Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sahteye el yapımı kuyruk tüyü

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında ozgurarslan tarafından paylaşıldı.

1. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

dün denedim. başarılı oldu. ama kuyruk tüyü olmadan atan arkadaşlar da balık alıyordu. dün yaptığım bunlar kadar iyi değildi ama.
    eğer balık miktarında fark olur ise buradan bildireceğim. birazdan sahile inip deneyeceğim.
    zaten bu bir icat değildir, bazı markalar böyle ürünler üretiyor.
    beğeninize sunarım. ilgilenen olursa yapılışında dikkat edilecek yalnız bir husus var, onu da anlatırım, ama şimdi çıkmam lazım, gün doğacak yoksa.

rastgele...

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Güzel olmuş.
    Detayları da konuya eklersen güzel olur.
    Bu tüyler kimine ters gelirken, kimileri de destekler

4. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

:) inginçtir ben de geçen hafta kendi kendime denedim buna benzer birşey seninki kadar yanar dönerli olmadı gerçi ama yeni şeyler denemekte hep fayda olduğunu düşünüyorum. Hatta sahteye çapari bağlamayı denedim ama baya saçma oldu :) o fikri de geliştirmek istiyorum aslında...

5. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Bende denemek istiyorum tüylü sahteyle avlanmayı.
    Bugün pek olumlu raporlar almadım sahile inen arkadaşımdan ama sizin avınızın nasıl geçtiğini merak ediyorum açıkçası.
    Bu sahteler fark ettirdi mi acaba!..

6. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

arkadaşlar.

birazdan balık raporunda yazacağım gibi çamlıbahçe'de sabah çinekop çıkmadı, o sebeple de bu yanarlı dönerlileri deneme fırsatım olmadı. yani denedim de atlayacak balık yoktu. yirmiden fazla kişi rapala attı. toplamda 5 çinekop görebildim. ancak;

bir gün evvel avlanırken de bir adet yapmıştım. sırtı mavi karnı pembe yanları beyaz 70mm strike'ın kuyruğuna sadece beyaz sim ile yapmıştım. balık aldım. buradan balığı ürkütmediğini -en azından beyaz simin- söyleyebilirim. artış olduğunu söylemem için çok sayıda deneme yapmam lazım. aynı rapalayı hem tüylü hem tüysüz atmam lazım 10'ar kez, ki inanın yaparım o suyu bulunca.

bende "rapala" marka 50 mm iki adet sahte var onların orjinalinde var bu tüyler, savage gear, yozuri gibi markalarda da gördüm, dediğim gibi bu bir icat sayılmaz.

ben nasıl yapıyorum meselesini tarifle anlatacağım, video çekmeye üşeniyorum şu an. öncelikle bir adet fly mengenesi gerekiyor. fly bağlamak için basit bir setim var, 5 adet enstruman çıkıyor içinden mengene temel alet. bu mengene dışında marangoz mengenelerinin en küçüğünü dahi alsanız aynı verimi alamazsınız benden söylemesi, aldım da o sebeple söylüyorum, şimdi başka sıkıştırma işlerinde kullanıyorum.

fly mengenesine üçlüyü tek iğnesinden sapı bize bakacak şekilde sıkıştırıyoruz. ardından boş iğneye kırmızı ipliği iki üç tur sarıp ard arda çift yarım kazık bağı ile sabitliyoruz.

önceden hazırlamış olduğumuz (bu yemek tariflerinde kullanılan ifade :) ) eş boyda üç adet öbeğimiz olmalı. 1. gerçek ördek tüyü 2. sarı iplikler 3. karışık renkli sim öbeği - bu benim fotoğrafını verdiklerimden birinin formülü, siz kafanıza göre seçin- ancak burada önemli olan çok yumuşak ve bükülen malzeme seçmemek, kolay kopan malzeme seçmemek, kolay dağılan malzeme seçmemek, suya girince ya da baskı altında kolay form değiştiren malzeme seçmemek, misina ile temasında dolanabilecek malzeme seçmemek... ne çok dikkat edilecek şey varmış, yazarken farkettim. neticede bu balığın ağzına giriyor iş bittiğinde. söküp alırken bozulmamalı. ne olmaz: mesela yeşil çaparide kullandığımız ince saç gibi olan simler olmaz. neden olmaz: diğer elemanlara dolanır, atış esnasında havada ya da suda ana bedene dolanabilir, balığına ağzında aynı zargana-ipek ilişkisi gibi dişlere dolanabilir.
    özetle sağlam ve janjanlı 3 adet malzeme seçip eş boylarda hazır ediyoruz.

sonra ilk öbeği (diyelim ördek tüyü) 3'lü çarpmanın ilk arasına (iki iğne arasında kalan boşluk) yerleştirip sarıyoruz, kazık bağı ile sağlamlıyoruz (aynı kırmızı iplik ile). sonra çarpmayı mengeneden kurtarıp diğer iğneden mengeneye tekrar sabitliyoruz. 2. öbeği (de ki simler) 2. araya - sar ve kazık bağı- mengenede çevir -3. öbek (de ki sarı iplik) 3.araya sar ve kazık bağı- fazlayı kes yöntemi ile bitiriyoruz.

gerçekten ben bu işi yapmak istiyorum ve bu tarifle de anlamadım diyen arkadaşım olursa, söylesin videosunu da çekerim.

rastgele...

7. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

sahteye çapari fikrini anlamadım. ama sahtenin kuyruğunun üçlüsünün devamına ya da bedenin kendisine ise çalışacağını sanmam. zaten gerek deniz zeminine gerekse beden misinasına dolanmasın diye sahtenin orjinalinde olan göbek çarpmasını bile çıkarıyoruz.

çaparinin her türlüsü dolanmalara neden olacaktır. bu benim görüşüm tabii.

yine aslında bazı markalarda görmüş olduğum için "icat" olmayan kendimin de deneyeceği ama kolayını bulamadığı bir yöntem olarak sahte karnına tekli çember iğne tavsiye edebilirim. ben iğneyi hareketli kılacak aynı zamanda da uzun olmamasını sağlayacak (küçük klipsli fırdöndü ile uzun oluyor, direkt koyarsan da tek yöne bakıyor) bir yeniliği geliştirmeyi tavsiye edebilirim. karnına atlayıp yakalanmayan balıklar elbet vardır.

naçizane deneyimlerim sonucu "farklılık" yaratmaya çalışırken "karmaşa" yaratmanın kolay olduğunu söyleyebilirim tecrübelerimle...

çok güzel bir örneğim var bu konuda ama olta ve balıkçılığa dair işleri videosuz anlatmak gerçekten zor. deneyeyim:
    ben rapala at-çek avcılığında bir an için rapala ve 2 kulaç misinaya "köstek" diyelim, bunu bağladığımız "olta"dan gelen yere de "beden" diyelim. "beden" kurşun + köstek bağlantısı + ana fırdöndünün tümünü tariflesin.
    ben en uygun "beden" biçimini bulmak için çok şey denedim. burada anlatmak sayfalar sürer, kullananlar anlasın kullanmayanlara yazarak anlatmak mümkün değil zaten. bir kaç örnek:
    üstten alta doğru
    1. halka-klipsli fırdöndü-0.55mm 25 cm misina-3lü fırdöndü -0.55mm 25 cm misina - büyük klipsli fırdöndü - kurşun
    2. halka - boncuk -0.55mm 25 cm misina - kayar fırdöndü (asansör)- boncuk -0.55mm 25 cm misina - fırdöndü - örme ip ile kasa - kurşun

çok sayıda değişik denemelerim var ve sonucu söyleyeyim: ne kadar sade beden, o kadar az dolaşma, o kadar çok verim. elbette fırdöndülerden ödün veremeyiz. ama şimdilerde en sadesini kullanıyorum. ara eleman yerine palomar bağı kullanıyorum. her düğümün sonunda kesilen bir parça olur. onu çok dipten keserseniz de olmaz, normali 1 mm bırakıp kesmektir, o 1 mm'e de gider beden dolanır suda. ben o düğümlere çift koponentli yapıştırıcı ile damla oluşturup kesilen yeri gizliyorum. denemenin sonu yok. ancak bir gerçek var.

ne kadar az eleman, ne kadar basit beden o kadar az dolaşma ihtimali.

rastgele...

8. nuri özçelik

nuri özçelik Aktif Üye

Emeğine sağlık bence hada iyi iş yapıcaktır tek husus sahtenin yüzmesini etkilermi_?

9. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

bence etkilemez. "bence" demek durumundayım, havuz testi diye bir sahte testi var, onu yapmak lazım emin olmak için. buna da olanağımız olmadığına göre ancak deneme ve balık tutma/tutamama yöntemi ile anlayabiliriz. bu tüy ve simler çok çok hafif şeyler, su tutup da yüzüşü etkileyeceğini düşünmüyorum.

aslına bakarsanız: bende sırf manyaklıktan ötürü -param çok olduğundan değil - 60'dan fazla sahte var. yüzeni supended'ı batan'ı, parçalısı kıvrık olanı düzü, 50 mm 70 mm 90 mm boyları, muhtelif renk ve markalarda. denizde balık oldu mu biri az biri çok alıyor balığı işte. sahtenin kendi bile o kadar farketmezken bence, kuruk tüyü olmuş olmamış çok da önemli değil.

bence sahtede en temel özellik -bunlar tamamen şahsi fikirlerdir, değişebilir, gelişebilir - parlaması ve yüzmesi. bunlar olmazsa olmaz. renk seçimini tartışan çok, derinde yeşil mavi, orta suda sarı, yüzeyde kırmızı. gün doğarken sülük ve beyaz, akşama doğru turuncu kırmızı vb. ben pek bunların doğruluğuna inanacak tecrübeler oluşturamadım.

kesin tecrübeler şunlar:
    1. bilmediğiniz suda ve kalabalıkta pahalı sahte atmayın, üzülürsünüz.
    2. tümü beyaz ve iyi yüzen rapala (ben strike ile denedim) denediğim her suda ve saatte az çok balık alır.
    3. sarım hızını kısa aralıklarla değiştirmek balığın ilgisini çekmek açısından faydalıdır, ancak zaruri değildir.
    4. lüfer ve ailesi için sahteyi dibe yakın yüzdürebilmek (yükselttiğinde yavaşlayıp dibe inmesini sağlayarak) avantaj sağlar, zaruri değildir.
    5. bedeni fc misinadan ve olabildiğince ince seçmek (kazara iri balık gelip de tartmama riskini almadan) avantaj sağlar, zaruri değildir. çok da kalın seçmeyin tabii.
    6. balık bindiğinde kısa bir tasma atarak iğnenin damağa oturmasını sağlamak avantaj sağlar, o bile zaruri değildir. atladığı gibi kendini taktırmış olması büyük ihtimal zaten.
    7. balığın bindiğine eminseniz, süratle ve boşluksuz çekin, yaklaştığında ise tereddüt etmeden, bir yere çarpmadan, tek hareketle kıyıya almak gerekir, ki bu zaruridir.
    8. palamut için lüfere göre en az iki kat hızlı sarmak avantaj sağlar. palamut su derinliği anlamında genel olarak daha yukarıda atlar.
    9. sahtenin aksiyonu için "rapala bağı" gerekir, hele hele gagada halka yoksa direkt düğüm atmak çok yanlıştır. ancak bu harika rapala düğümü oval bitişli klips ya da böyle bir klipsi olan klipsli fırdöndü varken külliyen gereksizdir. rapala değiştirmek açısından da dezavantajlıdır. tecrübe edilmiştir.
    10. sahtenin karın çarpmasını boğazda çıkarmak iyidir. aksi takdirde havada ya da denizde bu çarpma bedeni yakalayabilir ve balığa takla attırır. sabah erken saatlerde 07:00 gibi, karın iğnesini bırakmak iyidir derler, balık ortadan ya da alttan ortaya da atlarmış. bence karın çarpmasını her türlü çıkarmak daha iyidir.

bu liste uzar gider. ancak asla ve asla sarı-beyaz ya da mavi menevişli noktalı ya da hamsi ya da sülük sahte daha iyidir diyemem, diyemedim. o rapala katil, bu rapala canavar diyemem. ben de satın alıyorum ama daha çok ticari işler gibi geliyor bunlar bana. sadece iyi yüzsün ve parlasın.

aksi fikirde arkadaşlarla, ağabeylerle ve ustalarla bu hususu konuşmak, bilmediklerimi de öğrenmek isterim.

rastgele...

10. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Özgür Bey ne diyim elinize sağlık, burda çok düzgün ve açıklayıcı bir şekilde tecrübelerinizi yazmışsınız. Teşekkürler. "Ne kadar sade takım o kadar az karmaşa ve güzel iş " demişsiniz katılmamak mümkün değil. Ben biraz işin fantazisine kaçtım çapari gibi ufak bir tüy ve iğne kombinasyonu yaptım ama ilk atışta bu işin ne kadar yararsız olduğunu gördüm, direkt herşey birbirine girmişti sahteyi kıyıya çektiğimde. Karın iğnesi bile fazla gerçekten. Sahte olayı gerçekten tam bir manyaklık, her balık mağzasına gittiğimde bir kaç tane almadan edemiyorum gerçekten : ) Sanırım bir yerde dur demek gerek. Stoklar erimeden yenisini almak fazla olacak artık. Yeni şeyler denemeye devam diyorum.

11. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Özgür Bey, bu arada çift komponentli yapıştırıcı kullanmak harika bir fikirmiş. Marka öneriniz var mı herhangi birşey olabilir mi ?