Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sanırım dil balığı? (pisi'ymiş..)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında sedatic tarafından paylaşıldı.

1. sedatic

sedatic Aktif Üye

Herkese iyi geceler;
    Bu akşamki Mırmır avımda resimdeki balığı tuttum. Sanırım dil balığı. İğne ta midesine inmiş, çıkaramadım. Dil balığının yasal boy limiti 20 cm imiş. Bu balık tam sınırda gibi... :(

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Pisi balığı. Dil balığı daha ovaldir, Pisi balığı ise daha karo şeklindedir.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Murat'ın da dediği gibi pisi balığı.

Balık küçükse diye alıkonulmak istemiyorsa ama iğne de çok derinlerdeyse çıkarmak için uğraşmamak lazım. Misinayı olabilecek en dipten kesip balık salınabilir. Balık kendisi kurtulur bu iğneden.

İspari, Mırmır, istavrit, lüfer, palamut vs gibi nispeten küçük balıkların avlarında kolay paslanan iğnelerden kullanmak hem kopan iğnelerin doğada daha hızlı çözünmesine, hem de iğneyle kaçan ya da salınan balığın bu iğneden daha kolay kurtulmasına da vesile olur.

5. sedatic

sedatic Aktif Üye

Abi Teşekkürler. Bir dahakine dediğin gibi yaparım. Ölçtüm bu balık 27 cm geldi. Yani normal boymuş. Bana gece vakti küçük gelmişti. Ne diyelim; balığın da kısmeti bizim sofraymış... :)

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Afiyet olsun

7. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Sedat ve de afiyet olsun.

Yalnız bir şey belirtmek istiyorum, konu hazır buraya gelmişken. Şöyle ki son bir iki ay içerisinde bu ve buna benzer bir kaç konu açıldı. "Bu ne balığıdır ?", "yenir mi ?", "limiti nedir ?" vb. sorular var hep. Ama balık artık yakalanmış ve yenilebilirlik ihtimali ile alıkonulmuş. Yani balık yenilmeyen bir cinsse çöpü boylayacak. Bu durumda şöyle bir şey yapsak daha uygun değil midir arkadaşlar ? Balığı yakalasak. Aaa bu ne balığı acaba sorusuna avlakta cevap alamaz isek. Balığın bir fotoğrafını çekip sonra salsak. Böylece yaşamını devam ettirse. Yani: "Tüh be yenebilir balıkmış" demek mi yoksa "tüh yenemez (ya da limit dışı) bir balıkmış" demek ve varsa bir canlıyı öldürmüş olmanın vicdan azabını duymak mı daha kötüdür. Biz amatör oltacılarız. Amacımız balıkla karın doyurmaktan çok onunla mücadele etmek, onun bulunduğu ortamın yani mis gibi manzaralı denizlerimizin tadını çıkarmak. Yoksa bir çoğumuzun malzemelere verdiği paralar tuttuklarımızdan çok daha fazlasını alır. Ne dersiniz haksız mıyım? :(

Emrecan Kaya ve Red Snapper bunu beğendi.
  8. sedatic

sedatic Aktif Üye

Abi yüzde yüz hemfikirim. Genel davranış bu yönde olmalı. Benim tuttuğum bu balığa gelince; zaten niyetim balığı salmaktı. Ancak iğne pense ile dahi ulaşamadığım derinlikteydi. Balığın ağzı çok küçük olduğu için uğraşırken zaten balığın diline ve solungaçlarına zarar verdim. Şayet abimizin tavsiye ettiği gibi iğne ile salma aklıma gelseydi bu şekilde yapabilirdim. Hatırlatma ve uyarı için tekrardan teşekkürler. İlave olarak balığın limit üstü oluşu baştan hissettiğim üzüntüyü de bertaraf etti. :)

9. sabora

sabora Daimi Üye

Anlayışın için teşekkürler Sedat. Zaten amacım sana çatmak değildi, benzer konular olduğu için aklıma gelenleri yazmadan geçemedim. Konunu biraz kirlettiğim için özür dilerim.

10. sedatic

sedatic Aktif Üye

Estağfurullah abi ne demek...
    Birbirimizi uyarmak ve buralarda hatırlatmalar yapmak hepimizin ufkunun genişlemesi ve amatör ruhumuz için çok önemli bence... :)

11. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Tebrik ediyorum ve devamını diliyorum.Kendine iyi bak..