Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sahtelerde (ip-misina dahil) Renk Seçimi (deniz)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında ambrosia tarafından paylaşıldı.

1. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Bir çok kez konusu geçmiş veya geçmekte olan gerek sahte seçimi, gerek ise ip/misina renk seçimlerinde bir nebze fikir vermesi adına youtube da izlediğim bir videodan kesit aldım. Tabi bu bir kural değil...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. wolf2534

wolf2534 Üye

Teşekkürler güzel paylaşım.

4. İsak

İsak Aktif Üye

Buluthan,

Bu bağlamda 100 metrede he babam de babam salladığımız jiglerin renklerinin hiç bir anlamı yok demekki , bu sonuçmu çıkıyor buradan yoksa birşeyi kaçırıyormuyum?

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

0-20 Metre arasında renkler daha verimli oluyor o zaman.

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

konuda yanlış anlaşılma olmaması açısından şunu da eklemek isterim derinlik arttığında kaybolan renkler sadece kendi renklerini başka bir ışık kaynağı olmaksızın kaybeder ancak yansımaları belirgin değişkenlik gösterebilir bu sebeple çok derinlerde renkler bizim gördüğümüz gibi değil de balığın alışık olduğu yansıma boyutları ile alakalı olabilir tabii buna dair bir tezim yok ama jighead lerdeki renk seçenekleri düşüncemi destekliyor

7. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Bu tezin diagrama göre doğru oluyor :) Ancak dediğim gibi, her nekadar paylaşsamda bana göre bu bir kural değil demiştim. Sonuçta bende alıntı yaptım. Her ne kadar bu bilgiler mevcut olsada, bende sahte seçiminde kafama göre takılıyorum. Hatta bazen boğazın derin kısımlarında, derinlerde beyaz-sarı sahteler mavi ve yeşile göre daha çok iş yapıyor. Bazende tam tersi..

8. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Bir spinner olarak renklere baktığımda kullandığım örgü de hangi rengi kullandığımın bir önemi olmadığını anlıyorum. Yaşasın turuncu...
    :)

9. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Tabi herşey renk değildir, aksiyon, titreşim, koku, ses...v.b. bunları unutmamak gerekir.

10. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

bir ekleme daha yapayım balık için gözler en büyük 2 cm2 ise kulak tüm beden boyu yanal çizgi ile kıyaslanmaz derede fark var titreşim çokça etkili olduğunu düşünüyorum aslında her aksiyonda titreşime sebeptir oda ayrı tabii ama sallan salınım yapan her şey balığın tüm bedeni ile duyduğu kesindir gözü ile de tastik ederse o av av olur :D

11. İsak

İsak Aktif Üye

Demekki fikir birliği şu yönde " Önemli olan rengi değil İŞLEVİ " :)