Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Şamandırayı Sabit Bir Yerde Tutmak ? (rüzgarlı Ve Dalgalı Alanlarda)

VaKuR

Üye
Adı
Mesut YURT
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Merhaba arkadaşlar,

Armutlunun fıstıklı iskelesinde kıbrıs takımı ile kefal yakalamaya çalışırken hava genelde rüzgarlı ve deniz de dalgalıydı. Benim ekmek ve şamandıra sürekli hareket halindeyken ( ki bu beni çok zor duruma sokuyor) yandaki bi abinin takımı sabit yerinde kalıyordu. Kendisine nedenini sordum ve gezer kurşunlu bir şey dedi. Tabi o ara malzemem olmadığı için düzeneği soramadım bile... Her neyse...

Sonuç itibariyle bu düzenek nasıl hazırlanıyor arkadaşlar ?

Elimde aşagıdaki gibi bir şamandıra ve gezer kursun (?) var. Neyi nereye nasıl bağlayacağız da şamandıra ve ekmek hareket etmeyecek ?

şamandıra.jpg

- Kıbrıs iğnelerinden gelen misinayı fotoğraftaki şamandıranın altındaki fırdöndüden geçirmemiz yeterli mi yoksa bağlamam mı lazım ?

- Gezer kurşuna tampon ne demek ? Eğer gezmesini kısıtlamak ise, bu nasıl yapılıyor ?

Lütfen acemi birine anlattığınızı unutmayın. :)
Şimdiden teşekkürler...

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
resimdeki kurşunun altına stoper koyacaksınız , en altta da kıbrıs yayı olacak.derinliğe göre stoperi ayarlayacaksınız kurşun asılı kalacak suyun içerisinde.

kurşun ağırlığı önemli hareket etmemesi için.

teorik olarak böyle olması lazım.

VaKuR

Üye
Adı
Mesut YURT
Kan Grubu
B Rh Pozitif
resimdeki kurşunun altına stoper koyacaksınız , en altta da kıbrıs yayı olacak.derinliğe göre stoperi ayarlayacaksınız kurşun asılı kalacak suyun içerisinde.

kurşun ağırlığı önemli hareket etmemesi için.

teorik olarak böyle olması lazım.

Kurşun ağırlığının etkili olup olmadığını öğrenebilmek için sürekli ağırlık değiştirerek denemem lazım sanırım.

Stoper denilen şey plastik içi delik boncuk gibi bir şeymiş sanırım. ( Mesela bunu bile yeni öğrenmiş oldum.)

Şimdi benim mantık yürütmeme göre

kıstırma.jpg

Etkili olur mu acaba ?

balikciali

Aktif Üye
Adı
Ali V.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
O takım şu şekilde yapılıyor. Makinadan gelen misinadan önce kurşun sonra şamandıra geçirilir. Klipsli bir fırdöndü bağlanır. Klipse de 1.5-2m uzunlukta sarma Kıbrıs takım eklenir.

Kurşun dibe iner, şamandıra ve yem yukarıda sabit kalır.

VaKuR

Üye
Adı
Mesut YURT
Kan Grubu
B Rh Pozitif
O takım şu şekilde yapılıyor. Makinadan gelen misinadan önce kurşun sonra şamandıra geçirilir. Klipsli bir fırdöndü bağlanır. Klipse de 1.5-2m uzunlukta sarma Kıbrıs takım eklenir.

Kurşun dibe iner, şamandıra ve yem yukarıda sabit kalır.
Çok teşekkür ederim. Sizin dediğiniz baya pratikmis. Kurşun yere değdiği için mi , yem ve şamandıra sabit bir yerde kalıyor ? Yere degmese hareket eder mi ?
Tekrar teşekkürler kafamdaki planı çok daha kolaylastirdiniz.

çağrıbey

Aktif Üye
Adı
Çağrı ECE
takım çok basit sadece kıbrıs ve kurşun takacaksınız. kıbrıs yüzeyde kalacak kurşun dibe oturacak

balikciali

Aktif Üye
Adı
Ali V.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Çok teşekkür ederim. Sizin dediğiniz baya pratikmis. Kurşun yere değdiği için mi , yem ve şamandıra sabit bir yerde kalıyor ? Yere degmese hareket eder mi ?
Tekrar teşekkürler kafamdaki planı çok daha kolaylastirdiniz.
Evet kurşun dibe inmeli yoksa akıntıda sabit kalmaz.

VaKuR

Üye
Adı
Mesut YURT
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Evet kurşun dibe inmeli yoksa akıntıda sabit kalmaz.
Teşekkür ederim. Bu balıkçılık mevzusuna ve terimlerine biraz uzağım, bu sebeple sorularım çok basit olabilir. Bazı şeylerden emin olup teyit almak için soruyorum. Tekrar tekrar teşekkürler.

Elleriniz dert görmesin üstadım. Zahmet edip çizmişsiniz çok sağolun.

takım çok basit sadece kıbrıs ve kurşun takacaksınız. kıbrıs yüzeyde kalacak kurşun dibe oturacak
Evet cidden basitmiş üstad. Ben fazlasıyla acemiyim bu konularda. Bu sebeple bazı şeylerden emin olmak için tekrar tekrar sormak durumunda kalıyorum. Teşekkür ederim.

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Gerçi siz kefal avlamak için yazmışsınız doğru o zaman arkadaşın dediği gibi yapmak lazım Kıbrıs olta yüzeyde kalmalı