Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sahteyle levrek yakalamak masal mı?

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında wolf37 tarafından paylaşıldı.

1. wolf37

wolf37 Aktif Üye

Merhaba. Hazır tanışma yazımı da yeni yazmışken hız kesmeden ilk atçek maceramı da yazayım dedim ve oturdum klavyenin başına. İstavrit ve çinekop için internette malzeme araştırırken rastladım ilk defa ona. Paşa diye lakap takılmıştı. Çeşitli renk ve ebatlarda sahte balıklarla kıyıdan atçek yöntemiyle yakalandığı anlatılan ve resmedilen hikayelerle doluydu arama motorları. 18 yıl bir sahil kasabasında yaşamış ve iş hayatına atıldıktan sonra da amatör balıkçılığa devam etmiş biri olarak hiç inanmadım önceleri çünkü ne duymuştum ne de görmüştüm böyle bir avı bizim oralarda. Fakat karşıma çıkan hikayeleri de okumaktan kendimi alamıyordum. Okudukça içime bir kurt düştü ve büyüdü zamanla. Bir zaman sonra internet başında levrek için malzeme araştırırken buldum kendimi. Bir kamış, bir makine, birkaç sahte ve tabiki sağlam bir ip misina siparişi... Herşey başlangıç için tamam gibi ama bir şey eksik; deniz yok yaşadığım şehirde!
    Allah'tan hanım da benimle aynı kasabadan ve her yaz en az 2,5 ayı memlekette geçiriyorlar.Ben de hafta sonları taşınıyorum yanlarına. Hem deniz hem balık, deşarj olup dönüyorum tekrar işe.
    İki sene önce 14 Haziranda kapandı okullar ve biz hemen o günün akşamı vardık memlekete. Artık eksik de tamamlanmış ve geriye sadece uygun merayı bulup atçeke başlamak kalmıştı. Orası benim memleketim bilmem mi nerede atabileceğimi? Ertesi gün akraba ziyaretlerinden sonra akşam ezanına 2 saat kala hemen ilk aklıma gelen yere gittim. Sığ bir yer, küçük bir dere var,denizin açıklarında dahi kayalar var ve sessiz. Üstelik yola ve arabayı park ettiğim yere 20-30 metre yani ulaşmak çok zahmetsiz. Takımları geceden hazırladığım için ima komomo sf125 218 renk nolu sahteyi taktım ve heyecan dorukta atçeke başladım. Tabiki bu şekilde balık avlamayı sadece internetten okuyarak ve izleyerek uygulamaya başladığımdan çok acemiydim. Kah sahteyi istediğim yere atamıyor, kah taktırıyor, kurtarmak için acımasızca asılıyordum. Allah'tan ip misinayı 13-14kg çekerli bir markadan seçmiştim ve her seferinde sahte bir şekilde kurtulup geliyordu. Bu şekilde yaklaşık 1,5 saat devam ettikten sonra bir de yağmur yağmaya başlayınca bende heyecan meyecan kalmadı. Dedim ki kendi kendime; bunların hepsi masal, boşuna kendini kandırma, internetteki hikayelerin hepsi ticari kandırmacalar, böyle balık mı yakalanır? Ümidim kırılmış vaziyette, daha fazla ıslanmamak için tası tarağı topladım ve arabanın yanına geldim. Malzemeleri arka tarafa yerleştirirken arka koltuğa ne olur ne olmaz diye koyduğum yağmurluğum gözüme ilişti. Benim bu disiplindeki kırılma anım bu an olsa gerek. O kadar masraf yapmışsın, herşeyi hesaplayıp yağmurluğu bile arabaya koymuşsun. Yakışırmı sana pes etmek. Giydim yağmurluğu, yanıma iki sahte aldım ve tekrar eski yerime geçtim. Yine yamuk yumuk atıyorum, yine takılıyor, yine asılıyorum geliyor. Ve işte o an . Sahteyi neredeyse sudan kaldırmak üzereyken yine bir takılma, okkalı bir küfür derken o muhteşem kuyruk çıkıverdi suyun dışına. Benim suratımı görmeliydiniz. Ağzımdan; varmış, yakalanıyormuş kelimeleri dökülürken kalbimin nasıl çarptığını artık siz tahmin edin. Kalamadan bihaber olduğum için paldır küldür çeşitli dualar eşliğinde kıyılattım balığı. Galsamalarının keskin olduğunu bildiğimden solungaçlarının alt kısmından tutarak taşların üzerine yatırdım. Bakıyorum, seyrediyorum hala inanamıyorum. Bir iki dakika öyle bekledikten ve cep telefonuyla bir fotoğraf aldıktan sonra aklım başıma geldi. Atmaya devam etmeliyim. Pense de olmadığından sahteyi klipsinden ayırarak diğerini taktım ve atmaya başladım.Ezandan 15 dakika sonrasına kadar atmama rağmen başka bir vuruş alamayınca avı sonlandırdım. İlk avım ve mükemmel bir balık. Şimdi sırada eve gitmek ve bir ara balıkçılıkla profesyonel olarak ilgilenmiş olan kayınpeder de dahil olmak üzere tüm ev ahalisine hava atmak vardı. Evet tahmin ettiğiniz gibi herkes çok şaşırdı. Kova dolusu istavrit beklerken 70cm ve 2,650kg lık levrek evde büyük bir coşku yarattı.
    O sezon aynı avlaktan 5 tane balık yakaladım.
    Hepinizin daha iyilerini ve irilerini yakalamanız dileği ile kalın sağlıcakla... levrek2.JPG levrek3.jpg levrek1.JPG

Theseus, Hedo, trakonya79 ve 24 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. despiro

despiro Aktif Üye

At - çek disiplini diye boşuna dememişler, Tebrik ederim :)

wolf37 bunu beğendi.
  4. göcen

göcen Aktif Üye

benim de başıma aynısı gelmişti. ilk avımda iki tane almıştım. :) fakat sonra hiiç gelmedi, sanırım levrek denen balık adamı baştan bi alıştırıyor sonra maaş sahteye, misinaya benzine gidiyor.

SUNAY GÜNGÖR ve wolf37 bunu beğendi.
  5. gürbüz

gürbüz Aktif Üye

Sunum ve paylaşım çok güzel...Paşa için tebrikler...

wolf37 bunu beğendi.
  6. Levreko

Levreko Aktif Üye

işte at çek böyle bir hastalık bende çay kenarında büyüdüm çocukluğumdan beri balık tuttum çayda hatta ilk olta kamışı ve makinamı bayram haşlıklarımdan biriktirip 13 yaşındayken almıştım sonra 2007 de antalyaya geldim çalışmaya o zamanları burada 3-5 defa balık tutmayı denedim yapamadım bir dahada elime olta almamıştım antalyada deniz kenarında ama ne olduysa geçensene oldu eski günleri özleyip youtube da çayda balık avlarını izlerken bir video gördüm at çek levrek avı diye sonra rapalayla levrek avı derken o video bu video 3-5 gün seyrettim sonra soluğu oltacıda aldım 1 senedir harcadığım paranın hesabı yok makinalar kamışlar sahteler silikonlar at çek gerçektende hastalık aynı güvercin besleyenler horoz dövüştürenler gibi hastası oluyorsunuz para falanda umurunuzda olmuyor sabahın 4ünde çıkıp soğukta saatlerce atçek ama kim ne derse desin hastalık bile olsa gerçekten güzel bir hastalık hepimizin en kötü hastalığı bu olsun ATÇEK SPİN :) I LOVE SPİNİNG :)

Red Snapper, Stolz, hakan4117 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Şanslı başlamışsın.
    Bu şansının devam etmesi dileklerimle.. :)

wolf37 bunu beğendi.
  8. Muharrem vardar

Muharrem vardar Aktif Üye

Tebrikler ilk avınızda paşayla tanışmişsınız
    Daha iyileri rastgelsin

wolf37 bunu beğendi.
  9. norsmen

norsmen Üye

mera muhtemelen..BARTIN-CAKRAZ...

10. Levreko

Levreko Aktif Üye

toprağım senin köy bartında galiba?