Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sahtenin zemine sürtünmesi hakkında,

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Levreka tarafından paylaşıldı.

1. Levreka

Levreka Aktif Üye

Sahilde atçek yaparken, sahte balık zemine sürtünerek geliyor. Kütür kütür zemine dokunduğunu hissediyorum. Elbette bu durum, sahilin derinliğine ve sahtenin dalma mesafesine bağlı olarak olacaktır. Kamışı yere paralel veya ucunu yere daha yakın tutuyorum. (doğru yapıyorumdur inşallah)

Benim merak ettiğim şey, Levrek avı için bu normal birşey mi?

Yani sahte zemine sürtünse bile o şekilde çekmeye devam edeyim mi? Bazen yosun vb malzemeleri topluyorum. Yosunsuz geldiğinde aksiyonunda bir problem olur mu? Kısacası atçek aşamasında hata mı yapıyorum :confused:

Kullandığım sahteler;
    Maxrap 15cm
    Usami 115F
    İma Komomo SF 125
    River Trible Devil

gibi dalma mesafesi az sahteler kullanıyorum...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Dibe sürtünmesinde sorun olmayabilir ama bu esnada yosun vb ilişkenler takılırsa balık asla ve asla atmaz.

Bence bu gibi durumlarda kamışıın ucunu kaldırıp sahteyi dipten kesmek ve öyle çekmek gerekir.

4. Levreka

Levreka Aktif Üye

Aksiyon vermek için, kamışın ucunu yukarı kaldırırken, aynı zamanda karaya doğru çektiriyorum. Bunu yaparken misinayı yavaş, çekme hareketini tamamlayınca da hızla sarıyorum. Sahte balığın aldığı aksiyonu hissediyorum, titreye titreye geliyor. (Korkudan titriyor sanırım ama henüz korkması için sebep olmadı :D :D )

Fakat önceki mesajımda da dediğim gibi zemine sürtünmesi çok oluyor. Hele ki kıyıya paralel atayım, 1 metrelik derinlikte dibi süpürüyorum. Çekme hızı nedir peki? Çok hızlı çektiğim için mi dipten geliyor?

5. agartan

Levrek hedeflediğini düşünüyorum. Levrek için yavaş, hatta olabildiğince yavaş sar derler. :)

Kamışın ucu yerde ve birde aksiyon vermek için hareket ettiriyorsan o derinliklerde dibe değer. Değen kısım büyük ihtimal burnudur zaten.
    O andan itibaren yerden kes ve yavaça çekmeye devam et.

6. Levreka

Levreka Aktif Üye

Üstadım çok teşekkürler. Aynen tahmininiz gibi Levrek için uğraşıyorum. Bakalım bu hafta sonu için izin kopardım gibi. Zaten deniz kıyısına inme sayım çok az, onu da değerlendirmek istiyorum. İnşallah bu sefer olacak...

Bir şeyleri yanlış yaptığımı hissediyordum zaten :) İzlediğim videolarda gördüğüm kadarıyla aynen derede Kasna avlarken çektiğim hızda çekiyorlardı. Ben de el alışkanlığı Kasna avlar gibi çekiyordum. Sanırım yarı yarıya azaltmam gerekiyor.

Çok ağır çekersem de, sahte balık, suyun içinde sopa gibi gelmez mi? Ağır çekerken aksiyonu nasıl olur ki acaba?

7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Orası fazla sığ bir yer daha az dalarlı sahtelerden edin. Sahtenin su yüzeyine yakın gelmesi gerekiyor. Her zaman gerekmiyor tabii senin avlağına göre öyle söyledim...
    :)

8. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Kamış yukarı bakar halde yavaş sarım yaparsanız sürtmez. Ben olsam o sıglıkta su üstü sahte ya da gagası kesiliş bir sahte kullanırdım. Yavaş sarımda aksiyon ahteden sahteye göre değişir. maxrapler yavaş sarımda etkili sahteler. Kullandığınız digerlerini denemedim.

9. Levreka

Levreka Aktif Üye

Teşekkürler arkadaşlar...

Su üstü ve popper sahtelerim de var. Epey bir arşiv yaptım kendime.:rolleyes: Yukarıda bahsettiğim konu problem olabilir diye özellikle Maxrap'larımı pek kullanamadım. Genelde popper ve su üstülerle çalıştım. Su üstüler gece etkili olur mu bilmiyorum ama şimdiye kadar sonuç alamadım.

Maxrap'ları yavaş sarımla tekrar deneyeceğim.

10. B@ND!T

B@ND!T Aktif Üye

Şefim haftasonu kaçış varsa mutlaka haber ver bende varım :)

11. agartan

Avlağında başkaları levrek tutmuşsa daha önceden den de yakalardın sonunda.
    Yeter ki sen oradayken levrekte orada olsun