem 10-30gr. arası sahte balıklarla, wtd aksiyonu yaparak su üstü sahtelerle, 30 gramı geçmeyen kaşıklarla ve silikon yemlerle balık avı denemeleri yapmak istiyorum. Ayrıca alacağım bu takımlarla hem denizde hem de tatlı sularda spinning avları yapmayı düşünüyorum.

Öncelikle boyum 1.70 ve hem deniz kenarında hem de iskele mendirek gibi yüksek yerlerden avlanacağım yani alacağım takımların buna uygun olması gerekiyor.

Forumda okuduğum konulardan sonra 1 adet Shimano Catana 2.70 14-40gr kamış ve Exage 4000FC makina almayı düşünüyorum. Merak ettiğim bu takımla deniz seviyesinden avlanırken sorun yaşarmıyım, 10gr. su üstü sahtelerde WTD aksiyonu yapamazmıyım ve raglou gibi silikon sahtelerle avlanmak mümkün değilmidir? Bunları yapabilmek için Catana 2.40 10-30gr. bir kamış alsam daha mı uygun olur ve almayı düşündüğüm exage 4000fc makine 2.40 kamışlara uygun olurmu? Eğer tek takım alma imkanınız olsaydı siz hangi takımı seçerdiniz.

2 Takım alma imkanı olursa; 2.70 14-40 takımın yanına 10gr. su üstüleri ve 10gr. altı silikon yemler için 7-28gr. 2.10 mu yoksa 2.40 takım almak mı daha uygun olur. Böyle bir takıma hangi makineyi önerirsiniz.

Son olarak; hem iki takım taşımak, hem de her iki kamışa da makine almak yerine yukarıda belirttiğim spin avlarını yapabileceğim yani hem silikon atıp hemde 30gr. sahte balıklarla çalışabileceğim Shimano Beastmaster Seabass 2.40 7-35 atarlı bir kamış ve Exage 4000fc alsam daha iyi olmazmı? Bu şekilde tek bir takım için Beastmaster dışında başka bir öneriniz varmıdır?

Tecrübelerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkür ederim.

hakan4117 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Pellegra45

Pellegra45 Aktif Üye

Ben 240 cm lik kamışı nexafe 4000 fc ile kombinledim. Gayet güzel oldu. Kullandığım kamış 130 gr ağırlığında. Aynı makineyi 270 cm lik diğer kamışıma takınca oldukça yorucu oluyor. Kamışın ağırlığı 208gr dır. Wtd işi 270 cm lik kamışla eziyet oluyor. 240 cmlik olanla ise çok keyifli oluyor.
    240cm lik kamis 15-40 gr atarli
    270cm lik kamis 15-50 gr atarli

Benim kullanici olarak denemelirim bunlar. Karar sizin. Seçim işi zordur. Kolay gelsin.:)

Süleyman Çetin

hakan4117 ve Yüksel bunu beğendi.
  4. cenkozatay

cenkozatay Üye

Süleyman bey Cevabınız için teşekkür ederim. Seçmek gerçekten zor hata yapmak istemiyorum takımlar ucuz değil.

Size sormak istediğim 270 ile 240 takım arasında atış meafesi arasında çok fark varmıdır, özellikle rüzgarı karşıdan alırken 240 sorun oluyormu?

Bir de 15-40 kamışla silikon yem ve 10gr. civarı sahtelerle atış yaparken zorlanıyormusunuz?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hakan4117 bunu beğendi.
  5. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Catana 2.70 14-40gr kamış ve Exage 4000FC ile birçok işi becerebilrisin.
    Ancak WTD de yorulabilirsin, istediğin aksiyonları belki veremeyebilirsin. Bu hiç yapamazsın demek değil.

Raglouyu sbiro veya şamadırasız bu ve diğer kamışlarla atman mümkün değil, avda yanında birkaç şamandıra bulunursa bu hafif silikonları da düşündüğün ikili ile kullanman mümkün.
    Ancak raglou yerine sandeel isimli içinde veya kafasında ağırlık bulunan silikonları kullanabilirsin. Ayrıca yine içerisinde ağırlık bulunan shad tipi silikonları ve jig head ile diğer shad, kurt veya balık şeklindeki silikonlarla verimli avlar yapmak mümkün.
    Bunlar raglouya göre daha derinden gelecek olmasına rağmen 30cm dalan silikonları da sığ sularda kullanbilirsin.

Sonuç olarak ilk seçimin olan kamış ve makine70 km/h lik fırtınada deniz kenarında pek olmayacağından çeşitli koşullarda yeterli takım.
    Daha yumuşak kamış (10-30g veya daha yumuşak) rüzgar biraz sertleşince benim için kullanımı zor.
    WTD için ayrı bir kamış, 10 gr altı yemler için de başka bir kamış almak senin karar vereceğin durum. Çoğunlukla hangi yemleri kullanacağına göre karar vermek gerek. Kamışın alt sınırı 14 gr olmasına rağmen ağırlaştırılmış silikon olarak 9 gramı da bu kamışla atman mümkün, dolayısıyla 12 gramlık sahteyi de. Bunlar için ayrı kamış alman durumunda çok kişinin memnun olduğu V system 240cm 10-40 gramı ben de WTD için önerebilrim.

Silikon konusunu araştırmışsındır ama sen sormadan kum yılan balıklarından birçok kimsenin beğenmediği Savagear 23 gramlık sandeel, Storm 9 gr olanları ve Berkley’i önerebilirim. Çaça olarak da Savagear 12 ve 22 gramlıklar başarılı silikonlardır.

hakan4117 bunu beğendi.
  6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

hakan4117 bunu beğendi.
  7. cenkozatay

cenkozatay Üye

Bülent bey cevabınız için çok teşekkür ederim.

Sizin önerdiğiniz gibi 2.70 14-40gr bir kamış almaya karar verdim. Ancak aklıma takılan birkaç konuyu cevaplarsanız çok memnun olurum.

- Boyum 1.70 olduğu için bu uzunluktaki bir kamışa alışmakta zorlanırmıyım?

- Okuma V-System ve Okuma Salina Seaspin sertliği ile ilgili bir bilgi bulamadım; 270 10-40 V-System ve Salina Seaspinin sertliği, Catana 270 14-40'e göre nasıldır? Bu üç kamıştan hangisini tavsiye edersiniz, WTD aksiyonunda hangisi daha başarılı olur?

- Su üstü ve popper sahtelerle WTD aksiyonu yapmadan başarı sağlamak mümkün değilmidir?

Öncelikle tek takımla başlamaya karar verdim; bu takımla WTD denemeleri yapacağım eğer zorlanırsam WTD için ayrı bir takım oluşturmayı planlıyorum.

Çok vaktinizi aldım, desteğiniz için tekrar teşekkür ederim. Umarım sizlerle yakın zamanda güzel av raporları paylaşabilirim.

hakan4117 bunu beğendi.
  8. cenkozatay

cenkozatay Üye

Şeref bey ilginiz için çok teşekkür ederim.

Yeni başlayacağım için 2.70 kamış bile uzunmu olur diye düşünürken; 2.90 bir kamışı kullanmakta çok zorlanırım. İnşallah güzel avlar gerçekleştirir, tecrübe edinir ve daha uzun boylara geçebilirim.

hakan4117 bunu beğendi.
  9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Tek takımla başla. Su üstü olarak hibrit sahte alırsın yani yarı popper.
    WDT ile çok fazla uğraşmadan iş görür. Hibrit dediğim ağzı popper kadar açık olmayan hem WTD yapabileceğin hem de hızlı çekişte biraz su sıçratan.
    Beceremediğini düşünürsen ileride V system 2.40 10-40g alırsın. Gerek de olacağını sanmıyorum.

Burada üye spine yeni başlayan Ali Sami 2.70 10-30 la WTD yaparak ilk avında bir ispendek yakalamış. Hem de Kadıköy'de.
    2.90 kamışı da 170 boy için uzun sanma. Alışma meselesi.
    Hastaruh'un kamışı güzel. O senden kısa. Kısa kamışa alışık olduğu için bunu satıyor.
    Kaçırılmaması gereken kamış.

10. cenkozatay

cenkozatay Üye

Yardımlarınız için teşekkür ederim, Bülent bey. Bende olta takımlarımı aldıktan sonra umarım güzel av raporları paylaşabilirim. Görüşmek üzere.