Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şamandıralı Takımım...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında jarcalderon1 tarafından paylaşıldı.

1. jarcalderon1

jarcalderon1 Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar, forumda ve avcılıkla yeniyim. Yapmış oldugum, görselde ki takım ile ilgili bir şeyler danışmak istiyorum. Öncelikle amacım kıyıdan makineli ile 30-40 metre açıkta avlanmak. Şu ana kadar birkaç tane Sokan, Sorgoz ve Sarpa avlayabildim. Merak ettiğim noktalar şunlar :

1-) Fırdöndü ile başlattığım takımda 3’lü kancaları sıra şeklinde bağladım. Genelde tekli kullanılıyor. Bu kancaların ve bağlanış şeklinin dezavantajı olur mu ?

2-) Takımın uzunluğu aşağı yukarı 50 cm, kısa mı sizce, daha uzun mu olması gerekir ?

3-) Makineden gelen misinanın 3. Metresinde stoper var.Fırdöndü ile gezer kurşun arasına stoper ya da boncuk takıldığını görüyorum. Kurşun misinayı aşındırıp kopma yaşanmasın diye mi takılıyor ?

4-) Şu an 10 Gr kurşun ve 10 gr şamandıra kullanıyorum. 30-40 gr gibi bir kurşun kullanmak istersem, ne yapmam gerekir ? Zira piyasada 40 grlık içinden misina geçen tipte bir şamandıra göremedim…Yoksa bu iş için kullandığım ağırlıklar yeterli midir ?

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yusuf007

Yusuf007 Aktif Üye

Çok profesyonel değilim lakin 3 lü kanca bana biraz garip geldi. Sargoz ve sokan avlamışlığım var lakin 3 lü kanca ben duymadım, görmedim, bilmiyorum.

coner bunu beğendi.
  4. Erhan41

Erhan41 Aktif Üye

Kurşundan sonraki misinanın üzerindeki 3 lü kancalar yerine en uca tutacağın balığa uygun olan 1 iğne bağla, iğnenin bir karış üstünede şamadıranı suda görülmeyecek duruma getirmeyecek ağırlıkta minik kıstırma 1-2-3 adet duruma göre kurşun tak....yemini tak...! sana rast gelsin... :)

5. jarcalderon1

jarcalderon1 Yeni Üye

Arkadaşlar ufak bir şey daha eklemek istiyorum. İlk başta, takımın en altında 10 grlık bir armut ağırlık kullanıyordum. Takım misinası ince atış yaparken kopabilir dendiği için, görselde de gördüğünüz üzere fırdöndünün üzerine ana bedene gezer ağırlık aldım . Ama aldığım günden itibaren, atış yaparken takım şamandıranın üzerine geçiyor ve dolaşıyor anlayacağınız. Bu sorunu nasıl çözerim ?

İlginiz için teşekkürler...

6. jarcalderon1

jarcalderon1 Yeni Üye

Arkadaşlar yok mu başka yardımcı olabilecek olan ? Özellikle, takımın atışta, şamandıranın üzerine geçip bozulması ile ilgili olarak ?

7. Yusuf007

Yusuf007 Aktif Üye

sokar ve sargoz için tek iğneli gezer kurşunlu takım kullanın. 3 lü kancalar iş yapmaz kolay kolay. 50 cm den daha uzun olsun beden. misinada daha dayınıklı ve kalın olursa sorun olmaz. kullanılan boncuklar stoperden alakasız bir durum benim kanaatim. birde detaylı bir şekilde çizim yapıp koyarsanız daha rahat anlaşılır.