Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sahteye Aksiyon Vermek!

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında pars tarafından paylaşıldı.

1. pars

pars Aktif Üye

Arkadaşlar selamlar,
    Spin avında kullanılan sahtelere aksiyon verme konusunda "her yiğidin kendi yoğurt yiyişi var" sanırım. Levrek avcılığını ayrı tutmak istiyorum çünkü ayrı bir uzmanlık konusu.
    Lüfer için konuşursak; kendi gözlemlerim şu şekilde. Boğaziçi ve marmaradaki spin avcılığı ile ege veya akdenizdeki spin ile lüfer avcılığı kesinlikle farklı. Bunu levrek içinde söyleyebiliriz aslında.

Marmara için sizce yavaş sarım mı yoksa hızlı sarım mı yoksa bekle sar şeklindeki teknikler mi daha başarılı.

Sahtenin özelliğini de göz önünde tutarak ben en çok verimi "yavaş ve düz sarım " larda alıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. pars

pars Aktif Üye

Güzel bir eğitim videosu!

4. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Benim dusuncem genel olarak aksiyon; kasiga verilir, silikona verilir, su ustu sahtelerine verilir, lrf sahtelerine verilir. Dalan rapala sahtesine bir aksiyon verilmesine gerek yoktur.

Ozele girersek dalan rapalalar icin lufer familyasina zaten hizli sarim gerekir. Hizli sararken kamisi vurdurarak cekenlerle vurdirmadan cekenler arasinda skor olarak fark olmadigini dusunuyorum. Asil hedef hizli sarim olmali.

Levrege gelince dalan sahtede is karisiyor. Bence dalan rapalada aksiyondan ziyade sarim hizi ve kamis acisi onem kazaniyor. Agir sarim normal sarim hizli sarim gerektiren haller oluyor. Gece zifiri karanlikta agir sarim favorimdir. Sabah suyu normal sarim yaparim. Gunduz daha ziyade hizli sararim. Kamis acisi derinlikle alakali. Derin sularda olabildigince ve yatirmali. Hecalismali.derinlige gore dibe yakin mesafeden cekmeye calismali.

Birde asil civcivli konu her rapalanin bir yuzus sekli var. Rapala fazlaca kiviriyorsa cok hizli sarima da aksiyona da gerek yok. Az kiviran rapalalardaysa azicik daha kivirtan aksiyonlarin faydasi olabiliyor.

Kisacasi her suyun her saatin kendine has sekli var.

5. pars

pars Aktif Üye

Bir gün üsküdarda iki arkadaş spin deniyoruz.
    Yanımıza bir arkadaş geldi, selamlaştık. "Çok hızlı sarıyorsunuz, farkındamısınız" dedi bize! Kendisi o kadar yavaş sarımla avlanıyordu ki. 15 dakikada iki sarıkanat aldı. Balık yok bugün ben başka mera bakayım diyip eyrıldı yanımızdan. Biz o gün 3 saat en kaliteli sahtelerle balık alamadık :)

korayb3406 ve Fisher81 bunu beğendi.
  6. kerem03

kerem03 Aktif Üye

duolar vurdup sararken sağa sola müthiş bir çarpma yapıyor, ve genelde hayvanı sağından solundan takıp alıyor.takip etsin yeter.diğer sahtelerde böyle bi olay var mı bilmiyorum.

7. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Tatlı su (Turna) balığında da ben sahtenin boy durumuna göre sarım yapıyorum yoksa balık saldırmıyor huylanıyor.. :) Büyük sahtelerde olabildiğince yavaş sarım yapıyorum ara ara aksiyon vererek küçük sahtelerde ise hızlı sarım yapıyorum bol aksiyon vererek.. Büyük balık da yemleniyor görüntüsü küçük balık da kaçıyor görüntüsü gibi..

Mesut1903, pars ve korayb3406 bunu beğendi.
  8. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Rapala mı kullanıyordu kaşık mı? :)

9. pars

pars Aktif Üye

Rapala kullanıyordu! Yanlış hatırlamıyorsam savagear olabilir. Bizde duo sahteler vardı. Aynı renkleri kullandık.

Fisher81 bunu beğendi.
  10. pars

pars Aktif Üye

Şunu belirtmek istiyorum; iki iğneli rapalalar aksiyon konusunda daha başarılı. Ben genelde iki iğnelileri kullanıyorum. Kaçma olayı daha fazla ancak kesinlikle üçüncü iğne aksiyona etki ediyor.

korayb3406 bunu beğendi.
  11. pars

pars Aktif Üye

Bilindik bir spin merasında yan yana 10 kişi vardı. Sağ tarafımdaki 2 arkadaş aynı rapalayı kullanıyordu verdikleri güzel aksiyonla herkesten 3 kat fazla balık aldılar.
    Kullandığım spin kamışın aksiyon vermek için uygun olmadığını (çok yumuşak) bir kez daha anladım. Balık nazlı ise aksiyon çok şey demek!